Hodowco, w okresie zimowym zadbaj, by woda w poidle zawsze była podgrzana!
Hodowco, w okresie zimowym zadbaj, by woda w poidle zawsze była podgrzana!
Zima jest niemałym wyzwaniem nie tylko dla ludzi, lecz i dla zwierząt, nie chodzi tu nawet o samą temperaturę, ale i o trudności z uzupełnieniem płynów przez zwierzęta hodowlane. Zamarznięte poidło oprócz tego, że jest istotnym źródłem dyskomfortu, to jeszcze staje się zagrożeniem dla ich zdrowia. W tym miejscu wypada więc podkreślić, że jedno z najprostszych, i zarazem najefektywniejszych, rozwiązań tego problemu stanowią podgrzewacze elektryczne.
Dlaczego utrzymanie stałej temperatury wody w poidle jest tak istotne?
Niezależnie od pory roku, także zimą, ptaki hodowlane, czy szerzej wszystkie zwierzęta, muszą regularnie uzupełniać płyny w organizmie. W przypadku pozostawania w hodowli, kiedy nie mają one nieograniczonego dostępu do naturalnie występujących źródeł, choćby z powodu braku śniegu, podstawowym sposobem zaspokojenia pragnienia są poidła. Dla zobrazowania sytuacji, należy tu przypomnieć kilka podstawowych informacji, a mianowicie dzienne zapotrzebowanie wody w przypadku gołębi jest to 50 mililitrów, dla kury niezbędna ilość oscyluje wokół 250 mililitrów, a w przypadku psów jest to około 1-1,5 lira, zależnie od jego wielkości. Zatem jeśli nie zadbamy o zapewnienie stałej możliwości nawadniania, to w skrajnych wypadkach ryzykujemy nawet odwodnienie i śmierć zwierząt hodowlanych. Oczywiście, nie zawsze sytuacja staje się aż tak poważna, lecz nawet jednodniowy brak wody w poidle w kurniku może przyczynić się do obniżenia nieśności kur nawet przez kolejne dwa tygodnie. To zaś, patrząc z czysto materialistycznej perspektywy, powoduje konkretne straty finansowe dla hodowcy. Podobną, łatwą do uniknięcia stratą, także finalnie skutkującą materialnie, może stać się i uszkodzenie - rozsadzenie poidła przez formujący się w nim lód.
Na załączonym zdjeciu widoczne jest poidło umieszczone na podgrzewaczu elektrycznym, jest to typ podstawkowy.
W jaki sposób działają podgrzewacze do poideł?
Z pozoru zasada działania podgrzewaczy jest prosta, gdyż mają one za danie utrzymać temperaturę wody w poidle na poziomie zapobiegającym jej zamarznięciu. Jednakże do dyspozycji są różne urządzenia, sprawdzające się lepiej lub gorzej w zależności od danego zastosowania. Różne modele urządzeń, tj. podgrzewaczy do poideł, można zobaczyć w sieci, np. na stronie https://fermo.pl/hodowla-zagrodowa/poidla/podgrzewacze-do-poidel.html. W przypadku wykorzystywania przez nas tak zwanego poidła odwracalnego lub poidła dla psa, optymalnym wyborem będzie podgrzewacz podstawkowy. Model ten jest rodzajem podkładki, którą to umieszczamy pod pojemnikiem z wodą, tak iż ogrzewany jest wyłącznie spód poidła. Często stosowaną alternatywą dla podgrzewaczy podstawkowych są podgrzewacze zanurzeniowe. Jak wskazuje nam już sama nazwa, urządzenia te są bardzo zbliżone w filozofii swojego działania do klasycznej grzałki. Istnieją dwa podstawowe rodzaje zanurzeniowych ogrzewaczy do wody: przewody grzewcze oraz modele zakończone klasyczną grzałką. Oczywiście oba rozwiązania są jednakowo bezpieczne dla zwierząt, ponieważ zarówno kabel, jak grzałka są zabezpieczone przed przypadkowym dotknięciem rozgrzanego elementu przez zwierzęta. Wypadałoby w tym miejscu dodać, że podgrzewacz zanurzeniowy jest szczególnie chętnie i często stosowany w różnych rodzajach poideł przeznaczonych dla kur, gołębi czy innego rodzaju drobiu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego podgrzewacza do poidła?
Jeżeli zależy nam na tym, aby podgrzewacz do wody spełnił dobrze swoje zadanie, to powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, wśród których najważniejszą jest pojemność poidła. Jeśli bowiem wybierzemy zbyt słaby podgrzewacz do dużego poidła, to nie spełni on swojej roli. Rzecz jasna, woda nie może być także gorąca, dla kur optymalna temperatura to około 4 stopni Celsjusza. Równie istotna jest także wielkość – średnica miski na wodę, kiedy będzie ona większa od podgrzewcza, to w części pojemnika woda może być zbyt słabo dogrzana i w efekcie zamarznie. Dla przykładu, jeżeli mamy pojnik o pojemności około 18 litrów, to powinniśmy skorzystać z podgrzewacza do poidła o mocy około 20 do 24 W.