6 oznak toksycznej relacji

6 oznak toksycznej relacji

Sygnały mogące świadczyć o tym, czy dana relacja jest toksyczna, czy też nie, nie zawsze są jasne. Czasem to, co może wydawać się nam zdrowe, wcale takie nie jest. Jak zatem ją rozpoznać i na jakie “czerwone flagi” zwrócić uwagę?

Jakie są oznaki toksycznej relacji? 

Pierwsze sygnały, że w naszej relacji coś jest nie tak, zwykle są bardzo subtelne i niekiedy możemy je nawet przegapić (zwłaszcza, gdy jesteśmy w nią emocjonalnie zaangażowani). Istnieją jednak pewne zachowania i schematy, które nie powinny mieć w niej miejsca. Jest to m.in.: 

  • Brak szacunku - objawia się tym, że druga strona nie akceptuje Twojego zdania, ciągle przekracza Twoje granice, czy też nie potrafi uszanować Twoich decyzji. Z czasem może to prowadzić do całkowitej dewaluacji i znacząco obniżyć Twoje poczucie własnej wartości.
  • Ciągła krytyka i/lub wyśmiewanie - choć konstruktywna krytyka jest przydatna i pozwala się nam rozwijać, to celowe “wbijanie szpilek” i dołowanie, jest po prostu niezdrowe. Twój przyjaciel/partner powinien rozmawiać z Tobą w sposób, który Cię nie rani - nawet, jeśli coś mu się nie podoba.
  • Rywalizacja - czy czujesz, że kiedy osiągniesz jakiś sukces, Twój przyjaciel/partner nie może tego znieść i cały czas próbuje Cię w czymś prześcignąć? To duża czerwona flaga. Pamiętaj, że rywalizacja jest zdrowa wtedy, kiedy jest uznawana przez obydwie strony. W przeciwnym przypadku potrzeba ciągłego wygrywania rujnuje jej fundamenty.
  • Brak wsparcia - nie cieszy się z Twoich osiągnięć, nie pomaga w trudnych chwilach (mimo że oczekuje tego od Ciebie), a zamiast tego bagatelizuje je. Gdy chcesz zwrócić na to uwagę, obraża się lub wymyśla wymówki, dlaczego nie mógł tego zrobić. To idealne podłoże do poczucia osamotnienia w relacji. 
  • Szantaż emocjonalny - czyli inaczej wymuszanie podjęcia określonego działania lub decyzji poprzez wywoływanie silnego poczucia winy i wstydu. Manipulacja uczuciami stopniowo ma osłabiać Twoją niezależność i pewność siebie, tak, byś bez problemu podporządkował się wymaganiom drugiej strony. 
  • Brak lub mały poziom zaangażowania - ciągle od siebie dajesz, a w zamian otrzymujesz bardzo mało albo praktycznie nic. Czy czujesz, że to zdanie jest o Twojej relacji? Czas zastanowić się, czy nie warto z niej zrezygnować. Balans jest ważny w każdej znajomości. 

Skutki pozostawania w toksycznej relacji 

Choć toksyczne zachowania można zmienić i nie zawsze ich pojawienie się w relacji oznacza konieczność jej zerwania, warto sobie uświadomić, że może być to mozolny proces, który ma sens tylko wtedy, jeśli druga strona rzeczywiście chce coś w sobie zmienić. W przeciwnym wypadku pozostawanie w takiej relacji może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego, jak m.in.:

  • Bezsenność,
  • Bóle głowy, brzucha, mięśni,
  • Zaburzenia odżywiania, 
  • Zaburzenia lękowe, nerwica,
  • Fobia społeczna, 
  • Depresja i myśli rezygnacyjne. 

Jak zakończyć toksyczną relację? 

Zerwanie toksycznej relacji to dość złożony proces, który - według specjalistów Pleso - lepiej przeprowadzać stopniowo. Jak zatem dokładnie to zrobić? Skorzystaj z poniższych wskazówek, które pomogą Ci ją zakończyć: 

  1. Pomyśl o tym, co nie pasowało Ci w tej relacji i zidentyfikuj wszystkie toksyczne zachowania - dzięki temu lepiej zrozumiesz, czemu powinieneś zerwać tę znajomość i łatwiej będzie Ci wytłumaczyć Twoją decyzję drugiej stronie. 
  2. Przeprowadź rozmowę - porozmawiaj z Twoim przyjacielem/partnerem i powiedz, co było dla Ciebie trudne/nieakceptowalne w Waszej relacji i że nie chcesz jej kontynuować. Staraj się przy tym nie obwiniać nadmiernie drugiej strony, a większą uwagę przekierować na własne odczucia.
  3. Odetnij się od tej osoby - postaraj się nie rozmawiać z nią i nie widywać - to pozwoli Ci zaleczyć rany i zapomnieć o tej znajomości. Nie obserwuj jej też na mediach społecznościowych, a jeśli czujesz, że to konieczne - zablokuj ją.
  4. Zadbaj o siebie - skup się na sobie i swoim zdrowiu - dużo wypoczywaj, dawaj sobie przeżyć emocje, ale pamiętaj też o rozrywkach i rozwijaniu swoich pasji. Gdy poczujesz, że jest na to czas, możesz też starać się nawiązać nowe znajomości.
  5. Skorzystaj z pomocy psychologa - terapia pomoże Ci uporać się z trudnymi emocjami i odbudować poczucie własnej wartości. Dodatkowo wraz z psychologiem odkryjesz swoje potrzeby i granice oraz nauczysz się ich bronić, a także budować zdrowsze relacje. 

1000 Pozostało znaków


ZLUBACZOWA.PL - Informacje Lubaczów, powiat lubaczowski

e-mail: redakcja@zlubaczowa.pl
tel. 782 496 418

ZLUBACZOWA.PL - Lubaczowski portal informacyjny. Najważniejsze informacje i wiadomości z Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego.

Jesteśmy na Facebooku