Prowadzisz firmę w Lubaczowie? Wybierz najkorzystniejsze konto firmowe!
Prowadzenie firmy wiąże się z różnymi obowiązkami, z których trzeba się wywiązać, aby działalność była zgodna z przepisami. Jednym z nich jest założenie konta. Przekonaj się, kiedy jest ono niezbędne. Dowiedz się także, jak wybrać rachunek firmowy przy jednoosobowej działalności gospodarczej.
Czym jest konto firmowe?
Konto firmowe to rachunek prowadzony przez przedsiębiorcę. Umożliwia dokonywanie różnego rodzaju transakcji środkami finansowymi w ramach działalności gospodarczej. Tego rodzaju konta można znaleźć w ofercie wielu banków. Różnią się od prywatnych przede wszystkim użytecznością, a także kosztami.
Konto firmowe jest połączone z kontem podatkowym, które umożliwia wygodne rozliczanie się z urzędem skarbowym oraz innymi instytucjami.
Konto firmowe – kiedy jest obowiązkowe?
Zastanawiasz się, czy konto firmowe jest obowiązkowe? Jego prowadzenie jest obligatoryjne dla:
- spółek prawa handlowego,
- spółek prawa cywilnego,
- spółdzielni,
Jeśli jednak prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, nie musisz specjalnie go zakładać. Możesz korzystać z prywatnego rachunku bankowego.
Dlaczego warto założyć konto firmowe?
Nawet jeśli nie ciąży na Tobie obowiązek prowadzenia firmowego konta, to i tak warto je otworzyć przy działalności. Ułatwi Ci to przede wszystkim rozdzielanie wydatków prywatnych od firmowych. Dysponowanie rachunkiem bankowym przypisanym do działalności buduje także wizerunek eksperta oraz biznesu godnego zaufania. Weź pod uwagę także to, że w przypadku kontroli np. ze strony urzędu skarbowego w przypadku rachunku prywatnego zgłoszonego także jako firmowy organ ten uzyska dostęp do wszystkich transakcji. Oznacza to możliwość weryfikacji także wydatków sfinansowanych z osobistych środków.
Banki najczęściej oferują także zdecydowanie atrakcyjniejsze warunki prowadzenia kont firmowych. Wszystko to sprawia, że warto otworzyć taki rachunek.
Konto firmowe a opłaty – co warto wiedzieć?
Poszukując najlepszego konta firmowego, weź pod uwagę przede wszystkim koszty związane z jego założeniem i prowadzeniem. Opłaty, które musisz zweryfikować, to przede wszystkim:
- koszt otwarcia – to opłata pobierana przez banki za uruchomienie rachunku,
- koszt prowadzenia rachunku – mogą to być comiesięczne opłaty lub pobierane z inną częstotliwością,
- prowizje za przelewy – sprawdź, ile kosztuje wysłanie pieniędzy, a także czy przelewy do ZUS lub US są darmowe,
- wypłaty z bankomatów – zweryfikuj, z których urządzeń będziesz robić to bez dodatkowych kosztów.
Musisz także pamiętać, że bank może uwzględnić w kosztach prowadzenia rachunku dodatkowe usługi czy ubezpieczenia. Najczęściej są one nieobligatoryjne, a rezygnacja z nich pomoże Ci zmniejszyć wydatki.
Warto zainteresować się ofertami różnych instytucji finansowych, gdyż bardzo często w celu przyciągnięcia nowych klientów, kuszą ich atrakcyjnymi promocjami czy benefitami. Może to być np. otwarcie konta za 0 zł i brak opłat za jego prowadzenie. Warto również zwrócić uwagę na oferty z darmowymi wypłatami w bankomatach własnych oraz najpopularniejszych sieci, takich jak np. Euronet.
Jak szukać najlepszego konta firmowego?
Jeśli chcesz założyć konto firmowe i zależy Ci na najatrakcyjniejszej ofercie, nie wybieraj pierwszej propozycji, jaką otrzymasz. Mimo że na pierwszy rzut oka może się wydawać bardzo korzystna, to po wnikliwszej analizie może się okazać, że ma ona wiele ukrytych „haczyków”. Koszty założenia i prowadzenia rachunku firmowego mogą być wyższe niż w przypadku propozycji, która wydawała się mniej atrakcyjna itp.
Jeżeli szukasz ofert na konto dla swojego biznesu, skorzystaj z wygodnych porównywarek dostępnych w sieci. Wystarczy, że uzupełnisz w nich niezbędne dane, a algorytmy przedstawią Ci zestawienie najlepszych ofert na rynku. Możesz je sortować oraz filtrować zgodnie z wybranymi parametrami.
Na co zwrócić uwagę, wybierając konto firmowe?
Najważniejsza jest z pewnością kwestia kosztów związanych z prowadzeniem firmowego konta, ale nie tylko one powinny decydować o wyborze konkretnej propozycji. Zwróć uwagę także na sposób zarządzania rachunkiem – sprawdź, czy można zarządzać finansami firmy np. z poziomu aplikacji mobilnej. Dowiedz się także, czy ewentualne zwolnienia z opłat są możliwe wyłącznie po spełnieniu określonych warunków związanych np. z konkretną liczbą operacji w danym miesiącu. Zastanów się także, czy kluczowy jest dla Ciebie dostęp do usług dodatkowych, takich jak np. konto walutowe czy system do fakturowania. Istotna może być także opinia o banku oraz rekomendacje dotychczasowych klientów.
Konto firmowe, mimo iż nie jest obowiązkowe przy jednoosobowej działalności gospodarczej, może przynieść wiele korzyści dla Twojego biznesu. Przede wszystkim ułatwi Ci zarządzenie środkami, a także wykonywanie transakcji np. na rzecz urzędu skarbowego.