Pracowałeś w Belgii? Możesz uzyskać większy zwrot podatku
Wielu mieszkańców powiatu lubaczowskiego wyjeżdża zarobkowo do krajów Europy Zachodniej. Mimo odległości takie wyjazdy opłacają się finansowo. Wynagrodzenie czy premie to jednak nie wszystko, na co można liczyć – dodatkowe środki można pozyskać, rozliczając się z belgijskim urzędem skarbowym. Jeżeli masz za sobą pracę na terenie Belgii, dowiedz się więcej o takim rozliczeniu.
Kto powinien rozliczyć się z belgijskim fiskusem?
Z belgijskim fiskusem powinien rozliczyć się każdy, kto legalnie pracował na terenie Belgii – dotyczy to również pracowników sezonowych. Pamiętając o tej formalności, można zyskać – pracownicy mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Jednocześnie, jak można przeczytać na stronie https://www.decret.pl/zwrot-podatku-z-belgii/, obowiązek rozliczenia się z belgijskim urzędem skarbowym nie jest uzależniony od tego, czy podatnikowi przysługuje zwrot podatku – wystarczy, że pracował on na terenie Belgii.
Zasady rozliczania się z dochodów w Belgii prezentują się następująco:
- O zwrot nadpłaconego podatku można ubiegać się za okres 3 lat. W bieżącym roku zatem za 2021, 2022 i 2023 r.
- Decyzja podatkowa o przyznaniu zwrotu podatku nie jest wydawana przez urzędników od ręki – trzeba na nią poczekać do roku.
- Za brak rozliczenia się z Federale Overheidsdienst Financien grozi kara finansowa. Nie warto zatem ryzykować, lekceważąc ten obowiązek.
Zwrot podatku z Belgii – czy warto rozliczać się samodzielnie?
Formalnie nie ma przeszkód, aby osoba, która pracowała w poprzednich latach w Belgii, rozliczyła się samodzielnie. W praktyce jednak może być to kłopotliwe – trzeba znać język i przepisy. Pracownicy sezonowi najczęściej nie mają wiedzy o tym, jak działa belgijski system podatkowy, nie znają też języków urzędowych tego kraju (niderlandzki, francuski, niemiecki). W konsekwencji na to rozwiązanie najczęściej decydują się rezydenci. Ale nie zawsze – niekiedy i oni preferują przekazać formalności w ręce specjalistów.
Chcesz rozliczyć się samodzielnie z podatku w Belgii? Potrzebne dokumenty to:
- Belgijska karta podatkowa. O Loonfiche, gdyż tak się ona nazywa, nie musisz występować – otrzymasz ją od swojego pracodawcy.
- Aangifte In de Belasting van niet-inwoner. To z kolei formularz, który wyśle do Ciebie pracownik belgijskiego urzędu skarbowego.
- Dokument informujący o dochodach osiągniętych w Polsce i poza granicami kraju. Należy go uzyskać z polskiego urzędu skarbowego.
Musisz też posiadać rachunek bankowy. Masz prawo, aby skorzystać z ulg, np. ulgi na dzieci? W tej sytuacji potrzebne będą dodatkowe dokumenty, np. odpisy aktów urodzenia dzieci.
Komu zlecić przygotowanie rozliczenia?
Kwestia rozliczenia się z urzędem skarbowym, zwłaszcza zagranicznym, rodzi wiele pytań. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wysłane dokumenty nie wzbudzą żadnych wątpliwości, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Zdaj się na biuro rachunkowe specjalizujące się w rozliczaniu pracowników, którzy pracowali za granicą. Jak można przeczytać na stronie internetowej https://www.decret.pl/rozliczenie-dochodow-z-belgii-w-polsce-pit-36-zg/, takie biura rachunkowe oferują również rozliczenie dochodów z Belgii w Polsce. Usługa jest zatem kompleksowa.
Jest jeszcze jeden argument przemawiający za tym, aby skorzystać z oferty biura rachunkowego – mowa tu o złożeniu dokumentów przez internet. Przekazanie dokumentów w formie elektronicznej może przyspieszyć otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku – chociaż nie zawsze tak się dzieje. Jeżeli jednak potrzebny jest zastrzyk dodatkowych środków, to z pewnością nie zaszkodzi spróbować.
Materiał partnera