Pieluchomajtki i majtki chłonne dla dorosłych - jak wybrać produkt, zachować komfort pacjenta i higienę?
- Szczegóły
- Kategoria: Porady
- Opublikowano: piątek, 09, sierpień 2024 14:34
Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka wielu dorosłych, zarówno mobilnych, jak i pacjentów leżących. Właściwy dobór pieluchomajtek i majtek chłonnych jest kluczowy dla zachowania komfortu i higieny pacjenta. Jak dobrać odpowiedni produkt higieniczny, zapewniający wygodę i bezpieczeństwo choremu z nietrzymaniem moczu. Jakie są różnice między pieluchami dla dorosłych a pieluchomajtkami oraz jak dbać o higienę pacjenta leżącego?
Dobór pieluchomajtek i majtek chłonnych
Wybór odpowiedniego produktu zależy od kilku czynników, takich jak stopień nietrzymania moczu, rozmiar pacjenta i rodzaj produktu. Są to kluczowe kwestie, których określenie pozwoli na dokonanie właściwego wyrobu.
- Rozmiar. Pieluchomajtki i majtki chłonne muszą być dobrze dopasowane do ciała pacjenta. Zbyt małe mogą powodować otarcia i dyskomfort, a zbyt duże będą przeciekać. Aby określić rozmiar, należy zmierzyć obwód bioder i talii pacjenta, a następnie porównać go z zakresem podanym przez producenta.
- Stopień chłonności. W zależności od stopnia nasilenia problemu dobiera się chłonność produktu, zgodnie z zasadą- im cięższe nietrzymanie moczy, tym bardziej chłonne pieluchomajtki. Wyroby mniej chłonne określane są jako “normal”, natomiast te będące w stanie utrzymać większą ilość moczu- “plus”, “super” czy “super night”. Dla większego komfortu i bezpieczeństwa podczas snu, pieluchomajtki zakładane na noc powinny być bardziej chłonne (sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/pieluchomajtki-na-noc.html).
- Rodzaj produktu:
- Majtki chłonne- przeznaczone dla osób mobilnych, które mogą samodzielnie je zmieniać; są wygodne, nie krępują ruchów i zakłada się je jak klasyczną bieliznę,
- Pieluchy anatomiczne- wkładki przyklejane do bielizny, stosowane zwykle gdy pacjent jest aktywny, a problem nietrzymania moczu nie zbyt nasilony (sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/pieluchy-anatomiczne.html),
- Pieluchomajtki- lepsze dla pacjentów leżących, zapewniają większą chłonność i są łatwiejsze do zmiany z punktu widzenia opiekunów (sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/pampersy-pieluchomajtki-dla-seniora.html).
Zachowanie komfortu pacjenta
Komfort pacjenta cierpiącego na nietrzymanie moczu zależy od kilku czynników, takich jak właściwe dopasowanie produktu chłonnego, jego regularna zmiana oraz odpowiednia pielęgnacja skóry. O czym warto pamiętać, opiekując się pacjentem zmagającym się z nietrzymaniem moczu czy stolca? Pieluchomajtki lub majtki chłonne muszą być dobrze dopasowane, aby zapobiec przeciekaniu lub otarciom. Konieczna jest regularna zmiana wyrobu, pozwala to ograniczać ewentualne podrażnienia skóry i zapewnia komfort choremu. Przy każdej zmianie pieluchy powinno się oczyszczać i osuszać skórę, a także stosować natłuszczający krem ochronny. Ma to ogromne znaczenie w profilaktyce przeciwodleżynowej i zapobiegania bolesnym odparzeniom.
Higiena pacjenta leżącego
Dbanie o higienę pacjenta leżącego jest bardzo ważne, aby zapobiec infekcjom i podrażnieniom skóry. Szczególnie skóra osób starszych czy chorych na cukrzycę narażona jest na powstawanie odleżyn i odparzeń. Oto kroki, które należy podjąć przy każdej zmianie pieluchomajtek:
- Zmiana pozycji pacjenta- obrócenie pacjenta na bok ułatwi usunięcie pieluchy i pozwoli dokładnie oczyścić skórę.
- Czyszczenie skóry- wskazane są specjalne chusteczki nawilżane lub ciepła woda z delikatnym mydłem, przed założeniem nowej pieluchy skóra powinna być sucha.
- Zastosowanie kremu ochronnego- cienka warstwa maści lub kremu zapobiega powstawaniu podrażnień, odparzeń i odleżyn.
- Zakładanie nowej pieluchy- powinna być ona dobrze dopasowana i odpowiednio przylegać do ciała pacjenta.
- Kontrola stanu skóry- pozwoli to w porę zauważyć ewentualne podrażnienia lub odparzenia i odpowiednio zareagować.
Wybór odpowiednich pieluchomajtek i majtek chłonnych oraz zachowanie higieny pacjenta leżącego to kluczowe elementy opieki nad osobami z problemem nietrzymania moczu. Pozwalają one na zachowanie zdrowia i komfortu pacjenta. Dzięki temu osoby borykające się z nietrzymaniem moczu mogą prowadzić bardziej godne życie, mimo problemów zdrowotnych i ograniczeń.
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.