Szczur w domu – jak rozpoznać niechcianego gościa?


Szczury postrzegane są wyjątkowo źle przez wielu ludzi. Wynika to głównie z faktu obwiniania gryzoni za spowodowanie największych epidemii groźnych chorób zakaźnych, takich jak dżuma. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że zarzut ten nie jest do końca słuszny.

Wbrew powszechnie powielanym stereotypom, stosowanym niemalże od tysiącleci, szczury wcale nie stanowią podstawowego czynnika wpływającego na rozprzestrzenianie się groźnych chorób zakaźnych. Badania przeprowadzone kilka lat temu przez licznych uczonych dowiodły jednak, że większą odpowiedzialność za transport zarazków dżumy stanowiły wszy i pchły, które kąsały ludzi. Niestety, zwierzęta takie jak dzikie szczury bardzo często mogą przenosić wszy, kleszcze oraz pchły, a także liczne pasożyty na szersze obszary. Dlatego ich obecność w domu wciąż niepokoi, wymuszając na wielu wszczęcie niemal natychmiastowego działania. W momencie gdy zauważysz w swoim domu odchody w formie małych, wydłużonych kuleczek, tłuste ślady na ścianach czy zniszczenia przedmiotów – zamów deratyzację.

Czy szczury są niebezpieczne dla ludzi? 

Mimo tego, że na samym początku rozwialiśmy mit o tym, jakoby szczury stanowiły główną przyczynę epidemii, ich obecność w domu nie powinna zostać zignorowana. Dzikie szczury roznoszą groźne choroby – głównie poprzez przebywanie w zanieczyszczonych miejscach stają się nosicielami mnóstwa szkodliwych drobnoustrojów, które następnie przenoszone są do domów i pomieszczeń. Pojawienie się szczura w spiżarni to naprawdę niebezpieczna sytuacja, a nieodpowiednie postępowanie z tym faktem finalnie może zakończyć się zarażeniem chorobami, wśród których króluje salmonelloza. Szczególnie niebezpieczne są szczurze odchody, a także ich mocz; to właśnie one mogą doprowadzić do pojawienia się tasiemczycy, listeriozy, E. coli czy czerwonki. Zagrożenie jest więc dość spore, a same szczury stanowią gatunek, który bardzo szybko się rozmnaża, a przy tym jest niebywale inteligentny. To połączenie powoduje, że w przypadku zauważenia śladów ich bytowania, powinno się jak najszybciej powziąć środki zapobiegające ich rozprzestrzenianiu się na cały dom i okolicę. Metod na walkę ze szczurami jest naprawdę wiele; wśród nich znajdują się zarówno pułapki na szczury, trutki czy odstraszacze akustyczne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę ze szczurzej inteligencji. Podane metody są w stanie zawieść, a wtedy zostaje kompleksowa deratyzacja, przeprowadzona najlepiej przez profesjonalną firmę.

Deratyzacja, czyli odszczurzanie – dlaczego warto skorzystać z oferty ekspertów? 

Nikt nie lubi nieproszonych gości. Zwłaszcza, gdy są to szczury, których liczna obecność często przyczynia się do strat w żywności. Samodzielne, a przy tym skuteczne pozbycie się szczurów na własną rękę stanowi zadanie, które przez wielu określane jest jako wręcz niewykonalne. Deratyzacja to natomiast skuteczna oraz efektywna walka z gryzoniami, która możliwa jest do przeprowadzenia na kilka sposobów. Wyróżniamy metody mechaniczne, fizyczne, chemiczne oraz biologiczne. Głównym celem odszczurzania jest, jak sama nazwa wskazuje, pozbycie się tych szkodników. To, jak wygląda deratyzacja, uzależnione jest przede wszystkim od metody stosowanej do walki z gryzoniami. Większość firm podchodzi do tego zadania niezwykle indywidualnie – przykładowo, firma DezClean zawsze rozpoczyna działanie od inspekcji wizualnej, na podstawie której później przeprowadza wycenę całego przedsięwzięcia. Technicy DDD dokonują deratyzacji wybraną przez siebie metodą, następnie oceniają ją pod kątem skuteczności. Na koniec zostaje sporządzenie dokumentacji oraz raportu stanowiącego materiał wyjściowy w razie konieczności przeprowadzenia następnej deratyzacji na terenie danego obiektu.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.