Filtracja powietrza w zakładach produkcyjnych – dlaczego jest tak istotna
To, jakim powietrzem oddychamy, przekłada się na nasze zdrowie oraz funkcjonowanie. Filtracja powietrza jest wysoce istotna przede wszystkim w zakładach produkcyjnych – to właśnie tam pracownicy codziennie narażeni są na szereg pyłków i zanieczyszczeń o naprawdę szkodliwym działaniu. Zanieczyszczenia takie jak kurz lub pył są naprawdę uciążliwe. Niestety, ich obecność stanowi duży problem niemalże we wszystkich zakładach produkcyjnych. Tego typu zanieczyszczenia mogą niekorzystnie wpływać na materiały oraz gotowe już produkty, co zaś przekłada się na ich znacznie gorszą jakość. Wysokie stężenie zanieczyszczeń spowalnia pracę ludzi, doprowadza do szybszego niszczenia się maszyn, a przy tym zwiększa ryzyko wystąpienia pożarów. Zarówno pracownikom i sprzętom potrzeba do pracy czystego powietrza – zapewnić je mogą między innymi odpowiednio dobrane filtry przemysłowe.
Rodzaje filtrów powietrza wykorzystywanych w miejscach o wysokiej produkcji pyłu
Zakładom przemysłowym rekomenduje się stosowanie trzech rodzajów filtrów: powietrza wlotowego, powietrza wylotowego, a także powietrza sprężonego. Tego typu filtry są jednym z najpowszechniejszych rodzajów ochrony przed zanieczyszczeniami zagrażającymi licznym procesom przemysłowym. Filtry powietrza wlotowego znajdują swoje zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie znajdują się pracownicy oraz gdzie wymaga się bardzo wysokiego stopnia czystości powietrza; bardzo często wykorzystuje się filtry kasetowe czy kieszeniowe, jakie oferuje między innymi firma BITEKO. Nie sposób nie wspomnieć również o filtrach powietrza wylotowego, mających za zadanie chronić środowisko przed zanieczyszczeniami, jakie wydostają się z zakładów produkcyjnych. Filtry sprężonego powietrza odpowiedzialne są natomiast za hamowanie cząsteczek zanieczyszczeń stałych, znajdujących się w sprężonym powietrzu jakie przez nie przepływa. Takie rozwiązania chronią przede wszystkim maszyny oraz narzędzia, minimalizując ryzyko poniesienia przed firmę licznych kosztów serwisowych, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności w zakładach produkcyjnych.
Czego powinno oczekiwać się od dobrej wentylacji w hali przemysłowej?
Odpowiedni system wentylacyjny w halach przemysłowych to coś, czego nie może zabraknąć – bez niego nie można bowiem mówić o bezpieczeństwie. Pracownicy spędzają sporą część swojej doby właśnie w hali przemysłowej. Zła wentylacja może przyczynić się do kształtowania chorób i dolegliwości takich jak astma, zapalenie płuc czy nawet nowotworów. Z tego powodu instalacja wentylacyjna powinna być dopracowana w każdym szczególe, mieć odpowiednią wydajność oraz gwarantować oczyszczenie powietrza z wszelkiego rodzaju szkodliwych zanieczyszczeń. Ważne jest dokładne przeanalizowanie rodzajów zanieczyszczeń produkowanych w hali przemysłowej i dobranie na ich podstawie odpowiednich filtrów, które poradzą sobie z usunięciem pyłów czy kurzu. To właśnie dzięki przemyślanej wentylacji, możliwe jest stworzenie przyjaznych warunków pracy, w pełni bezpiecznych dla zdrowia osób oraz sprawności maszyn produkcyjnych.