Pluskwy nie tylko w łóżku – sprawdź, gdzie jeszcze mogą pojawić się te insekty!

Pluskwy domowe to niewielkich rozmiarów owady, które mogą zakłócić ład i porządek panujący w domu. Zazwyczaj są przynoszone na ubraniach bądź starych meblach. Ich obecność staje się uciążliwa poprzez liczne pogryzienia i nieprzyjemną woń unoszącą się w powietrzu. Niestety samodzielna walka z tymi insektami jest niezwykle trudna i czasochłonna.

Jakie są przyczyny pojawiania się pluskiew w mieszkaniu?

Wiele osób jest zdania, że pluskwy biorą się z brudu. To mylna opinia, gdyż owady te wybierają miejsca, w których mają stały dostęp do żywiciela, ponadto bardziej preferują czystsze powierzchnie, gdyż wtedy łatwiej jest im się poruszać.

Obecność pluskiew w domu wynika z ich przynoszenia z zewnątrz, gdyż posiadają mikroskopijne odnóża, wyposażone w małe haczyki, dzięki którym z łatwością przyczepiają się do każdego rodzaju materiału. Najczęściej przedostają się do naszych domostw na ubraniach czy bagażach. Zazwyczaj występują w miejscach znacznego zaludnienia, stąd też są obecne w hotelach, schroniskach, teatrach, kinach, pociągach, autobusach, komunikacji miejskiej itp.

Szybko rozprzestrzeniają się w blokach lub na osiedlach domków szeregowych, wówczas najczęściej przemieszczają się przez instalacje. Dodatkowo ich obecność może być związana z kupnem przedmiotów bądź wyposażenia, z tzw. drugiej ręki, zwłaszcza gdy nabywamy meble tapicerowane, łóżka, szafy, komody, dywany czy obrazy. Pluskwy mogą być również obecne na ubraniach z second-handu.

Gdzie najczęściej bytują pluskwy?

Pluskwy żywią się krwią ludzką, stąd też na swoje bytowanie wybierają miejsca, znajdujące się w niedalekiej odległości od żywiciela. Zazwyczaj jest to sypialnia, gdyż owady te są najbardziej aktywne w porze nocnej. Ich ulubionymi kryjówkami są wszelkie zakamarki łóżka i rowki materaca. Pluskwy wybierają trudno dostępne miejsca, stąd też bytują również w:

 • listwach przypodłogowych;
 • przestrzeniach za obrazami;
 • meblach tapicerowanych;
 • szczelinach ramek na zdjęcia;
 • ramach lustra;
 • gniazdkach elektrycznych;
 • maskownicach lamp;
 • szynach sufitowych;
 • firankach i zasłonach;
 • roletach i żaluzjach;
 • karniszach;
 • zakamarkach okien;
 • załamaniu tapet;
 • złączeniu mebli;
 • książkach na regałach;
 • ubraniach;
 • ubytkach i szparach ścian.

Po czym można rozpoznać obecność pluskiew?

Obecność pluskiew najczęściej jest dostrzegana po śladach ugryzienia na ciele. Owady te, żerują głównie w nocy, gdy ich ofiara śpi, wtedy mogą niepostrzeżenie wysysać krew. Ugryzienie jest bezbolesne, gdyż ślina pluskiew zawiera specjalne enzymy znieczulające. Podejrzenie powinno wzbudzić swędzenie danej partii ciała oraz jej zaczerwienienie. Ślady często mają układ linijny, czasami w trójkącie. Jednak zazwyczaj występują w niedalekiej odległości od siebie.

Pluskwy kąsają w miejsca, które są odsłonięte podczas snu, zwykle są to okolice nóg, rąk, twarzy oraz szyi. Najczęściej ukąszenia widoczne są jednak na plecach. Występują wówczas czerwone plamki, które z czasem przybierają postać grudek bądź bąbli pęcherzykowych o średnicy ok. 5 cm. Przy znacznej ilości pogryzień, zmiany zlewają się w postać wysypki, na co ma wpływ także drapanie. Innym objawem obecności pluskiew jest charakterystyczny zapach, przypominający woń gnijących malin bądź kolendry.

Dodatkowo na materacu bądź pościeli mogą pojawić się czarne lub ciemnobrązowe plamki – są to odchody insektów. Sygnałem alarmującym może być także obecność czerwonych kropek, czyli ludzkiej krwi. Co ważne, pluskwy przechodzą różne stadia rozwoju, zrzucając przy tym osłonki, które pokrywają ich ciało.

Jak skutecznie pozbyć się pluskiew?

W internecie dostępnych jest wiele porad i wskazówek, jak pozbyć się pluskiew domowymi sposobami. Jednak należy wiedzieć, że owady te są niezwykle odporne i potrafią przetrwać w ukryciu i bez pożywienia wiele tygodni. Środki owadobójcze, ocet czy soda oczyszczona nie poradzą sobie z taką skalą problemu. Ich zastosowanie początkowo może stwarzać pozór wyeliminowania pluskiew. Jednak po pewnym czasie pojawią się one ponownie. Dzieje się tak, ponieważ bytują w miejscach trudno dostępnych dla człowieka.

Jedynym skutecznym sposobem pozbycia się insektów jest zwalczanie pluskiew z Vector Łódź, czyli skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Technicy dokładnie sprawdzą całą powierzchnię i zlokalizują wszystkie kryjówki owadów. Dodatkowo użyją specjalistycznego sprzętu oraz dobiorą optymalną metodę. Najczęściej wyeliminowanie pluskiew odbywa się poprzez oprysk, opylanie lub ogrzewanie całej powierzchni, zamgławianie termiczne, oddymianie bądź wymrażanie suchym lodem. Wymienione metody pozwalają dotrzeć do wszelkich szpar, dziur i zakamarków, czyli potencjalnych kryjówek. Zastosowanie profesjonalnego sprzętu pozwoli skutecznie i trwale pozbyć się pluskiew z domu.

Pluskwy potrafią być uciążliwe, stąd też po dostrzeżeniu oznak ich bytowania, warto od razu skontaktować się z profesjonalistami, w celu całkowitego wyeliminowania insektów. Wspomniana firma Vector to specjaliści, którzy działają na terenie całej Polski:

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.