Sterowanie oświetleniem LED w halach przemysłowych – czy to się opłaca?

Współcześnie wiele firm przywiązuje wagę do wysokiej wydajności, zrównoważonego rozwoju oraz dbałości o środowisko, uważając te trzy elementy za klucz do sukcesu. Między innymi z tego powodu coraz częściej słyszy się o wprowadzaniu przez branżę przemysłową nowoczesnych rozwiązań, które mają przynieść korzyści całej firmie – zarówno inwestorom, jak i pracownikom. Ogromną popularnością cieszy się przede wszystkim wykorzystanie inteligentnego sterowania oświetleniem w fabryce. Łączy się z nim zarówno wygoda, jak i znaczne oszczędności. Przez wzrost cen energii, środki przeznaczone na oświetlenie magazynu lub hali przemysłowej rosną z dnia na dzień. Chcąc je zredukować, a tym samym utrzymać komfort pracy, przedsiębiorcy masowo decydują się na wprowadzanie systemów sterowania oświetleniem.

Różne rodzaje systemów sterowania oświetleniem

Sterowanie oświetleniem LED może odbywać się z wykorzystaniem wielu elementów oraz systemów. Jego zastosowanie ma kilka celów: poprawę warunków świetlnych, oszczędność energii i obniżenie jej kosztów, a także łatwość włączania oraz wyłączania oświetlenia z możliwością tworzenia różnych scenariuszy świetlnych. Obecnie wyróżnia się kilka popularnych rodzajów sterowania oświetleniem LED:

  • z wykorzystaniem czujników – jeden z najprostszych sposobów sterowania oświetleniem dzięki urządzeniom pomiarowym, które rejestrują warunki otoczenia w tym ruch oraz ilość światła na danym obszarze czy w pomieszczeniu; rozwiązania starszych generacji włączają światło po wykryciu ruchu, następnie wyłączając się po określonym czasie (nawet w trakcie trwania ruchu); znacznie nowsze urządzenia potrafią wykrywać trwający ruch, nie wyłączając oświetlenia aż do jego ustania;
  • sterowanie oświetleniem DALI – szczegółowo opracowany program umożliwia komunikację pomiędzy elementami końcowymi instalacji (oprawami oświetleniowymi) a systemem sterującym; system DALI rekomendowany jest przez wiele firm zajmujących się produkcją i sprzedażą systemów oświetleniowych, do których należy między innymi firma NowaLed ILL, oferująca zainteresowanym pełną modernizację oświetlenia oraz wprowadzenie zdalnego sterowania oświetleniem do pomieszczeń halowych;
  • z wykorzystaniem sztucznej inteligencji – coraz częściej słyszymy o wykorzystywaniu rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji, które z roku na rok zyskują na popularności; tego rodzaju systemy wyposażane są w algorytm samoistnego uczenia się, a oprawy połączone między sobą siecią Bluetooth monitorują zachowania użytkowników obiektu, tym samym automatycznie dostosowując do nich swoje działanie.

Możliwości dopasowania zdalnego sterowania oświetleniem są niemalże nieograniczone. Wszystko zależy przede wszystkim od inwestycji oraz efektu oczekiwanego przez przedsiębiorcę. Ich zastosowanie ma swoje uzasadnienie nie tylko w przypadku nowych obiektów – ich instalacja jest coraz częściej rozważana podczas rozbudowy hal produkcyjnych oraz produkcyjno-magazynowych; mogą one z powodzeniem wspomóc istniejącą instalację dzięki urządzeniom pośredniczącym, które pozwolą na bezprzewodowe sterowanie oprawami świetlnymi.

Elastyczne systemy oświetlenia LED z powodzeniem dopasują się do każdych warunków!

W halach produkcyjnych nikt nie jest w stanie do końca przewidzieć, co konkretnie będzie zlokalizowane w danym rejonie oraz jak długo będzie istnieć obowiązująca organizacja pracy. Standardowe oświetlenie hali, niezależnie od rodzaju zastosowanych opraw oświetleniowych, raz wykonane pozostaje niemalże niezmienne – w przeciwieństwie do układów pomieszczeń czy stanowisk. Tego rodzaju zmiana klasycznej konfiguracji obwodów jest w stanie doprowadzić nie tylko do marnowania energii, lecz również niewystarczającego doświetlenia stanowisk, przekładając się na wyższe koszta i spadek efektywności pracy. W przypadku inteligentnego sterowania oświetleniem, sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej – podział na grupy oświetleniowe nie zależy od podziału na obwody; każda oprawa posiada swój adres logiczny, mogąc być przypisaną do dowolnej grupy i jednocześnie dając możliwość dowolnego podziału hali na strefy oświetleniowe, jak w przypadku sterowania oświetleniem DALI. Modyfikacje nie wymagają prac przy oprawach, ograniczając się wyłącznie do zmiany ustawień za pomocą komputera. System sterowania oświetleniem to prawdziwa wygoda, w którą warto zainwestować, zwłaszcza w przypadku branż związanych z produkcją i przemysłem.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.