Jak powinna wyglądać współpraca z biurem rachunkowym?

Finanse, rachunkowość oraz podatki stanowią nieodłączną część funkcjonowania niemalże każdej działalności gospodarczej. Biuro rachunkowe stanowi jeden z podmiotów gospodarczych, który oferuje usługi w zakresie szeroko pojętych finansów i rachunkowości wszystkim osobom fizycznym, przedsiębiorstwom czy innym podmiotom. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na powierzenie zadań związanych z finansami firmy szeregowi wykształconych księgowych. Jednak współpraca nie zawsze układa się po myśli klienta – problemy mogą wynikać między innymi z niezrozumienia kompetencji biura przez klientów czy księgowych. Właśnie z tego powodu kluczowe jest zrozumienie, jakiego rodzaju usługi jest zobowiązane zapewnić biuro rachunkowe; co może robić, a czego zabrania prawo. To właśnie zrozumienie zagadnień nierzadko stanowi swoisty klucz w wyborze odpowiedniego biura rachunkowego dla swojej firmy. 

Rola biura rachunkowego we współpracy z firmą

Główną rolą biur rachunkowych jest działanie w imieniu swojego klienta w zakresie jego obowiązków finansowo-księgowych. Dotyczy to między innymi prowadzenia ksiąg rachunkowych, księgi przychodów i rozchodów, wyceny aktywów i pasywów, sporządzania sprawozdań finansowych oraz gromadzenia i przechowywania dowodów księgowych wraz z pozostałą dokumentacją przewidzianą ustawą. Takie usługi świadczy między innymi biuro rachunkowe Calendaria, oferujące swoim klientom profesjonalne usługi księgowe. Dobre biuro rachunkowe powinno współpracować z różnego rodzaju specjalistami, którzy są w stanie pomóc klientowi w jego problemach. Trudno wyobrazić sobie bowiem, by we współczesnym świecie jakikolwiek księgowy doskonale znał się na każdym aspekcie rachunkowości i prawa podatkowego – dlatego też nie sposób wymagać od biura rachunkowego możliwości rozwiązania każdego kłopotu klienta. W skomplikowanych przypadkach, z którymi biuro rachunkowe nie może sobie poradzić, klient powinien zostać skierowany do innego specjalisty z danej dziedziny. Jak więc zweryfikować dobre biuro rachunkowe i cieszyć się świetną współpracą? Sekret tkwi w zwróceniu uwagi na kilka istotnych elementów, jakie składają się na rzetelne biuro rachunkowe.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru biura rachunkowego?

Polecanym rozwiązaniem, jakie można znaleźć na wielu forach internetowych, jest usystematyzowane porównanie ze sobą ofert kilku usługodawców. Od biur rachunkowych zwykle oczekuje się dobrej ceny, znakomitej lokalizacji, sporej liczby zadowolonych klientów i nierzadko znajomości języka obecnego. Aspekty te nie zawsze mogą świadczyć o samej sprawności usługi. Właśnie z tego powodu poleca się zwracać uwagę na elementy takie jak:

  • bezpieczeństwo dokumentacji i ochronę danych klientów;
  • podejście do realizacji zadań;
  • poziom kwalifikacji pracowników biura;
  • doświadczenie w pracy na różnych systemach księgowych (zasób techniczny);
  • zakres usług biura rachunkowego;
  • odpowiedzialność biura rachunkowego.

Pomimo tego, że nie istnieje jeden sprawdzony wzór na uzyskanie stuprocentowej pewności przy wyborze odpowiedniego biura rachunkowego, wzięcie pod lupę jak największej ilości istotnych czynników może sprawić, że wybór ten będzie znacznie lepiej zorganizowany i przemyślany. Należy mieć na uwadze fakt, że od współpracy z dobrymi specjalistami może zależeć powodzenie firmy. Niedopilnowanie kwestii podatkowych może skończyć się nawet otrzymaniem poważnych kar.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.