Gramatyka języka angielskiego składa się z 12 czasów, przy czym każdy wyróżnia się czymś charakterystycznym. Niektóre z nich, choć z pozoru podobne, wykorzystasz w zupełnie innych sytuacjach. Future Simple należy do grupy przyszłych. Gdzie dokładnie ma zastosowanie?
Zastosowanie Future Simple
Skoro „future”, to i przyszłość. Ten czas wykorzystasz więc do wyrażenia działań, które jeszcze nie miały miejsca i dopiero się wydarzą. Mówić o przyszłości możesz w przypadku wielu sytuacji. Czego będą dotyczyć? Poznaj kilka przykładów zastosowania tego czasu, a późniejsze Future Simple ćwiczenia staną się prostsze.
Czas przyszły prosty wykorzystasz do wyrażenia swoich planów. Wybierasz się na spotkanie ze znajomymi? Do poinformowania o tym użyjesz Future Simple. Zastosujesz go też w przypadku spontanicznych decyzji. A zatem w sytuacji, gdy nie miałeś wcześniej planu, a pomysł narodził się dopiero w chwili mówienia.
Future Simple użyjesz do wyrażenia obietnicy. Dla przykładu możesz złożyć daną deklarację, że w przyszłości zrobisz coś dla kogoś. Co więcej, dotyczy również próśb. Chcesz poprosić o pomoc? Użyjesz do tego czasu przyszłego prostego. Co ważne, Future Simple wiąże się też z przewidywaniem. Za jego pomocą powiesz o swoich przypuszczeniach, na przykład związanych ze zmianą pogody.
Kolejnym przykładem zastosowanie Future Simple jest pierwszy okres warunkowy.
Budowa zdań a czas przyszły prosty
Future Simple nie jest skomplikowany. Kluczową cząstką zdań – tzw. operatorem – będzie „will”, czyli charakterystyczny element budowy tego czasu. Może występować też w formie skróconej – „‘ll”, którą dołączysz do podmiotu. Czasami Future Simple towarzyszą też czasowniki modalne, czyli „can”, „must” czy „may”.
Jak wygląda konstrukcja zdań? Podstawowa budowa twierdzeń prezentuje się następująco: podmiot + will + bezokolicznik. Przeczenia to konstrukcja: podmiot + will not (inaczej: won’t) + bezokolicznik. A pytania zbudujesz w ten sposób: will + osoba + bezokolicznik.
Spójrz teraz na kilka przykładowych zdań i zwróć uwagę na pewne różnice. Zacznijmy od tych najprostszych:
- I will have a cup of tea.
- She will not come to the party. / She won't come to the party.
- Will you go to work?
- I'll call you later – w zdaniu zastosowano skrót.
- How much will we pay? – to przykład pytania szczegółowego.
- One day I will buy myself a car – tutaj użyto określenia czasu.
Future Simple ćwiczenia – co warto powtarzać?
Znajomość podstawowej gramatyki języka angielskiego ułatwia dalsze poszerzanie umiejętności. W końcu zdania złożone często wymagają skorzystania z różnych czasów. A zatem warto dobrze poznać Future Simple, ćwiczenia ułatwią Ci poznanie różnic między czasem przyszłym prostym a konstrukcją „going to”.
Staraj się powtarzać nie tylko budowę zdań, ale także każdym razem pamiętać o zastosowaniu Future Simple. Co więcej, ćwiczenia ułatwią teksty piosenek i stale powtarzane zdania. Przypomnij sobie, ile razy w trakcie oglądania filmu lub serialu, słyszałeś pytanie: „Will you marry me?”.
Zastosowanie Future Simple jest dosyć szerokie, natomiast nie stanowi problemu ze zrozumieniem. To czas, który jest chętnie używany w języku angielskim, dlatego jego bliższe poznanie nie będzie trudne.