Czas Future Simple. Jakie jest jego zastosowanie?

Gramatyka języka angielskiego składa się z 12 czasów, przy czym każdy wyróżnia się czymś charakterystycznym. Niektóre z nich, choć z pozoru podobne, wykorzystasz w zupełnie innych sytuacjach. Future Simple należy do grupy przyszłych. Gdzie dokładnie ma zastosowanie?

Zastosowanie Future Simple

Skoro „future”, to i przyszłość. Ten czas wykorzystasz więc do wyrażenia działań, które jeszcze nie miały miejsca i dopiero się wydarzą. Mówić o przyszłości możesz w przypadku wielu sytuacji. Czego będą dotyczyć? Poznaj kilka przykładów zastosowania tego czasu, a późniejsze Future Simple ćwiczenia staną się prostsze.

Czas przyszły prosty wykorzystasz do wyrażenia swoich planów. Wybierasz się na spotkanie ze znajomymi? Do poinformowania o tym użyjesz Future Simple. Zastosujesz go też w przypadku spontanicznych decyzji. A zatem w sytuacji, gdy nie miałeś wcześniej planu, a pomysł narodził się dopiero w chwili mówienia.

Future Simple użyjesz do wyrażenia obietnicy. Dla przykładu możesz złożyć daną deklarację, że w przyszłości zrobisz coś dla kogoś. Co więcej, dotyczy również próśb. Chcesz poprosić o pomoc? Użyjesz do tego czasu przyszłego prostego. Co ważne, Future Simple wiąże się też z przewidywaniem. Za jego pomocą powiesz o swoich przypuszczeniach, na przykład związanych ze zmianą pogody.

Kolejnym przykładem zastosowanie Future Simple jest pierwszy okres warunkowy.

Budowa zdań a czas przyszły prosty

Future Simple nie jest skomplikowany. Kluczową cząstką zdań – tzw. operatorem – będzie „will”, czyli charakterystyczny element budowy tego czasu. Może występować też w formie skróconej – „‘ll”, którą dołączysz do podmiotu. Czasami Future Simple towarzyszą też czasowniki modalne, czyli „can”, „must” czy „may”.

Jak wygląda konstrukcja zdań? Podstawowa budowa twierdzeń prezentuje się następująco: podmiot + will + bezokolicznik. Przeczenia to konstrukcja: podmiot + will not (inaczej: won’t) + bezokolicznik. A pytania zbudujesz w ten sposób: will + osoba + bezokolicznik.

Spójrz teraz na kilka przykładowych zdań i zwróć uwagę na pewne różnice. Zacznijmy od tych najprostszych:

  • I will have a cup of tea.
  • She will not come to the party. / She won't come to the party.
  • Will you go to work?
  • I'll call you later – w zdaniu zastosowano skrót.
  • How much will we pay? – to przykład pytania szczegółowego.
  • One day I will buy myself a car – tutaj użyto określenia czasu.

Future Simple ćwiczenia – co warto powtarzać?

Znajomość podstawowej gramatyki języka angielskiego ułatwia dalsze poszerzanie umiejętności. W końcu zdania złożone często wymagają skorzystania z różnych czasów. A zatem warto dobrze poznać Future Simple, ćwiczenia ułatwią Ci poznanie różnic między czasem przyszłym prostym a konstrukcją „going to”.

Staraj się powtarzać nie tylko budowę zdań, ale także każdym razem pamiętać o zastosowaniu Future Simple. Co więcej, ćwiczenia ułatwią teksty piosenek i stale powtarzane zdania. Przypomnij sobie, ile razy w trakcie oglądania filmu lub serialu, słyszałeś pytanie: „Will you marry me?”.

Zastosowanie Future Simple jest dosyć szerokie, natomiast nie stanowi problemu ze zrozumieniem. To czas, który jest chętnie używany w języku angielskim, dlatego jego bliższe poznanie nie będzie trudne.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.