Bezpieczna i komfortowa jazda na motocyklu zaczyna się od odpowiedniego wyposażenia

Zanim nadejdzie chwila, w której przed domem pojawi się nowy, wymarzony motocykl, warto poświęcić się refleksji, porównując się z choćby z kierowcami aut osobowych. Dlaczego to takie ważne? Otóż kierowca, zasiadając za kierownicą, otoczony jest solidną warstwą blachy, chronią go poduszki powietrzne i inne zabezpieczenia konstrukcyjne. Czym dysponuje biker? Praktycznie niczym. Jedynym co go chroni przed skutkami upadku, jest to, co ma na sobie. Stąd tak istotny jest dobór wyposażenia. Warto przy tym pamiętać, że im lepsze ono będzie, tym bezpieczniej dojedzie się do celu, a o to przecież chodzi.

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Dlaczego warto zadbać o wyposażenie motocyklisty?
 • Jakim wyposażeniem powinien dysponować motocyklista?
 • Dobór wyposażenia motocyklisty – na co zwrócić uwagę?

Jakie znaczenie ma dobór odpowiedniego wyposażenia dla motocyklisty?

Jazda Motocyklem musi być bezpieczna i komfortowa. Potrzeby bezpieczeństwa nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, a co z komfortem? Te dwa aspekty są z sobą ściśle połączone.

Siedzisko nie jest miejscem, gdzie można wygodnie się rozeprzeć, a stery nie dają dłoniom chwili odpoczynku. W trakcie jazdy biker musi być stale skupiony na trasie i wszystko, co go rozprasza, sprzyja powstawaniu sytuacji wręcz zagrażających życiu.

Nawet tak niepozorny – wydawałoby się – element, jak zamki wentylacyjne, w jakie zaopatrzone są markowe spodnie motocyklowe, są w stanie wpłynąć na poprawę koncentracji, zapobiegając nadmiernemu odczuwania ciepła, poceniu się ciała, czy swędzeniu skóry.

Umówmy się, nic, czym dysponuje biker, nie jest zbędne. Wszystko, co ma na sobie, może mu uratować życie. Ważne jest jednak to, by wyposażenie było najwyższej jakości, od najlepszych producentów i pochodziło od uznanego na rynku dostawcy.

Z czego składa się kompletne wyposażenie motocyklisty?

Powszechnie wiadomo, że jedynym obowiązkowym elementem wyposażenia motocyklisty jest kask. Nie jest też tajemnicą, zwłaszcza dla tych, którzy mają już pierwszy dzwon za sobą, że to nie wystarczy. Każdy, kto choć raz zaliczył wywrotkę na rowerze, pamięta bolesne rany na łokciach, dłoniach i kolanach, a przecież motocykl porusza się znacznie szybciej, przez co skutki kolizji są dotkliwsze.

Zatem, co powinna znaleźć się na wyposażeniu bikera?

Wyposażenie motocyklisty:

 • kask;
 • kurtka motocyklowa;
 • spodnie motocyklowe;
 • buty motocyklowe;
 • rękawice motocyklowe.

Wszystkie powyższe elementy powinny pochodzić z wiarygodnego źródła, gwarantującego ich jakość i najwyższe parametry bezpieczeństwa.

Jak dobrać wyposażenie dla motocyklisty?

Cena oraz względy estetyczne nie powinny stanowić głównego kryterium wyboru, choć przyznajemy, że lans podnosi frajdę z jazdy na motocyklu. Najważniejsza jednak jest budowa elementów wyposażenie, a ściślej mówiąc, komponenty stanowiące ochronę ciała bikera.

Wybierając wyposażenie na motocykl, należy zwrócić uwagę:

 • Kask

Skorupa kasku powinna być lekka i odporna na uderzenia. Dobrze jest zadbać o wyjmowaną wyściółkę, nadającą się do prania.

 • Kutka motocyklowa

Idealna kurtka powinna być wyposażona w ochraniacze na wysokości pleców, łokci i ramion. Dobrze, by miękki materiał nie krępował ruchów oraz skutecznie chronił przed wiatrem i deszczem.

 • Spodnie motocyklowe

Nogi są najbardziej narażonymi na urazy częściami ciała, dlatego dobór spodni ma kluczowe znaczenie. Posłużmy się przykładem.

Spodnie motocyklowe FOX zaopatrzone zostały w odporne na ciepło i ścieranie skórzane panele na kolanach oraz ochraniacze bioder. Trwałość spodni zapewnia wytrzymała konstrukcja z poliestru 600D w głównej części. Dzięki przegubowemu krojowi, w połączeniu z panelami TruMotion® stretch, motocyklista ma pełną swobodę w trakcie jazdy i poza nią.

 • Buty motocyklowe

Dobre buty odpowiadają za pracę stóp, dlatego powinny gwarantować swobodę ruchów w miejscach stawów. Ochronę powinna zapewnić obudowa oraz elementy wzmacniające konstrukcję. Warto zwrócić uwagę na zapięcia zapobiegające zsunięciu się obuwia z nóg w nagłych sytuacjach.

 • Rękawice motocyklowe

Rękawice muszą być dopasowane, by nie uciskały dłoni. Wykonanie z trwałych materiałów tekstylnych ze skórzanymi wstawkami chroni ręce przed otarciami. Dobrze jest mieć co najmniej dwie pary – jedną na sezon letni, drugą na zimowy.

Dobierając wyposażenie motocyklisty, dobrze jest kierować się jakością. Nawet droższy sprzęt jest tego wart, biorąc pod uwagę skutki upadku, który przecież może zdarzyć się każdemu. Nie warto ryzykować, natomiast warto się zabezpieczyć, niezależnie od okoliczności.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.