Wentylacja a zdrowie. Czym grozi brak wentylacji?

Zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości każdego człowieka. W ostatnich latach niezwykle podkreślanym aspektem, który ma służyć ochronie zdrowia jest jakość powietrza, którym oddychamy – tak na zewnątrz, jak i w obiektach. Jak wentylacja wpływa na zdrowie, dlaczego jest tak ważna i jakie są skutki braku lub wadliwie działającej wentylacji?

Wentylacja – czy jest niezbędnym elementem każdego domu?

Nie ma możliwości, by jakikolwiek obiekt mógł być oddany do użytku bez odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Niezależnie od tego, czy jest to wentylacja mechaniczna, wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja Szczecin – każdy system wentylacji musi zapewniać odpowiedni – co do kubatury, funkcjonalności czy elementów wyposażenia obiektu – wymagany przepisami prawnymi przepływ powietrza. Dlaczego wentylacja to tak ważna instalacja?

Jak wentylacja wpływa na człowieka?

Jakość powietrza, jakim oddychamy ma niebagatelny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Dlatego też tak ważnym aspektem jest zapewnienie dopływu świeżego i czystego powietrza do pomieszczeń, w których na co dzień żyjemy, pracujemy czy śpimy. Mimo nie dostrzegania w codzienności roli wentylacji dla naszego zdrowia, wadliwe działanie wentylacji niemal natychmiastowo wpływa na obniżenie samopoczucia, spadek energii, siły i chęci do działania. A to dopiero początek nieprzyjemnych dolegliwości, jakie powoduje wdychanie powietrza

Wadliwa wentylacja – dlaczego jest szkodliwa dla zdrowia?

Jak niesprawna wentylacja może wpłynąć na jakość powietrza, jakim oddychamy? Czy może wpłynąć na jego parametry w sposób szkodliwy dla człowieka? Niewątpliwie tak. Niesprawna wentylacja, która nie generuje zakładanego przepływu powietrza, wentylacja zanieczyszczona i zaniedbana, może spowodować, że w naszym domu będziemy mieli do czynienia z powietrzem:

  • zbyt wysokim poziomie zawilgocenia,
  • pełnym zanieczyszczeń i ubocznych produktów spalania,
  • pełnym drobnoustrojów chorobotwórczych,
  • obniżonej zawartości tlenu,
  • podwyższonej zawartości dwutlenku węgla, tlenku azotu i toksyn,
  • pełnym zarodników grzybów i pleśni,
  • pełnym alergenów.

Wentylacja a zdrowie – wpływ wadliwej wentylacji na stan człowieka.

Niesprawna wentylacja, wentylacja, której użytkownicy przesłaniają kratki wentylacyjne, skręcają anemostaty lub zamykają nawiewniki okienne – czyli wentylacja, która nie zapewnia wystarczającego obiegu powietrza, a tym samym zatrzymuje w domu powietrze o niekorzystnych parametrach, może w konsekwencji przyczynić się do zmian chorobotwórczych u domowników. Pierwszymi symptomami wadliwej wentylacji i toksycznej atmosfery w domu mogą być reakcje alergiczne, przesuszone śluzówki, podrażnienia oczu, świąd, częste infekcje górnych dróg oddechowych. Stałe przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach przyczynia się do utrzymywania się przewlekłych stanów zapalnych i alergii.

Wentylacja a zdrowie. Czy wentylacja może uzdrowić?

Naprawa wentylacji lub modernizacja systemu wentylacji do instalacji wyposażonej w filtry wyłapujące zanieczyszczenia, może zdecydowanie podnieść jakość życia mieszkańców, zmniejszając dolegliwości chorobowe i reakcje autoimmunologiczne osób cierpiących na alergie – przez zmniejszenie lub wyeliminowanie alergenów z wnętrza domu. Czysta, sprawna wentylacja, która zapewnia dopływ świeżego powietrza, usuwa szkodliwe substancje, utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności powietrza, zapewnia dobre samopoczucie, zmniejsza poziom zmęczenia i stres, jest czynnikiem nie tylko zmniejszającym dolegliwości, ale także zabezpieczającym przed ich wystąpieniem.

Wentylacja jest niewątpliwie jednym z ważnych czynników wpływających na ludzkie zdrowie. Optymalna cyrkulacja powietrza w domu to podstawowy warunek dobrego samopoczucia i zdrowia jego mieszkańców.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.