Maltodekstryna – właściwości, dawkowanie, zastosowanie

Maltodekstryna to często spotykany dodatek w produktach spożywczych, szczególnie w jedzeniu wysoko przetworzonym. Jest także używana jako suplement diety przez sportowców. Zastanawiasz się, czy jest zdrowa? Dowiedz się więcej o jej właściwościach, zastosowaniu i potencjalnych skutkach dla zdrowia.

Maltodekstryna – co to jest?

Maltodekstryna jest składnikiem wielu produktów spożywczych. Czy jest to cukier? Owszem, maltodekstryna to wielocukier, który powstaje w wyniku częściowej hydrolizy skrobi. W zależności od źródła skrobi możemy wyróżnić różne typy maltodekstryny, takie jak kukurydziana, ryżowa, jęczmienna czy owsiana.

Właściwości maltodekstryny

Maltodekstryna ma formę białego, lekko słodkawego proszku. Rozpuszcza się dobrze w wodzie, tworząc lepką konsystencję, a także dobrze łączy się z tłuszczami, dając stabilne żele i emulsje. Nie podlega fermentacji i jest łatwo przyswajalna przez nasz organizm, co przypomina zachowanie glukozy. Dlatego też charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym. Co więcej, maltodekstryna jest kaloryczna – 100 g dostarcza aż 382 kcal.

Maltodekstryna – zastosowanie

Maltodekstryna, dzięki swojej zdolności do hamowania krystalizacji sacharozy, jest częstym składnikiem w cukiernictwie i przetworach owocowych. Jej wszechstronność sprawia, że można ją znaleźć w produktach jako element wiążący, zagęszczający, spulchniający, podkreślający aromat, czy też przedłużający świeżość produktu. Jej wszechstronność sprawia, że producenci żywności chętnie po nią sięgają, zwłaszcza w produktach typu instant, mlecznych oraz w wersji „light”. Maltodekstryna jest również składnikiem niektórych leków i suplementów.

Jednym z ważniejszych zastosowań maltodekstryny jest jej obecność w mleku modyfikowanym dla niemowląt, gdzie pełni funkcję łatwo przyswajalnego źródła energii, bardziej odpowiedniego dla wrażliwego układu pokarmowego dziecka niż zwykła skrobia. Sportowcy również doceniają maltodekstrynę, zwłaszcza w napojach i odżywkach węglowodanowych czy węglowodanowo-białkowych. Jej łatwa przyswajalność oraz potencjalne korzyści dla wyników treningowych i regeneracji ciała po wysiłku to główne atuty.

Osoby z cukrzycą powinny jednak zachować ostrożność, ponieważ maltodekstryna bywa dodawana do słodzików na bazie stewii, zwiększając ich indeks glikemiczny. Chcąc unikać tej substancji, warto sięgać po produkty na bazie stewii dostępne w sklepach ze zdrową żywnością. Zawsze warto również dokładnie sprawdzić skład przed zakupem.

Dawkowanie maltodekstryny

Maltodekstryna generalnie nie jest uważana za substancję szkodliwą dla zdrowia. Może jednak niekorzystnie wpływać na osoby z insulinoopornością, cukrzycą typu 2 czy też cierpiące na otyłość z powodu jej wysokiego indeksu glikemicznego. Dla zdrowych osób, spożywanie maltodekstryny w umiarkowanych ilościach jest bezpieczne. Zalecane dawkowanie dla sportowców to 20-70 g na porcję, 1-3 razy dziennie, preferowane w okolicach treningu. Więcej informacji na temat maltodekstryny znajdziesz na stronie https://likar.pl/

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.