Zalane mieszkanie – co zrobić i jak zareagować w takiej sytuacji?

Zalanie mieszkanie to problem, który dotyka najczęściej osób zajmujących lokale na niższych kondygnacjach budynku. Jeśli sąsiad nie dopilnuje kurków od wody lub instalacja wodno-kanalizacyjna ulegnie uszkodzeniu, prawdopodobnie Twoje mieszkanie zostanie zalane. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie szukać pomocy i jak uniknąć kosztownego remontu? Zobacz poniższy poradnik i zabezpiecz się na ewentualność zalania.

Wycieki z instalacji wodno-kanalizacyjnej, ogrzewania podłogowego, a także zalanie przez nieuwagę lokatorów z innych mieszkań… na samą myśl o takich sytuacjach drżą Ci ręce? W takim razie musisz dowiedzieć się, jakie działania trzeba podjąć i kto ponosi winę za zalanie mieszkania.

Wycieki wodne a zalane mieszkanie – kto odpowiada za szkody?

W dużych blokowiskach za zalanie mieszkania w wyniku usterki instalacji wodno-kanalizacyjnej odpowiada zarządca budynku lub spółdzielnia mieszkaniowa. Są też inne sytuacje, np. zalanie mieszkania poprzez nieuwagę sąsiada z wyższych kondygnacji. Wtedy to osoba zajmująca lokal będący źródłem problemu odpowiada w 100% za wyrządzone szkody wskutek zalania mieszkania.

Jeśli zauważysz, że z sufitu cieknie woda lub w mieszkaniu pojawi się nieprzyjemny zapach wilgoci, czym prędzej postaraj się zlokalizować źródło problemu, a następnie zdecyduj się na profesjonalne osuszanie budynków z beta-osuszanie.pl.

Warto też dodać, że odpowiedzialność za zalane mieszkanie może spaść też na dewelopera, który dopuścił się niedopatrzeń budowlanych i poskutkowało to wyciekiem wody. W razie zalania mieszkania zawsze można otrzymać odszkodowane w ramach polisy ubezpieczeniowej.

Jak postępować w przypadku zalania mieszkania? Krok po kroku

Standardowe działania, jakie warto podjąć w razie zalania mieszkania to przede wszystkim lokalizacja źródła problemu oraz zahamowanie dalszym wyciekom wodnym. W przeciwnym razie rozprzestrzeniająca się woda może uszkodzić ściany, podłogi, meble i wyposażenie nieruchomości, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do naruszenia konstrukcji całego budynku.

Kolejne kroki, jakie trzeba podjąć to:

  1. Skontaktuj się z firmą, która może dokładnie zlokalizować źródło wycieku i pomóc w długotrwałej neutralizacji problemu.
  2. Oszacuj zniszczenia w mieszkaniu. Warto w międzyczasie wynieść z nieruchomości zawilgocone przedmioty lub przewietrzyć całą nieruchomość.
  3. Zrób zdjęcia lub nagraj filmy jako dowód w sprawie ubiegania się o odszkodowanie, np. od sąsiada za zalane mieszkanie z jego winy. Zapisz też datę i godzinę zdarzenia wraz ze szczegółowym opisem szkód.
  4. Kolejny krok to zgłoszenie zdarzenia do ubezpieczyciela, celem uzyskania należnego odszkodowania.

Warto też w międzyczasie skontaktować się z firmą, która może zająć się osuszaniem budynków w Krakowie. Profesjonaliści będą w stanie wykonać czynności związane z osuszaniem pomieszczeń w mieszkaniu tak, aby pozbyć się w 100% wilgoci i zredukować ryzyko pojawienia się grzybów, pleśni i brzydkiego zapachu.

Czy osuszanie mieszkania po zalaniu zawsze jest konieczne?

Po zalaniu mieszkania przez sąsiada lub w wyniku awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej zawsze warto zdecydować się na kompleksowe osuszanie budynków. To przydatne usługi, które pomogą Ci zredukować ryzyko występowania pleśni lub grzybów na ścianach – a to częsty skutek nawet niewielkiego zalania mieszkania. 

Usługi tego typu nie są drogie, a z wilgocią i zalanym mieszkaniem nie ma żartów. Lepiej zapobiegać aniżeli po czasie narażać się na konieczność wykonania kosztownego remontu całej nieruchomości.

 

Profesjonalny i skuteczny marketing Internetowy dla małych oraz średnich firm, które chcą budować silną markę znajdziesz pod tym adresem 4rtweb.pl.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.