Malowanie ścian dla początkujących – o czym warto pamiętać?

Planujesz przeprowadzić niewielki remont domu lub mieszkania? Chcesz zmienić wygląd jednego pomieszczenia, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dowiedz się więcej o malowaniu ścian, a przekonasz się, że zmiana koloru pokoju potrafi równie skutecznie odświeżyć wnętrze co wymiana wysłużonych mebli. Co warto wiedzieć na ten temat już na samym początku? Jak ułatwić sobie cały proces?

Wskazówki na start – co musisz wiedzieć?

Cały proces należy rozpocząć od przygotowania pokoju. Gdy wybraliśmy już rodzaj i kolor farby, a następnie kupiliśmy jej odpowiednią ilość, przyszedł czas na kolejny etap. Jeśli pomieszczenie jest w surowym stanie, tzn. jeszcze nie znajdują się tam żadne meble ani urządzenia, sprawa jest ułatwiona. W innym razie należy postarać się wynieść z pokoju jak najwięcej rzeczy, a resztę przesunąć na środek i dokładnie przykryć folią malarską. Tak zabezpieczyć też drzwi, okna i podłogę – nie chcemy przecież przypadkiem zachlapać tych miejsc farbą i dodatkowo borykać się z jej usunięciem po zakończeniu malowania. Mniejsze elementy, jak listwy przypodłogowe lub włączniki światła, zakrywa się taśmą malarską, z kolei najdrobniejsze z nich (śrubki czy różne haczyki) warto posmarować wazeliną.

Równie ważny jest odpowiedni dobór narzędzi do malowania. Duże powierzchnie mogą zniechęcać do rozpoczęcia prac i odstraszać niedoświadczonych malarzy. Przy malowaniu ścian liczy się precyzja i pewność ruchów. Nie chcemy przecież przypadkiem stworzyć nieestetycznych plam, które będziemy zmuszeni zakrywać kolejną warstwą farby lub przykryć obrazem. Z tego powodu warto sięgnąć po takie narzędzia, które ułatwią cały proces. Do wyboru mamy wałek, pędzel czy kompresor do malowania ścian. W zależności od rozmiarów pomieszczenia i detali, z którymi należy się liczyć, postawimy na trochę inną technikę.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Malowanie warto wyznaczyć na okres, kiedy możemy skorzystać z ładnej pogody – optymalne warunki to temperatura sięgająca ok. 20°C. Poza tym całą pracę warto wykonywać przy dobrym źródle światła, najlepiej jednym i naturalnym, ponieważ unikniemy wtedy stworzenia różnych odcieni na ścianie.

Jeśli istnieje potrzeba odświeżenia sufitu, to właśnie od tego etapu powinniśmy zacząć prace – jeszcze przed malowaniem ścian. Najpierw należy skupić się na trudno dostępnych miejscach (np. przy lampie), a następnie nakładać farbę pod postacią równoległych pasów na reszcie przestrzeni. Więcej na ten temat można dowiedzieć się przykładowo na stronie https://aleo.com/pl/porady/malowanie-sufitu-jak-sprawnie-odciac-kolor-sufitu-od-scian/.

Czasami może się zdarzyć, że ściana będzie wymagała przeprowadzenia dodatkowych prac. Jeśli na jej powierzchni znajdują się zanieczyszczenia lub zniszczenia utrudniające malowanie, należy w pierwszej kolejności skupić się na naprawie. Gdy podłoże jest mało przyczepne i zależy nam na pozbyciu się zbędnych różnic kolorystycznych, postawmy też na gruntowanie ścian. Natomiast śladów po gwoździach lub wkrętach pozbędzie się specjalna masa naprawcza. Usunięcie problemów na samym początku pomoże nam uzyskać najlepszy efekt końcowy.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia