Zwierzę – członek rodziny. O podejściu Japończyków do swoich pupili

Zwierzęta odgrywają bardzo istotną rolę w japońskiej kulturze, w wielu przypadkach stanowiąc symbol szczęścia, charakteru i dobrobytu. Przechodząc ulicami większych japońskich miast, możemy zobaczyć Japończyków spacerujących ze swoimi czworonogami. Pieski ubrane w markowe, szyte na miarę ubranka czy koty w specjalnych plecakach to już norma. Japończycy kochają swoje zwierzaki do tego stopnia, że traktują je jako nieodłącznych członków rodziny, będących na równi z pozostałymi domownikami. Psy i koty to jedne z najpopularniejszych pupili, które – mimo oczywistych różnic w charakterze oraz sposobie bycia – znalazły w sercach Japończyków szczególne miejsce. Kraj Kwitnącej Wiśni obfity jest w psie czy kocie kawiarnie, do których nie tylko można wejść z pupilem, lecz...odwiedzić w lokalu całą gromadkę mieszkających tam zwierzątek. Warto poznać najważniejsze legendy i symbole, które wyniosły rolę tych dwóch gatunków zwierząt ponad resztę.

Wierny jak Hachi, czyli historia pewnej miłości psa do człowieka 

Jeżeli choć trochę interesujesz się tematyką Japonii, z pewnością choć raz spotkałeś się z historią wiernego psa Hachiko, który codziennie odprowadzał swojego pana na stację Shibuya w Tokio, skąd profesor odjeżdżał do pracy. Hachi zostawał na stacji, nie mogąc jechać ze swoim właścicielem i grzecznie czekał na jego powrót. Ten psi zwyczaj nie umknął oczom pracowników stacji, którzy przejmowali opiekę nad psem na czas powrotu profesora z pracy. Hachiko stał się lokalną atrakcją kolei; został nawet określony „najwierniejszym czworonożnym przyjacielem człowieka”. Niestety, pewnego razu profesor nie powrócił z pracy – zmarł. Pies jednak stale czekał na niego na stacji, kontynuując swój zwyczaj przez prawie 10 lat od śmierci właściciela, po czym sam opuścił ten świat. Japończycy co roku, ósmego dnia kwietnia, oddają cześć miłości Hachiko, biorąc udział w symbolicznej uroczystości na dworcu kolejowym. Historia rozpowszechniła również popyt na posiadanie w domu akity, bo właśnie tej rasy był wierny Hachi. Dziś na japońskich straganach można zaopatrzyć się w figurki oraz breloczki z podobizną wesołego psa.

Kotek na szczęście – Maneki Neko w kulturze Japonii 

Kot w Japonii jest symbolem dobrobytu i ochrony przed złymi mocami. W prawie każdym japońskim lokalu dostrzeżemy złote lub porcelanowe figurki przedstawiające kota machającego jedną z łapek – to właśnie słynny Maneki Neko. W zależności od tego, którą z łapek trzyma w górze, może przywoływać pieniądze i sukces w biznesie (prawa łapka) lub zapraszać gości i klientów, obdarzając każdego kto tylko się na niego natknie szczęściem w życiu osobistym (lewa łapka). Japończycy traktują koty jako stworzenia nad wyraz magiczne, głównie ze względu na ich indywidualny charakter. Odwiedzając ukryty w górach Karkonoszy Ogród Japoński Siruwia, zwany także Małą Japonią, możemy poznać legendę o kocie i mnichu, a także zakupić talizmany w postaci wesołych kotków machających łapkami. Jeżeli jednak nieśpieszno nam do odwiedzenia Ogrodu Japońskiego Siruwia stacjonarnie, na stronie malajaponia.pl każdy zainteresowany może dowiedzieć się więcej o niezwykłych Maneki Neko, tym samym zamawiając jednego z nich prosto pod swoje drzwi. Mała Japonia to nie tylko obiekt turystyczny, lecz również e-sklep z akcesoriami prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.