Dlaczego płyty indukcyjne wymagają innych garnków i patelni?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup płyty indukcyjnej. Jednak należy mieć na uwadze, że płyty indukcyjne wiążą się z wymianą garnków oraz patelni. Jest to związane z tym, że akcesoria używane do gotowania na kuchence gazowej bądź elektrycznej nie działają na  indukcji. Z poniższego artkułu dowiedzą się Państwo najważniejszych informacji. 

Płyta indukcyjna - co trzeba wiedzieć na jej temat? 

Płyty indukcyjne są wygodne dla wielu osób z różnych powodów. Na pewno nie trzeba martwić się ulatniającym się gazem czy powstawaniem smug na garnkach. Jednak, żeby gotować na płycie indukcyjnej, należy posiadać odpowiednie naczynia. Tradycyjne modele mogą nie działać na indukcji i tym samym nie będziemy mogli z niej korzystać. 

Może się zdarzyć, że chcąc uruchomić płytę indukcyjną, nie będziemy mogli tego zrobić. Wtedy pojawia się pytanie czemu nie działa płyta indukcyjna? Może być to dla nas spora zagwozdka, jeśli wiemy, że płyta powinna działać prawidłowo. Jednym z powodów może być to, że garnek bądź patelnia nie są przystosowane do tego urządzenia. Płyty indukcyjne działają dzięki polu magnetycznemu, który wyczuwa jedynie przedmioty, które mają odpowiednie dno. Jeżeli dno wykonane jest z ferromagnetyku, wtedy indukcja będzie działała bez problemu. Warto posiadać komplet garnków oraz patelni, który przystosowany jest do indukcji. To pozwoli na przygotowanie każdego dania, bez problemu związanego z włączaniem urządzenia. 

Dlaczego w przypadku płyt indukcyjnych nie działają tradycyjne garnki? 

Czasem zdarza się, że zwykły garnek bądź patelnia zadziałają nam na takiej płycie, jednak jest to rzadkość. Poza tym specjalne garnki i patelnie przeznaczone do indukcji posiadają także inne cechy. Jedna z takich funkcji jest idealnie płaskie dno, które sprawia, że naczynie równomiernie się nagrzewa. Warto zwrócić uwagę na średnicę, jaką mają pola grzewcze, nasze garnki i patelnie powinny być do niej dostosowane. To może znacząco podnieść bezpieczeństwo użytkowania. 

Specjalne patelnie na indukcje są wykonane ze specjalnego materiału. Powłoka niektórych z nich jest granitowa co znacząco podnosi ich wytrzymałość. Te produkty jest łatwiej wyczyścić w porównaniu do tradycyjnych. Dodatkową zaletą jest to, że rzadko się przypalają, więc idealnie sprawdzą się dla osób, które nie przepadają za długimi godzinami spędzonymi w kuchni. Tego typu garnki oraz patelnie to przede wszystkim komfort użytkowania, oraz wygoda. Dodatkowo poparzenie się w trakcie gotowania jest prawie niemożliwe, zwłaszcza gdy posiadamy przedmioty z rączką. Tego typu produkty wyróżniają się także niezwykłą trwałością. Ich cena jest przystępna, a jest szansa, że będą służyć nam przez wiele długich lat. Naczynia dedykowane płytom indukcyjnym to dobra inwestycja, która z pewnością nam się zwróci.      

Kuchenka indukcyjna - działanie

Płyta indukcyjna ma zupełnie inne działanie w porównaniu do elektrycznej, mimo, że posiadają podobny wygląd. Technologia indukcyjna charakteryzuje się zupełnie innym działaniem. Za prace indukcji odpowiadają specjalne cewki, przez które przechodzi prąd, który zamienia się w pole magnetyczne. W przypadku, kiedy nastąpi podłączenie płyty indukcyjnej i połozy na niej się garnek bądź patelnie wytworzy się pole magnetyczne. To sprawia, że naczynia nagrzewają się do odpowiedniej temperatury. Kiedy zdejmie się naczynia płyta automatycznie wyłączy pole grzewcze. 

Płyta grzejna - na jaką się zdecydować? 

Płyty indukcyjne do zabudowy powinny być zakupem dobrze przemyślanym. Przede wszystkim należy zastanowić się nad szerokością takiej płyty. Dzięki temu będziemy mogli dopasować ją do swoich potrzeb. Warto też zrobić tak, by pasowała do całego wyposażenia. W mniejszej kuchni wystarczy płyta indukcyjna, która ma 60 cm, a w większej ta o długości 90 cm. Warto zwrócić również uwagę na funkcje dodatkowe płyty indukcyjnej. W kategorii płyty indukcyjne dobrze wypadają te marki Elektrolux. Posiadają one funkcję Bridge, która pozwala na połączenie dwóch pól grzewczych w jedną powierzchnię. To pozwala ze skorzystanie z dużych sprzętów, jak na przykład płyta do grillowania. Inne interesujące funkcje to strefy grzejne. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają dużych kuchni. Funkcja Infinite daje możliwość, by nie kupować dużej ilości sprzętu. Strefy przy pomocy czujników automatycznie rozpoznają wielkość naczynia i automatycznie dostosowują się do rozmiaru.     

Płyty indukcyjne - zalety

Płyty indukcyjne do zabudowy są również wybierane ze względu na ich bezpieczeństwo w stosunku do dzieci. Takie płyty indukcyjne nie nagrzewają się co minimalizuje ryzyko poparzenia przez dzieci. Kolejną zaletą jest łatwe utrzymanie czystości. W przypadku takich płyt można całkowicie wyeliminować ryzyko przypalonych resztek jedzenia. Kolejną sporą zaletą jest duża oszczędność energii. Można oszacować, że takie płyty zużywają nawet o 25% mniej prądu w porównaniu do tradycyjnego sprzętu. Dodatkowo warto zauważyć, że podczas gotowania czas jest o wiele krótszy porównując z tradycyjnymi kuchenkami.   

    

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia