Czy suknia ślubna może być prosta?

Stylizacje panien młodych raczej nie budzą skojarzeń ze skromnością. Kreacje ślubne często powstają miesiącami i kosztują majątek. Wszystko po to, by w tym wielkim dniu panna młoda olśniewała i przyciągała 100% spojrzeń. Pytanie, czy takiego efektu nie dałoby się osiągnąć... prościej? Specjalnie dla miłośniczek minimalizmu sprawdzamy, czy prosta suknia ślubna jest w stanie się obronić. 

Jak ma się minimalizm w modzie ślubnej?

Minimalizm. Niby top trend ostatnich sezonów, a w branży ślubnej jakoś nieśmiało zaznacza swoją obecność. Przynajmniej, gdy popatrzeć na wystawy wielu salonów z modą ślubną. Spoglądają na nas wielowarstwowe, rozłożyste spódnice, bogato zdobione gorsety, długie welony, perełki, kryształki i brokaty. Przepych w modzie ślubnej jest z nami od wieków. Strojność kreacji ślubnej wiele mówiła kiedyś o statusie majątkowym i społecznym panny młodej. Dzisiaj chyba każdy wie, że prosta suknia ślubna, zwłaszcza sygnowana logo znanego designera, bywa warta znacznie, znacznie więcej od błyszczącej, rozłożystej kreacji. Wielu znanych projektantów wyznaje minimalizm i ponadczasową klasykę. Yves Saint Laurent o niebieskich jeansach powiedział kiedyś tak: „Są spektakularne, praktyczne, luźne i nonszalanckie. Przekazują coś konkretnego, nowoczesnego, nadają sex appealu i są proste. To wszystko, czego chcę od swoich ubrań.” Czy nie tego właśnie większość przyszłych panien młodych oczekuje również od sukni ślubnej?

Proste suknie ślubne – moda na ponadczasowość

Minimalizm w modzie ślubnej nie musi być nudny ani tym bardziej „tani”. Tworząc proste suknie ślubne, projektanci sięgają po materiały i zdobienia z najwyższej półki. Klasycznie elegancki projekt, mimo prostoty, zdecydowanie wyróżnia się i przyciąga uwagę – bez rażenia w oczy. Zmiana trendów nie robi na nim żadnego wrażenia. Gdy postanowisz kiedyś sprzedać swoją suknię ślubną, prosty, klasyczny fason zawsze będzie w cenie. Na minimalizm i historyczną elegancję w unowocześnionym wydaniu postawiły m.in. księżna Monako Charlene, księżna Sussexu Meghan Markle czy włoska arystokratka Beatrice Borromeo. Ich kreacje przeszły do historii mody ślubnej, chociaż nie było w nich grama przepychu.

Jakie proste suknie ślubne są modne w 2023 roku?

Suknie zaprojektowane w minimalistycznym stylu stanowią coraz ważniejszą część kolekcji salonów ślubnych. Wśród fasonów dominują klasyczne kroje A i supermodne w ostatnich sezonach syrenki. Oprócz sukni o standardowej długości maxi, pojawiają się modele mini. Skromną, krótką sukienkę urozmaicają oversize’owe, bufiaste rękawy (kolejny hot trend 2023). Spośród materiałów projektanci sięgają m.in. po delikatnie rozciągliwą krepę o jedwabistym chwycie, koronki, tiul puszysty, bawełniany szyfon czy wyjątkowo przyjazną dla skóry tkaninę marchiano. Kreacje posiadają bardzo subtelne zdobienia, np. w postaci drobnych koralików czy koronkowych aplikacji. Pomimo skromności, dodają pannie młodej blasku i uwypuklają piękno kobiecych kształtów. W salonach sukien ślubnych, stacjonarnych i internetowych, od dłuższego czasu są już dostępne kolekcje na sezon wiosna-lato 2023, więc warto zajrzeć i zrobić rozeznanie w najnowszych trendach.

Dodatki do prostej sukni ślubnej

Ogromną zaletą skromnych, gładkich sukni ślubnych jest to, że łatwo dobrać do nich dodatki zgodne z upodobaniami panny młodej i motywem przewodnim uroczystości. Poprzez dodatki, fryzurę i makijaż, stylizacja nabiera konkretnego charakteru. Tę samą suknię jedna pani młoda założy na klasycznie eleganckie wesele w luksusowym hotelu, a druga ubierze na kameralną i mniej formalną uroczystość w stylu boho, odbywającą się pod namiotem w plenerze. W pierwszym przypadku stylizację dopełnić może złota lub srebrna, wieczorowa biżuteria i efektowne szpilki, a w drugim - naturalne dodatki, jak wianek, bukiet kwiatów polnych oraz skórzane sandałki.

O czym pamiętać, zamawiając prostą suknię ślubną?

Przede wszystkim o tym, że prostota projektu nie oznacza, że sukienka zostanie uszyta szybciej od innej, bardziej strojnej i wyrafinowanej kreacji. Jeśli interesuje Cię prosta suknia szyta na miarę, koniecznie zamów ją z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej 8-12 miesięcy wcześniej. To, że uszycie danego modelu sukni jest oszacowane na 3-4 miesiące, nie oznacza, że możesz go zamówić 4 miesiące przed ślubem. Na ogół pracownie ślubne, zwłaszcza te mocno oblegane, zamykają harmonogram szycia na dany sezon znacznie wcześniej.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia