Jak przygotować suflet czekoladowy?

Idealny suflet czekoladowy to deser, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jednak pomimo tego, że jest tak dobrze znany, niewielu z nas jadło naprawdę spektakularny, doskonale zrobiony suflet. Bo przygotowanie go wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Fondant czekoladowy to deser i jednocześnie dzieło sztuki. Jak go przygotować?

Jaki powinien być idealny suflet?

Suflet, który jest naprawdę dobry – dokładnie taki, jak w dużych restauracjach czy uznanych cukierniach – powinien charakteryzować się konkretnymi cechami. Przede wszystkim jego konsystencja musi być lekka. Przypomina piankę, na której można się unosić. Osiągnięcie takiej konsystencji to marzenie wielu cukierników amatorów. Powinien także być wilgotny, by przyjemność z jedzenia była jeszcze większa. Najważniejsza cecha sufletu to jednak jego… rozmiar. Tak, suflet to deser dość duży, napompowany. Im jest wyższy, tym bardziej imponująco wygląda. I tu też tkwi sekret tego deseru – nigdy nie podajemy go po jakimś czasie od upieczenia. Zawsze musi być zaserwowany na świeżo, by był wysoki i dumny, a nie zaś smutny i rozpłaszczony. Jeśli przygotowujesz suflet, nie przekładaj go nigdy do innego naczynia – podaje się go zawsze w tym samym naczyniu, w którym był pieczony. To najważniejsze zasady. O całej reszcie powiemy za chwilę, gdy już przejdziemy do dzieła. Tak, czas upiec suflet czekoladowy.

Suflet czekoladowy – klasyka gatunku

Suflet czekoladowy to jedna z najbardziej znanych odmian tego deseru. Przygotowuje się go również w wersji cytrynowej czy waniliowej, jednak dla fanów czekolady to właśnie ta odmiana jest wręcz obowiązkowa do upieczenia. Aby go zrobić, potrzebujesz tylko kilku składników. Nie daj się jednak zwieść – to wcale nie jest prosty deser. Przygotuj 125 gramów czekolady, trzy jajka, pół kostki masła, 50 gramów mąki pszennej tortowej oraz 70 gramów cukru pudru. Przydadzą Ci się również kokilki, w których upieczesz suflety. Zacznij od przygotowania kokilek – wysmaruj je masłem i obsyp cukrem pudrem ich ścianki. W garnku rozgrzej masło i dodaj czekoladę. Upewnij się jednak, że całość się nie przypala. Najlepiej robić to na małym ogniu. Jeśli nie masz zaufania do palnika, możesz rozpuścić oba składniki w kąpieli wodnej. Do otrzymanej masy dodaj żółtka, po jednym. Pamiętaj jednak, że czekolada z masłem muszą być ostudzone, zanim dodasz do nich jajka. W przeciwnym razie całość się zetnie. Dodaj mąkę i cukier. Wymieszaj wszystkie składniki, by idealnie się ze sobą połączyły. Teraz czas na pianę z białek. Ubij je z odrobiną soli, by piana była idealna. Powinna być lekka, wilgotna i sztywna. Tak przygotowane białka dodawaj do pozostałej masy za pomocą łyżki. Rób to partiami i mieszaj szpatułką lub łyżką, nigdy mikserem. Dzięki temu masa pozostanie bardzo lekka, co sprawi, że i sam suflet taki będzie. Teraz wlej otrzymaną masę do kokilek – do maksymalnie ¾ objętości. Pamiętaj, że suflet znacznie urośnie. Kokilki włóż do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i piecz przez maksymalnie 10 minut. Możesz wyciągnąć suflet chwilę wcześniej, jeśli zobaczysz, że jest już bardzo wyrośnięty i przyrumieniony. Podawaj go gościom, gdy jeszcze jest ciepły.

Obok tak przygotowanego deseru nie można przejść obojętnie. Jeśli suflet Ci wyszedł, prawdopodobnie będziesz robić go naprawdę często. To prawdziwe arcydzieło pełne smaku!

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.