Alkoholizm i wszywka alkoholowa Bydgoszcz – jak pokonać nałóg?

Alkoholizm jest jedną z najbardziej rozwijających się chorób cywilizacyjnych. Rozgrywa się na wielu płaszczyznach i obejmuje praktycznie wszystkie sfery życia.

Jest przyczyną w licznych chorób, które w wielu przypadkach głębokiego stadium alkoholizmu okazują się nieodwracalne i nieuleczalne. Według danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) już ponad 800 tysięcy Polaków cierpi na problem alkoholowy.

Widoczna jest zatem skala choroby alkoholowej i poważne problemy, jakie ze sobą niesie. Psychologiczna terapia jest głównym czynnikiem pozwalającym na wyjście z choroby alkoholowej, jednak jej obiektem badań jest płaszczyzna psychiczna - umysłu. Dlatego powstał produkt farmakologiczny wypuszczony na rynek przez firmę Polfa Warszawa S.A. - wszywka alkoholowa Esperal, która do 2008 roku skutecznie wspomagała leczenie choroby alkoholowej. W 2018 roku powróciła na rynek ze zmienioną nazwą na Disulfiram WZF. Wszywka alkoholowa Bydgoszcz oddziałuje na płaszczyznę fizjologiczną, jednak w takim razie, jakie są jego konkretne mechanizmy działania?

Rola Esperalu i jego chemiczny wpływ              

Esperal to substancja farmakologicznie czynna, nazywana również wszywką alkoholową. Do 2008 roku produkowała go firma Polfa Warszawa S.A. i został reaktywowany jako Disulfiram WZF w 2018 roku od tej samej firmy.  

Czym tak naprawdę jest choroba alkoholowa?

Alkoholizm zazwyczaj jest błędnie pojmowany przez większość społeczeństwa w sposób niezwykle potoczny i dosłowny. Ogólny obraz alkoholika jest również nieciekawy, gdyż widziane jest tylko to, że nadużywa on alkoholu i nie potrafi sobie poradzić z codziennymi zobowiązaniami. Tak naprawdę jednak pojęcie choroby alkoholowej jest szersze i określa się nią nabytą potrzebę spożywania alkoholu zaburzającą zdrowie psychiczne oraz fizyczne w celu stymulacji. Ponadto odbywa się ona na wielu płaszczyznach w tym głównie psychologicznej. Oznacza to, że głęboko wpływa na umysł człowieka, a odstawienie substancji prowadzi to do objawów takich jak stany depresyjne, niepokój oraz silna potrzeba do spożycia substancji psychoaktywnej. W głębokim stadium choroby alkoholowej odstawienie trunków może prowadzić nawet to psychozy i śmierci.

Poza płaszczyzną psychiczną alkohol oddziałuje też na płaszczyznę fizjologiczną. Ten został uznany przez badaczy za jedną z tych substancji, które faktyczne, w mechaniczny sposób uzależniają organizm. Oznacza to, że organizm w wypadku podstawienia substancji psychoaktywnej wywołuje nieprzyjemne dolegliwości w celu ponownego jej dostarczenia. Po spożyciu alkoholu człowiek zapewnia organizmowi na krótko satysfakcje. W przypadku długiego okresu nadużywania alkoholu pojawia się tak zwany alkoholowy zespół absencyjny. Gdy chory odstawi trunek pojawiają się wtedy objawy takie jak: wymioty, nudności, tachykardia, czyli kołatanie serca i drżenie kończyn.

 

Etapy zabiegu implantacji wszywki alkoholowej Esperal 

Etap pierwszy: Znalezienie odpowiedniej kliniki i wizyta u lekarza specjalisty. Wiele klinik w Polsce oferuje obecnie procedurę implantacji wszywki alkoholowej Esperal.

Na pierwszej konsultacji lekarze określają na podstawie masy ciała, wieku i stopnia choroby alkoholowej, wymaganą dawkę w leczeniu (zazwyczaj 8-10 tabletek). Decydują również, czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu, mogą nimi  być takie jednostki chorobowe jak:

Etap drugi: Przygotowanie oraz zabieg - jedynym realnym przygotowaniem dla pacjenta jest powstrzymanie się od alkoholu na okres 24 godzin przed zabiegiem. Nie są wymagane żadne dalsze zobowiązania. Zabieg jest mikrochirurgiczny i wykonywany przez lekarza chirurga, a Esperal zakładany jest przez niego pod skórę najczęściej na górnych pośladkach.       

Etap trzeci: Po zabiegu implantacji Esperal będzie teraz aktywny przez okres od 8 do 12 miesięcy. W tym czasie pacjent nie może pić alkoholu. Rana po zabiegu goi się szybko, jednak zalecana jest dokładna higiena i zmiana opatrunku przez co najmniej 2 tygodnie. Jeśli pacjent nie zastosuje się do zaleceń lekarza, rozwiną się opisane powyżej objawy spowodowane połączeniem etanolu i disulfiramu.      

Należy też unikać alkoholu w postaciach takich jak:         

- Praliny lub wypieki zawierające alkohol               
- Woda toaletowa lub perfumy zawierające alkohol         
- Sosy i inne produkty na bazie octu           
- Płyny do higieny jamy ustnej na bazie alkoholu          
- Leki zawierające w składzie alkohol                         

Jest to również okres, w którym potrzebne jest stałe korzystanie z psychoterapii, więc razem z terapią awersyjną mogą się wzajemnie uzupełniać i przynosić najlepsze rezultaty. Ta kombinacja znacznie zwiększa skuteczność używania Esperalu poprzez maksymalizację prawdopodobieństwa, że pacjenci nie powrócą do spożywania alkoholu. 

Etap czwarty : Po 12 miesiącach Ważne jest, aby nie pić alkoholu przez 7 dni po zakończeniu terapii wszywką alkoholową Esperal. Jest tak dlatego, że disulfiram pozostaje w organizmie jeszcze przez ten okres i mogą pojawić się objawy zatrucia alkoholem. Jest to czas, aby sprawdzić, czy wszywka powoduje niechęć do substancji psychoaktywnej lub czy potrzebna jest inna forma leczenia. Będzie to zależeć od indywidualnych potrzeb i stanu jednostki.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane