Rekord zakażeń w Polsce. Ponad 34 tys. nowych przypadków

fot. flickr.comfot. flickr.com

Kolejny raz został pobity rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. W czwartkowe przedpołudnie, 25 marca, Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o ponad 34 tys. nowych przypadkach koronawirusa.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia w ciągu ostatniej doby potwierdzono 34 151 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID19 zmarło 107 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 413 osób.  W województwie podkarpackim odnotowano 1498 przypadków, a w powiecie lubaczowskim 35. Zmarły dwie osoby.

Dziś rząd przedstawi nowe obostrzenia, które będą obowiązywać m.in. w okresie świąt

W czwartek rano rząd zaprezentuje kolejne obostrzenia w związku z trzecią fala pandemii. Obostrzenia są konieczne, obejmą one okres dwóch tygodni, czyli tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne i tydzień po świętach - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że wykryto 29 978 nowych przypadków koronawirusa - to najwięcej od początku epidemii. Zmarło też 575 chorych pacjentów. Od marca ubiegłego roku zdiagnozowano ponad 2,1 mln zakażonych COVID-19. Dla ponad 50,3 tys. choroba ta zakończyła się śmiercią.

Szef rządu podkreślał w ostatnich dniach, że aby zdusić trzecią falę pandemii w najbliższym czasie będą "wdrażane kolejne obostrzenia, kolejne rygory, które będą obowiązywały przez dwa tygodnie - tydzień przed świętami i tydzień po świętach".

Premier zwracał uwagę m.in. na sytuację w Niemczech, gdzie również w samochodach prywatnych konieczne jest zakładanie maseczek oraz na obowiązującą w wielu krajach UE godzinę policyjną. "Z taką trzecią falą właśnie się dzisiaj mierzymy i właśnie dlatego my także w czwartek rano zaprezentujemy dodatkowe obostrzenia, które są konieczne, żeby z jednej strony wypłaszczyć, a z drugiej strony przydusić tę trzecią falę" - mówił premier w środę podczas wizyty w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach (Śląskie).

Morawiecki zapewniał też wcześniej, że rząd z punktu widzenia obostrzeń podejmuje decyzje w oparciu o kilka parametrów jednocześnie. "Po pierwsze to jest oczywiście tendencja dotycząca wzrostu zakażeń, czy w ogóle trend w obszarze zakażeń" - przekazał premier w czasie wizyty w Wadowicach (woj. małopolskie).

Jak dodał, brana jest także pod uwagę liczba osób hospitalizowanych. "Kolejna to ta najbardziej tragiczna, najsmutniejsza okoliczność, która wiąże się ze zgonami naszych obywateli. A jeszcze inna to liczba łóżek respiratorowych. Wreszcie bierzemy też pod uwagę to, co dzieje się w krajach nas otaczających" - wyliczył.

"Jest to wypadkowa tych kilku podstawowych parametrów, które bierzemy pod uwagę. Przede wszystkim po to, żeby móc zapewniać ludziom możliwość leczenia, żeby nie doszło do tego, do czego doszło wiosną zeszłego roku w bogatych krajach Europy Zachodniej: do selekcjonowania pacjentów, do pozostawiania pacjentów w domach pomocy społecznej" - wskazał szef rządu.

Przypomniał, że w Polsce z takim zjawiskiem nie mieliśmy do czynienia i - wyraził nadzieję - nie będziemy mieli do czynienia. "Chcemy ubiegać ewentualne jeszcze gorsze trendy niż te, które są dzisiaj" - zapewnił.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z PAP zwracał uwagę, że dane dotyczące liczby zakażeń są bardzo wysokie i to skłania do tego, by przeanalizować możliwość wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. "Musimy bardzo energicznie reagować na tę sytuację" - mówił.

Wiceminister pytany, jakich restrykcji w okresie przedświątecznym i poświątecznym można się spodziewać wyjaśnił, że "chodzi o ograniczenie kontaktów ludzkich". "Proszę pamiętać, że żadne obostrzenia nie są wymierzone przeciw człowiekowi, ale musimy te kontakty teraz zdecydowanie ograniczyć" - podkreślił.

Kraska pytany, czy wprowadzony będzie zakaz przemieszczania się przyznał, że "na dziś o zakazie takim nie rozmawiamy". 

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Papież-
+11 # Papież- 2021-03-25 12:10
Matołusz mówił, że go dusi. To jak to w końcu jest?
AntyPiS
+6 # AntyPiS 2021-03-25 12:33
Cytuję Papież-:
Matołusz mówił, że go dusi. To jak to w końcu jest?


Może sam ma pozytywny test i go dusi.
KJ
-2 # KJ 2021-03-29 23:39
TY JESTEŚ MATOŁKIEM PAPIEŻU NAWET PISAĆ NIE UMIESZ. ZAPISZ SIĘ DO SZKOŁY ANALFABETO JEDEN
KJ
-2 # KJ 2021-03-29 23:39
TY JESTEŚ MATOŁKIEM PAPIEŻU NAWET PISAĆ NIE UMIESZ. ZAPISZ SIĘ DO SZKOŁY ANALFABETO JEDEN
Corazblizejswieta
+4 # Corazblizejswieta 2021-03-25 15:15
Pier**** ten chory rzad i ich zakazy itd! ***** *** do konca zycia i jeden dzien dluzej! Ellooo
Ile jest warte życie
+4 # Ile jest warte życie 2021-03-26 08:49
Wirusa nie ma, jest w odwrocie. Latem wirusy są słabsze, ten też. Pamiętamy jeszcze? Dla sekciarza z PiS - to słowa kłamcy Morawieckiego, niegdyś doradcy tuska ;)

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane