Gmina Lubaczów zakończyła prace przy pomniku w Mokrzycy
Gmina Lubaczów zakończyła realizację projektu „Miejsce zagłady ludności żydowskiej w Mokrzycy”, który przyczynił się do nadania temu historycznemu miejscu godnego charakteru. W ramach przedsięwzięcia uporządkowano teren wokół pomnika w kształcie macewy, wykonano utwardzony plac, dojście, parking oraz zamontowano instalacje informacyjne, przybliżające tragiczne wydarzenia związane z zagładą ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Lubaczów i okolice podczas II wojny światowej były miejscami licznych tragedii związanych z zagładą ludności żydowskiej. Niemcy systematycznie przeprowadzali akcje mające na celu likwidację gett i eksterminację Żydów. Takim właśnie miejscem jest tzw. ,,Pole Plebańskie” znajdujące się pomiędzy Mokrzycą a Dachnowem. 8 stycznia 1943 r. Niemcy rozpoczęli likwidację getta w Lubaczowie. Część Żydów rozstrzelano na pobliskim cmentarzu, a ciała przewieziono pod Dachnów i wrzucono do głębokiego wykopu po niedokończonym przez Sowietów pasie umocnień. Pozostałą ludność żydowską z getta pędzono pieszo na miejsce stracenia, które wyznaczono na „Polu plebańskim”. W jednej mogile pochowano ponad tysiąc Żydów z Lubaczowa, w drugiej według relacji świadków pogrzebano Żydów z francuskiego transportu wiezionego do obozu zagłady w Bełżcu/ Sobiborze.
W 2008 roku na ,,Polu Plebańskim” został wykonany pomnik w kształcie macewy, ku czci i pamięci zamordowanych. Widnieje na nim napis w języku polskim, jidysz i angielskim
o treści – „Nie znamy waszych nazwisk, lecz zawsze będziecie w naszych sercach. Pamięci Żydów z lubaczowskiego getta oraz innych ofiar holocaustu zamordowanych przez hitlerowskich Niemców w Lubaczowie i okolicach w 1943 roku”.
Dzięki projektowi zrealizowanemu przez Gminę Lubaczów wokół pomnika uporządkowano teren, wykonano dojście, plac utwardzony przy pomniku, parking, a także instalacje z informacjami o zagładzie ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Całkowity koszt projektu wyniósł 208 795,25 zł. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w kwocie 167 036,18 zł. Pozostała część została sfinansowana z budżetu Gminy Lubaczów.'