Featured

Gminy Narol, Wielkie Oczy i Horyniec-Zdrój w projekcie LIFE. Doradcy będą pomagać mieszkańcom

Zdjęcie ilustracyjne

Trzy gminy z powiatu lubaczowskiego – Narol, Wielkie Oczy i Horyniec-Zdrój – uczestniczą w unijnym projekcie LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”. Mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy doradców do spraw powietrza i energii, którzy zapewnią wsparcie przy wymianie pieców, termomodernizacji domów oraz w uzyskaniu dotacji na odnawialne źródła energii.

Narol, Wielkie Oczy i Horyniec Zdrój – to trzy gminy z powiatu lubaczowskiego, które biorą udział w realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego unijnym projekcie LIFE: „Podkarpackie – żyj i oddychaj”. Dzięki temu mieszkańcy tych gmin będą mogli skorzystać z pomocy doradców do spraw powietrza i energii, którzy zapewnią m.in. kompleksowe wsparcie przy wymianie „kopciucha”, termomodernizacji domu czy pomoc w uzyskaniu dotacji z takich programów jak np. Czyste Powietrze czy Mój Prąd.

- Budżet projektu wynosi ponad 100 mln złotych. Montaż finansowy udało nam się stworzyć dzięki środkom pozyskanym z zewnętrznych funduszy - z unijnego programu LIFE oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerami w tym projekcie jest aż 61 podkarpackich gmin, z którymi będziemy wspólnie działać na rzecz poprawy jakości powietrza na Podkarpaciu – mówi Anna Huk, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, nadzorująca Departament Ochrony Środowiska, który realizuje projekt LIFE.

We wszystkich gminach, biorących udział w projekcie, będą działać gminni doradcy. Większość gmin już ich powołała i rozpoczęli oni szkolenia, aby jak najszybciej i jak najlepiej służyć pomocą mieszkańcom. Ich zatrudnienie finansowane jest z budżetu projektu. Doradcy będą pracować w gminach przez sześć lat. W tym czasie będą koordynować wszystkie działania prowadzone przez urzędy gmin w zakresie poprawy jakości powietrza i zarządzania energią, ale przede wszystkim będą pomagać mieszkańcom.

Szkolenie doradców w UMWP fot. Paweł Podgórski.Szkolenie doradców w UMWP fot. Paweł Podgórski.

A czym dokładnie będą się zajmować gminni doradcy? Przede wszystkim będą świadczyć kompleksową pomoc związaną z wymianą starych pieców, tzw. kopciuchów. Podpowiedzą, jak sprawnie przeprowadzić termomodernizację budynku, jak zamontować instalację OZE – na przykład panele fotowoltaiczne. Wskażą, jakie rozwiązania przyjąć, aby jak najwięcej zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, a tym samym by zmniejszyć rachunki. Będą także doradzać, gdzie uzyskać dofinansowanie na wszystkie działania związane z termomodernizacją i wymianą źródła ogrzewania - z jakich programów i w jakim zakresie najlepiej skorzystać. Pomogą mieszkańcom wypełniać wnioski o dofinansowanie z różnych programów, np. takich jak: „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”.

Szczególną opieką doradcy otoczą osoby dotknięte ubóstwem energetycznym. W tym zakresie będą współpracować z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej. Do ich zadań należeć będzie również identyfikacja budynków publicznych, które wymagają termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania oraz pomoc w pozyskaniu przez gminę pieniędzy na ten cel z programów krajowych i unijnych.

Ważna będzie również edukacja – jaki wpływ na zdrowie ma smog i jak można poprawić jakość powietrza. W tym zakresie doradcy będą organizować spotkania np. w szkołach lub podczas lokalnych wydarzeń plenerowych. Do ich zadań należeć będą również kontrole palenisk: doradcy będą monitorować czym są ogrzewane domy, jakie piece są w nich zainstalowane – czy spełniają one np. wymogi uchwały antysmogowej obowiązującej na terenie Podkarpacia.

W ramach projektu planowane jest również opracowanie koncepcji mających na celu zwiększenie powierzchni obszarów zielonych. Chodzi o błękitno-zieloną infrastrukturę, taką jak np. łąki kwietne, zielone ściany, zielone przystanki, ogrody deszczowe czy ogrody kieszonkowe.

Podobne projekty realizowane są w innych województwach w kraju, ale tym, co wyróżnia LIFE Podkarpackie, jest unikalny moduł, który zakłada stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania energią na poziomie gminy, co ma przyczynić się do odpowiedzialnego zaopatrzenia mieszkańców w energię cieplną i elektryczną. W tym obszarze przeprowadzony zostanie program pilotażowy, w którym wezmą udział miasta: Dębica, Mielec, Rzeszów, Krosno oraz gmina miejsko-wiejska Zagórz.

- W tych gminach duży nacisk zostanie położony na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, jej magazynowania, racjonalizację wykorzystania, rozwój klastrów energii czy spółdzielni energetycznych. Zależy nam bowiem na tym, aby gminy nauczyły się zarządzania energią – zarówno w swoich budynkach, jak też we wszystkich innych, na terenie całej gminy. Chcemy, by tworzyły związki międzygminne, dzieląc się doświadczeniami z innymi samorządami. Doświadczenia gmin biorących udział w programie pilotażowym będą niezwykle przydatne dla innych jednostek samorządu terytorialnego – mówi Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP.

Dyrektor A. Kulig w czasie szkolenia w UMWP fot. Paweł Podgórski

- Projekt LIFE ma być również ważnym wsparciem w implementacji gigantycznych środków z naszego regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia. Mamy bowiem  ponad  600 mln złotych w FEP-ie, które chcemy przeznaczyć - w formie dotacji - na działania z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków, poprawy jakości powietrza oraz na odnawialne źródła energii – dodaje Anna Huk, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

W projekcie „Podkarpackie – żyj i oddychaj”, poza województwem podkarpackim, bierze udział 66 partnerów – głównie są to podkarpackie gminy (61 gmin), a także kilka organizacji i instytucji. Projekt będzie realizowany do 2033 roku.

Miejscowy
Zobacz do słońca nie ma mgły dobry pomysł bo na wiosce są taki piec wymień bo nie idzie przejść oddychaj naucz się rąbaćSwoboda
0

1000 Pozostało znaków


ZLUBACZOWA.PL - Informacje Lubaczów, powiat lubaczowski

e-mail: redakcja@zlubaczowa.pl
tel. 782 496 418

ZLUBACZOWA.PL - Lubaczowski portal informacyjny. Najważniejsze informacje i wiadomości z Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego.

Jesteśmy na Facebooku