Uczcili 85. rocznicę śmierci gen. Stanisława Dąbka [ZDJĘCIA]
W niedzielę, 22 września, w Dąbkowie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę śmierci gen. Stanisława Dąbka oraz ofiary II wojny światowej i ukraińskich nacjonalistów.
W minioną niedzielę, 22 września, w Dąbkowie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę śmierci generała Stanisława Dąbka, honorowego obywatela Gminy Lubaczów. Wydarzenie to miało również na celu uczczenie pamięci mieszkańców Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki, pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1944-1947, oraz ofiar represji sowieckich i niemieckich, poległych w czasie II wojny światowej.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbkowie, którą celebrowali ksiądz Krzysztof Górniak, wikariusz parafii św. Stanisława BM w Lubaczowie, oraz ksiądz dr Wiesław Banaś, kanonik honorowy kapituły katedralnej. W trakcie homilii ksiądz Górniak podkreślił znaczenie jedności, przywołując postać generała Stanisława Dąbka oraz ofiary OUN-UPA, które oddały życie w imię miłości do Ojczyzny.
Po nabożeństwie, Wójt Gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, przypomniał o historycznym znaczeniu minionych wydarzeń oraz bohaterskich postawach walczących Polaków. Podkreślił, że obowiązkiem każdego z nas jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy oddali życie za naszą wolność. Przypomniał także postać generała Stanisława Dąbka, mieszkańca Dąbkowa, na którego cześć w 1949 roku, na wniosek mieszkańców, zmieniono nazwę miejscowości z Felsendorf na Dąbków. Generał Dąbek był bohaterem wielu bitew, w tym obrony Lubaczowa w 1918 roku, Lwowa oraz wojny polsko-bolszewickiej. Jego życie i działalność stały się symbolem żołnierskiego męstwa i poświęcenia, a jego śmierć podczas II wojny światowej była wielką stratą dla regionu.
Podczas uroczystości, miejscowa poetka, Elżbieta Frankowska, zaprezentowała swój wiersz pt. „Hołd wdzięczności”, który przeczytał Waldemar Strojny, Radny Gminy Lubaczów. Wiersz był wyrazem pamięci i wdzięczności dla tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.
Na zakończenie uroczystości, delegacje różnych organizacji i instytucji złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Dąbkowa i Opaki, ofiary wojny oraz represji. W uroczystości wzięły udział m.in. Światowy Związek Żołnierzy AK w Lubaczowie, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia, Związek Harcerstwa Polskiego – Hufiec Lubaczów, potomkowie rodzin pomordowanych, Szkoła Podstawowa nr 1 im. S. Dąbka w Lubaczowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Młodowie, przedstawiciele instytucji kultury oraz Samorząd Gminy Lubaczów.
Na zakończenie, Wójt Gminy Lubaczów wraz z delegacją złożył kwiaty przy Krzyżu Niepodległości, oddając hołd wszystkim, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.
Zdjęcia: Gmina Lubaczów
Źródło: gminalubaczow.pl