Będzie rządowe dofinansowanie dla powiatu lubaczowskiego?

fot. Jerzy Żygadło, PUWfot. Jerzy Żygadło, PUW

Samorządy w powiecie lubaczowskim mają otrzymać rządowe wsparcie, w ramach programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych.

Nie ma wątpliwości, że konflikt rosyjsko-ukraiński przyczynił się  do pogorszenia sytuacji społeczno-gospodarczej terenów przygranicznych, w tym utraty ich atrakcyjności turystycznej, spadku handlu czy utrudnień w komunikacji transgranicznej. Znaczący napływ uchodźców z Ukrainy do Polski spowodował obniżenie jakości i dostępności usług publicznych, zwłaszcza zdrowia oraz edukacji i usług społecznych. Sytuacja ta wpływa na funkcjonowanie lokalnych gospodarek oraz rynków pracy.

Dlatego też rząd ogłosił program, w ramach którego wsparcie finansowe otrzymają samorządy przygraniczne.

- Będziemy wspierać działania samorządów z północno-wschodniej Polski, które najbardziej ucierpiały na skutek agresji rosyjskiej na Ukrainę oraz wojny hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej – zapowiedział w środę w Rzeszowie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.

W programie wyznaczono cztery podstawowe działania do objęcia wsparciem. Są to poprawa transportowej infrastruktury drogowej oraz bezpieczeństwa drogowego,  rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury dla ochrony środowiska naturalnego, stworzenie warunków do rozwoju zrównoważonej turystyki oraz poprawa stanu infrastruktury edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej.

- Działania te prowadzone będą w ścisłej współpracy władz lokalnych, samorządów województw oraz administracji rządowej. Są one tak zaplanowane, aby tworzyć efekt synergii opierającej się na naturalnym potencjale obszaru objętego programem – dodał sekretarz stanu Jacek Protas.

Program obejmie swoim zasięgiem 22 powiaty z czterech województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego oraz warmińsko­mazurskiego.

- W naszym regionie będą to powiaty lubaczowski, jarosławski, przemyski, bieszczadzki i miasto Przemyśl. Maksymalna kwota dofinansowania w ramach jednego wniosku wynosi 2 mln złotych. Jeden samorząd może otrzymać dotacje na realizację maksymalnie dwóch zadań inwestycyjnych – mówi Teresa Kubas Hul, Wojewoda Podkarpacki.

Do naszego województwa trafi 125 mln złotych, natomiast maksymalna kwota dofinansowania w ramach jednego wniosku wynosi 2 mln złotych. Jeden samorząd może otrzymać dotacje na realizację maksymalnie dwóch zadań inwestycyjnych

Komentarze   

sołek
-2 # sołek 2024-03-01 04:45
TO PANI RADNA POWIATOWA Z HORYŃCA JUŻ WIE NA CO PIENIĄDZE PRZEZNACZY
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Tymczasem
-2 # Tymczasem 2024-03-02 20:03
14 marca zostanie przeprowadzona licytacja majątku firmy Ursus, znanego producenta traktorów, którego upadłość sąd ogłosił trzy(!) lata temu. Spółka od lat zmagała się z problemami finansowymi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.