Zmarł Jan Zuchowski - radny gminy Narol i autor 70 prac naukowych. Miał 81 lat

We wtorek 2 stycznia w wieku 80 lat zmarł znany i szanowany mieszkaniec Narola doktor nauk med. Jan Zuchowski. 

Pan Jan Zuchowski urodził się 14 czerwca 1942 roku w Narolu. Już od najmłodszych lat przejawiał duże zainteresowanie naukami medycznymi, które kontynuował w późniejszych latach. Absolwent Akademii Medycznej w Lublinie, odznaczał się nie tylko ogromną wiedzą, ale także nieustannym dążeniem do doskonalenia się w swoim zawodzie.

Autor ponad 70 prac naukowych, Pan Jan Zuchowski znany był przede wszystkim z innowacyjnych rozwiązań technicznych, które znacząco usprawniały pracę w gabinecie dentystycznym. Jego osiągnięcia cieszyły się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą - przez wiele lat kształcił się zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, zdobywając polski i szwedzki dyplom lekarza dentysty.

Jednak Pan Jan Zuchowski nie ograniczał się tylko do pracy w gabinecie dentystycznym. Był również aktywnym działaczem polonijnym i społecznym. W 1980 roku założył Polskie Koło przy partii Moderata w Sztokholmie, gdzie pełnił funkcję zastępcy radnego wojewódzkiego. W 1982 roku założył Kongres Polaków w Szwecji, który istnieje do dziś.

W 1994 roku Pan Jan Zuchowski założył swoją własną firmę „Żuchowski-Dental” w Szczecinie oraz „Narol-Dental”. Jego działalność nie ograniczała się jednak tylko do sfery medycyny. W 1998 roku założył również Fundację Stypendialną dla Szkoły Podstawowej w Narolu, która później została rozszerzona do Lubaczowa, Oleszyc i Dzikowa, wspierając edukację młodych mieszkańców.

Pan Jan Zuchowski prowadził również kursy ze stomatologii, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami lekarzy. Jego zaangażowanie i pasja przyniosły mu wiele zaszczytnych wyróżnień. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego i wojewódzki samorząd, we współpracy z Politechniką Rzeszowską, przyznały mu tytuł "Innowatora Podkarpacia".

Pan Jan Zuchowski nie tylko angażował się w działalność medyczną i społeczną, ale także polityczną. Pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Narolu w kadencji 2006-2010. Kandydował dwukrotnie do sejmu w 2015 roku oraz w roku 2019.

- Śmierć pana Jana Zuchowskiego to ogromna strata dla naszej społeczności. Jego pasja, praca i zaangażowanie z pewnością pozostaną nam w pamięci na zawsze. Pragniemy podziękować panu Janowi za wszystko, co zrobił dla Narola i dla społeczności lokalnej. - czytamy na stronie Urzędu Miasta i Gminy Narol

 

Komentarze   

Shana
0 # Shana 2024-01-20 09:59
Hi there, I found your site viaa Google while searching for a comparable subject, your
web site came up, it appears to be like good.
I have bookmarked it in my google bookmarks.

Hi there, simply turned into aware of your blog thru Google, and
located that it is truloy informative. I amm gonna be careful foor brussels.

I will appreciate should you continue this inn
future. Many other people can be benefited out of
your writing. Cheers!

Also visit my wdbpage praca w danii na budowie od zaraz: tapeciarz.ofertyn.pl/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Hayden
0 # Hayden 2024-02-28 15:46
Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering
which blog platform are you usiing for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems wwith hackers and I'm
looking att alternatives for another platform.
I would be fantastic if you could point me in the direction of a
good platform.

Check out my web site ... pomocnik budowlany dania: tinyurl.com/4zsxsx9w
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Tanya
0 # Tanya 2024-04-08 01:34
Howdy! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make your site
mobile friendly? My web site looks weirdd hen browsing from my iphone 4.
I'm trying to fimd a theme or plugin that might be able to resolve this problem.
If you have any recommendations , please share. Appreciate
it!

My blog: praca masażysta
niemcy: letterboxd.com/edytapraca/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Hershel
0 # Hershel 2024-04-08 11:37
Nice post. I learn something new aand challenging on sites I
stumbleupon every day. It's always helpful to reead through content from other writers and use a little something from other sites.



Also vixit my webpage ... Dam Pracę w norwegii: 6612a34d20096.site123.me/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Jamison
0 # Jamison 2024-04-08 11:44
I blog quite oten and I seriously thak you for your information. This great article has really peaked my interest.
I will take a note of your blog and keep checking for new deyails about once per week.
I opted in for your RSS feed too.

my page: monter płyt gk praca za granicą: Rentry.co/odr3aivs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Selena
0 # Selena 2024-04-08 13:07
If some one wants expesrt view on the topic of blogging afterward i propose
him/her to pay a visit this web site, Keep up the nice work.


Here iis my webpage szukam krawcowej: solo.to/praca-zagranica
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Tanja
0 # Tanja 2024-04-09 04:27
Greetings! Very helpful advice within this article! It's the littgle changes that make the most important changes.

Many thanks for sharing!

My bloog ...Pomoc Domowa Francja (www.Behance.net/.../ www.behance.net/michakotowski3)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Almeda
0 # Almeda 2024-04-09 06:42
Thanks for evbery other informative web site.
Where lse could I get that type off information written in such an ideal approach?

I've a project that I am simply now operating on, annd I havve
been onn the glance out foor such information.

Take a look at my webpage ... używane żurawie manitou: medium.com/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Junko
0 # Junko 2024-04-09 08:26
Hi, this weekend is nice for me, since this
point in time i am reading this great educational post
here at my residence.

Feel free to visit my blog post :: praca na
gospodarstwie za granicą: hey.link/EnHCf
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Shantae
0 # Shantae 2024-04-09 11:45
Saved as a favorite, I really like your site!

Heere iss mmy webpage: pl dam prace w niemczech: hub.docker.com/u/michal11a
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Carmine
0 # Carmine 2024-04-09 17:19
With havin so much written content do you ever run into any
issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I've either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
Do youu know any solutions to help stfop conteent from
being ripped off? I'd genuinly apprsciate it.

My site: alicante praca: www.deviantart.com/michal1ax
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Nydia
0 # Nydia 2024-04-10 04:57
Hi my lloved one! I want to say that this post is amazing, great
writtren and come with approximately all important infos.
I would lke to loook extra posts like this .

Look at my web-site - praca opieka szwajcaria: tinyurl.com/yz9chckd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Iva
0 # Iva 2024-04-10 06:59
I have read so many articles or reviews about the blogger lovers exceept this piece of riting is actually a good post,
keep it up.

My web-site ... Praca w Polsce: www.behance.net/edytadawid
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Anderson
0 # Anderson 2024-04-10 08:23
I need to to thank you for this fatastic read!! I certainly loved every bbit of it.
I've got you book-marked to look at new things you post…

Here is my web blog - anonse oferty: trello.com/b/9kZZICih/anonse
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Marisa
0 # Marisa 2024-04-10 12:02
It's perfect time to make some plans for the future and
it is time to be happy. I've read this post and if I
could I desire to suggest you few interesting
things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring
to this article. I want to read even more things about it!


Regiew my blog ... niemcy
praca od zaraz: Slides.com/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Dante
0 # Dante 2024-04-10 12:21
Wow! In the end I got a web sire from where I be capable of
genuinely obtain valuable data regarding my stydy and knowledge.


Look into my page; operator wózka widłowego drezno: www.demilked.com/.../michal2
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Concetta
0 # Concetta 2024-04-10 14:56
Howdy! This is my first comment here so I just wanted to givbe a quick shout out and say
I truly enjoy reading your blog posts. Can you recommend anny other blogs/websites/ forums that go over the
same subjects? Thank you so much!

my site; Praca białystok: heylink.me/edyta48
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Javier
0 # Javier 2024-04-11 07:29
Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came
to “return the favor”.I'm attempting too find things to improve my website!I suppose its ok
to use some of your ideas!!

my web blog: darmowe ogloszenia: solo.to/anonse
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Aleisha
0 # Aleisha 2024-04-11 10:35
Hmm it appears like your blog ate my fifst comment (it was super long)
so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring bllog blogger but I'm still new to everything.
Do you have any helpful hints for newbie blog writers? I'd genuinelyy appreciate it.


Feel free too visit my page :: praca na budowie niemcy: Www.Producthunt.com/@edyta3
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Eunice
0 # Eunice 2024-04-11 11:39
Awesome article.

Look into my blog post; małopolskie praca - nowewyrazy.uw.e du.pl: nowewyrazy.uw.edu.pl/.../... -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Brent
0 # Brent 2024-04-11 18:49
What's up, yup this paragraph is genuinely ggood
and I have learned lot of things from it regarding blogging.
thanks.

Review my web-site :: Praca w Polsce: www.Demilked.com/author/edyta/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Mireya
0 # Mireya 2024-04-12 06:35
Great goods from you, man. I've understand your stuff previous
to and you are just too great. I actually like wha you have acquired here, realy likje what you're stating and the way in which you say it.
You make it enjoyable and you still care for to keep it smart.
I can't wait to read far more from you. This iis actually a great site.


my web page ... praca lublin: hub.docker.com/u/edytadawid11
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Wilfredo
0 # Wilfredo 2024-04-12 07:21
I do not khow whether it's just me or if perhaps everyone else experiencing
issues with our blog. It appears ass though some of the text in yoyr content are running offf the screen. Can somebody
else please provide feedback and let me know if this is happening to
them as well? This could be a issue with myy browser because I've
had this happesn before. Cheers

Feel free too visit my web-site ... praca kielce: www.producthunt.com/@michal23
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Antoinette
0 # Antoinette 2024-04-12 07:59
Helloo colleagues, how is everything, aand what yoou want to say
concerning this piece of writing, in mmy view its really
awesome for me.

Look at my web page :: Wykrawacz praca Anglia: slides.com/michal-4/deck
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Mattie
0 # Mattie 2024-04-12 08:00
If you wish for to increase your familiarity just ksep visiting this
website and be updated with the newest gossip posted here.


Feell free to surf to myy web site; gaaeta nonse kielce (Jeremy: tinyurl.com/bdewkukh)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |