Spotkanie z Mariuszem Olbromskim w MBP w Lubaczowie

W poniedziałek w MBP odbyło się spotkanie pt. „Cyprian Kamil Norwid i ukraińska szkoła romantyczna” zorganizowane w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów z Mariuszem Olbromskim – polonistą, filologiem klasycznym, muzealnikiem, działaczem kultury, członkiem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Podczas spotkania prelegent opowiadał o ukraińskiej szkole polskiego romantyzmu, która wyrosła z polsko-ukraińskiej historii. Tworzyli ją polscy poeci nurtu romantyzmu. Byli to m.in. Antoni Malczewski, Józef Bohdan Zaleski, Aleksander Tyszyński, Seweryn Goszczyński, Aleksander Groza, Michał Czajkowski. Sympatyzowali z nimi także trzej wybitni polscy romantycy – Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid. Poezja „szkoły ukraińskiej” podejmuje tematy z dziejów i kultury ludowej Ukrainy. Nawiązuje do ukraińskiego stepowego pejzażu, legend i folkloru.

Gość lubaczowskiej biblioteki zaprezentował także swoją najnowszą książkę pt. „Cień Norwida”. Publikacja ta składa się z dwóch części. Pierwsza jest relacją autora z wyjazdu do Paryża i pobytu w Zakładzie św. Kazimierza, w którym Norwid spędził ostatnie lata swego życia. Druga zaś, to poemat poetycki zawierający refleksje, myśli i wrażenia jakie zrodziły się w tym miejscu.

Mariusz Olbromski jest laureatem wielu konkursów literackich, autorem kilkunastu książek, w tym m.in. o Kresach: „Dwie podróże”, „Niepojęte, niewysłowione”, „W poszukiwaniu zagubionych miejsc”, „Poemat jednej nocy”, „Lato w Krzemieńcu. Legendy znad Ikwy”, „Róża i Kamień” oraz albumu będącego zarazem zarysem historii literatury „Śladami słów skrzydlatych. Pomniki pisarzy i poetów polskich na Kresach południowych dawnej Rzeczypospolitej”.

Zwany jest niekiedy przez krytykę „poetą pamięci kultury” lub “poetą Kresów”. Mariusz Olbromski jest orędownikiem ochrony polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego w regionie przygranicznym i na terenie obecnej Ukrainy. Ponadto jest inicjatorem i współorganizatorem odbywających się od wielu lat spotkań w Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu oraz w innych miejscowościach na terenie Ukrainy i Polski, noszących nazwę Dialog Dwóch Kultur.

Za swoje osiągnięcia w dziedzinie kultury został uhonorowany wieloma odznaczeniami: węgierskim Krzyżem Oficerskim I Klasy, srebrnym Krzyżem Zasługi dla Kultury „Gloria Artis”, Krzyżem Oficerskim „Semper Fidelis” przyznanym przez Zarząd Główny Kombatantów NSZZ ”Solidarność”. Otrzymał również odznakę „Za Zasługi dla Kultury Polskiej”, a za ochronę polskiego dziedzictwa narodowego na terenie Ukrainy „Złoty Medal za Opiekę nad Zabytkami”; również złotą odznakę ” Za Zasługi dla Towarzystwa Kultury Polskiej we Lwowie”.

fot. MBP Lubaczów

DSC_0014.jpgDSC_0022.jpgDSC_0024.jpgDSC_0032.jpgDSC_0042.jpgDSC_0048.jpgDSC_0050.jpgDSC_0061.jpg

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane