Horyniec - Zdrój Art Festiwal. Znamy pierwsze szczegóły

fot. archiwum Krystian Kłysewiczfot. archiwum Krystian Kłysewicz

W dniach od 7 do 16 sierpnia odbędzie się kolejna odsłona letniego festiwalu w Horyńcu-Zdroju. Bohaterem edycji 2021 był m.in. Stanisław Lem i to właśnie cytat z jego książki – Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka, stał się wówczas mottem festiwalu.

W tym roku obchodzimy Rok Brunona Schulza – przypada w nim bowiem 130. rocznica urodzin i 80. rocznica tragicznej śmierci pisarza i plastyka.

- Nieprzypadkowo zatem festiwal 2022 przebiegnie pod hasłem zaczerpniętym z jego spuścizny i brzmiącym: Potrzebna mi jest bliskość pokrewnego człowieka. Tej bliskości właśnie, której dziś tak bardzo potrzebujemy, będziemy poszukiwali w rozmowach i spotkaniach z zaproszonymi gośćmi, w wydarzeniach artystycznych i kulturalnych.  – informują organizatorzy wydarzenia

Kilkudniowy festiwal otworzy wydarzenie literacko-muzyczne Sklepy cynamonowe w interpretacji Krzysztofa Wakulińskiego – cenionego aktora scen warszawskich i Teatru Polskiego Radia.  Od 7 do 16 sierpnia mieszkańcy Horyńca-Zdroju i sąsiedniej Lubyczy Królewskiej oraz kuracjusze i turyści z całej Polski, będą mieli okazję do obcowania ze sztuką w jej różnorodnym wydaniu, zgodnie z interdyscyplinarną formułą festiwalu. Wśród gości znajdą się zarówno pisarze, poeci i znawcy polszczyzny,  jak też aktorzy, muzycy oraz artyści sztuk plastycznych, m.in.: profesor Jerzy Bralczyk, Mistrz ilustracji Józef Wilkoń, legendarna polsko-ukraińska pieśniarka Olena Leonenko, jedna z najpopularniejszych autorek literatury dziecięcej – Justyna Bednarek, wybitny muzyk jazzowy Włodzimierz Nahorny, popularny wokalista, pianista i kompozytor – Krzysztof Antkowiak, autorka nagradzanych biografii Wandy Rutkiewicz i Simony Kossak – Anna Kamińska

Wśród stałych bywalców festiwalu, którzy też pojawią się w tym roku, należy wymienić: pisarza Grzegorza Kasdepke – który tym razem wyjątkowo pojawi się i jako autor dziecięcy, i jako współautor książki dla dorosłych; aktorkę Dominikę Ostałowską; legendarnego polsko-niemieckiego saksofonistę Leszka Żądło; felietonistę i dziennikarza Michała Ogórka; poetę Michała Zabłockiego.  Nie zabraknie też lokalnych twórców, a wśród znajdą się pisarz Robert Gmiterek – autor „Na Roztoczu. Przewodnik metaforyczny” oraz popularna pisarka i wokalistka z Przemyśla – Magdalena Skubisz.

Z myślą o artystycznie uzdolnionej młodzieży, zgodnie już z festiwalową tradycją, organizatorzy zaplanowali warsztaty teatralne – poprowadzi je aktor Teatru Studio z Warszawy Maciej Makowski. Niewątpliwą atrakcją będzie też koncert zespołu Bukoru – młodych artystów z Krakowa, którego premiera odbyła się w czerwcu na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie. To wyjątkowy projekt muzyczny, przygotowany z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego, w którym ballada Adama Mickiewicza spotyka pieśń gminną.

Wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury (dawny Teatr Ponińskich) i siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej, na scenie Amfiteatru w Parku Zdrojowym i w kawiarni Cafe Sanacja. Wybrane spotkania i wydarzenia odbędą się też, jak w roku poprzednim, w Lubyczy Królewskiej. Gmina Lubycza Królewska już po raz drugi występuje jako oficjalny partner festiwalu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.