![Tradycja na scenie – „Wątki Folkloru Ludowego” w Starym Dzikowie [WYNIKI][ZDJĘCIA]](/images/2025/02/04/img_2249a_large.jpg)
Tradycja na scenie – „Wątki Folkloru Ludowego” w Starym Dzikowie [WYNIKI][ZDJĘCIA]
fot. Gmina Stary Dzików
W niedzielę 2 lutego w Starym Dzikowie odbyła się 23. edycja Międzywojewódzkiego Przeglądu Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”. Wydarzenie, którego celem jest ocalenie od zapomnienia dawnych tradycji i zwyczajów ludowych, po raz kolejny przyciągnęło zespoły z różnych zakątków regionu.
Przegląd organizowany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie oraz Wójta Gminy Stary Dzików cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku na scenie zaprezentowało się dziesięć zespołów, które przedstawiły widowiska inspirowane dawnymi obrzędami związanymi z cyklem świątecznym, pracami na roli czy zwyczajami rodzinnymi.
Nagrody dla najlepszych
Komisja konkursowa w składzie: Jolanta Danak-Gajda (etnomuzykolog), Justyna Niepokój-Gil (etnolog) oraz dr Sylwester Łysiak (kulturoznawca) po obejrzeniu wszystkich występów przyznała nagrody w kilku kategoriach.
Najważniejsze wyróżnienie, Grand Prix i nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł, zdobył Zespół Ludowy „Sonina” z Soniny za prezentację „Sonińskie Chrzciny”. Jury doceniło wierność tradycji, barwność przedstawienia i autentyczność wykonania.
Dwa równorzędne pierwsze miejsca przypadły Zespołowi Pieśni i Tańca „Przemyśl” za widowisko „Herody z Przemyskiego” oraz Grupie Obrzędowej „Rochy” za „Zagorzycką Kolędę z Herodem i krową”. Obydwa zespoły otrzymały po 1000 zł nagrody.
Nagrodzone zostały również grupy prezentujące obrzędy wiejskie związane z pracą i codziennym życiem. Drugie miejsca zajęły Zespół Regionalny „Wesele Krzemienickie” („Wiechowiny”) oraz Zespół Regionalno-Obrzędowy „Grodziszczoki” („Sianokosy”). Trzecie miejsce przypadło Zespołowi Obrzędowemu z Łazor („Narodziny syna”) i Zespołowi „Zorza” z Dereźni („Szykowanie do wesela”).
Wyróżnienia otrzymały m.in. Zespół „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, Zespół Obrzędowy „Tkacze” z Wysokiej oraz KGW „Stokrotki” z Cewkowa, które również wzbudziły uznanie jurorów.
Kultywowanie folkloru
Wszystkie zespoły uczestniczące w przeglądzie otrzymały pamiątkowe pierniki, ufundowane przez Wójta Gminy Stary Dzików Tomasza Jabłońskiego. Tegoroczna edycja „Wątków Folkloru Ludowego” po raz kolejny pokazała, jak żywa pozostaje tradycja wśród społeczności lokalnych. Widowiska obrzędowe nie tylko pozwalają przypomnieć dawne zwyczaje, ale też uczą młodsze pokolenia szacunku do dziedzictwa kulturowego.
Zdjęcia: Gmina Stary Dzików