"Opowiem Ci o Sprawiedliwych" w Lubaczowie

W najbliższą niedzielę (07.07) w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie odbędzie się wydarzenie pod nazwą "Opowiem Ci o Sprawiedliwych", które ma na celu obronę dobrego imienia Polaków ratujących ludność żydowską.

Opowiem Ci o Sprawiedliwych" to wydarzenie, które ma na celu promocję i obronę dobrego imienia polskich Sprawiedliwych, w tym szczególnie Błogosławionej Rodziny Ulmów z Markowej, która została brutalnie rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku. Józef, Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci – w tym jedno nienarodzone – ponieśli śmierć za ukrywanie i pomoc ludności żydowskiej w czasie holocaustu. Za tę postawę miłosierdzia wobec bliźnich cała rodzina została decyzją papieża Franciszka włączona do grona błogosławionych. Uroczystość beatyfikacyjna odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej.

Wydarzenie „Opowiem Ci o Sprawiedliwych" składa się z trzech części: projekcji koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej" w ramach „Festiwalu Psalmów Dawidowych" – projektu, który prezentowany był m.in. w Rzymie, i na który zapraszał sam Papież Franciszek (wersja filmowa koncertu), a także spotkania autorskiego z ks. Pawłem Tołpą – współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem" (będzie możliwość zakupu książek autora) oraz prezentacji wystawy „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych" prezentowanej m.in. na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Watykanie (21 rozkładanych rollupów).

Komentarze   

Kmicic
-7 # Kmicic 2024-07-06 07:27
Popieram takie inicjatywy krzewienia w młodym pokoleniu pamięci o Polskich Bohaterach. Zauważcie, że minęło już 30 lat od uzyskania niepodległości przez Polskę a dalej musimy bronić dobrego imienia naszych Bohaterów takich jak Pilecki, Rodzina Ulmów, Maksymiliana Kolbego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
-1 # Krzysztof Kaiser 2 2024-07-06 14:41
PSL wzięło skrytykowało to co się stało i poprzez premiera Kosiniaka wywarło nacisk na władzę muzeum by przywrócono Ulmów, Kolbego i Pileckiego na należne im miejsce do czego miało dojsć. Bez wykorzystywania tego do celów politycznych. A co zrobił PiS z tego. Szopkę polityczna wykorzystując do tego rodzinę Ulmów. Przykład. Ostatnio w Markowej 28 czerwca PiS wielce składał kwiatki pod pomnikiem rodziny Ulmów. Rozumiem jakby to była jakaś ważna data związana z rodziną Ulmów. A to jak wspomniałem wielki patriotyzm na pokaz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.