W sobotę w Gorajcu Dzień Wolności Chłopskiej [ZAPOWIEDŹ]

W najbliższą sobotę 11 maja w niewielkiej wsi Gorajec odbędzie się coroczne święto, które upamiętnia zniesienie pańszczyzny w Galicji. 

Dzień Wolności Chłopskiej w Gorajcu to powrót do korzeni i odchodzącej w niepamięć muzyki i tańca. W tym roku zarówno mieszkańcy wsi jak i przybyli goście, będą mieli okazję uczestniczyć w bogatym programie, który obejmuje potańcówkę połączoną z warsztatami tańców tradycyjnych oraz interaktywny teatralny spektakl "Po wolność", który przeniesie widzów do roku 1848.

Gośćmi specjalnymi imprezy będą Adam Leszczyński, prof. Bogdan Hud, dr Joachim Popek, Magda Zych, Wojciech Wilczyk i Agnieszka Floryszczak, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz opowieściami związanymi z tą ważną dla historii Polski chwilą. Dopełnieniem wykładu będzie tradycyjny pochód do krzyża pańszczyźnianego znajdującego się w Gorajcu.

Podczas obchodów nie zabraknie również muzyki. W słynnej już gorajeckiej stodole wystąpi jarosławska C.K. Kapela, która z pewnością porwie publiczność do tańca i śpiewu oraz - w repertuarze ludowym - wspaniałe seniorki -  "Niezapominajki".

Gorajec, choć niewielki, jest prawdopodobnie jedynym miejscem w Polsce, gdzie obchodzone jest zniesienie pańszczyzny w Galicji. To tutaj organizatorzy, Stowarzyszenie Folkowisko i Chutoru Gorajec, angażują się w zachowanie i promocję tradycji ludowych, przygotowując coroczne obchody. Wydarzenie jest okazją do spotkania, rozmów, debat, ale przede wszystkim do radości z wolności i odkrywania wspólnego dziedzictwa.

Przez ponad wiek Dzień Wolności Chłopskiej był jednym z najważniejszych świąt we wszystkich galicyjskich wsiach, symbolizując odzyskanie wolności dla tysięcy ludzi.

Impreza jest otwarta dla wszystkich, którzy pragną doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery Dnia Wolności Chłopskiej i przenieść się w czasie do tego historycznego momentu.

- W podręcznikowym ujęciu historii Polski znaczenie zniesienia pańszczyzny zwykle jest pomniejszane, a była to jedna z najważniejszych rewolucji społecznych, która zmieniła los tysięcy ludzi - mówi Marcin Piotrowski, założyciel Stowarzyszenia Folkowisko

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.