Za nami jubileuszowa edycja "Wątków Folkloru Ludowego" [WYNIKI][ZDJĘCIA]

fot. starydzikow.plfot. starydzikow.pl

W niedzielę (27.11) w Starym Dzikowie, w niedawno oddanym do użytku po generalnym remoncie budynku Gminnego Ośrodka Kultury, odbyła się jubileuszowa 20. edycja Międzywojewódzkiego Przeglądu Grup Obrzędowych "Wątki Folkloru Ludowego".

W konkursie, którego przedmiotem są zwyczaje i obrzędy a także rodzinne ceremonie, wystąpiły amatorskie grupy obrzędowe z województw: podkarpackiego i lubelskiego. 

Występy oceniała komisja w składzie: Jolanta Dragan – muzyk, folklorysta, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Krystyna Trojanowska – folklorysta, Agata Hemon – filolog, regionalista.

Poniżej prezentujemy wyniki:

I miejsceZespół Regionalny "Grodziszczoki" z Grodziska Dolnego, gm. Grodzisko Dolne za prezentację "Sadzenie ziemniaków".

Trzy równorzędne II miejsca:
Zespół "Czeremcha" z Gromady, gm. Biłgoraj za spektakl pt. "Kiszenie kapusty",
Zespół Obrzędowy z Łazor, gm. Harasiuki za spektakl pt. "Sto lat temu",
Zespół "Zorza" z Dereźni, gm. Biłgoraj za spektakl "Lanie wosku u kowalki".

III miejsceGrupa Obrzędowa "Galicjanki z Roztocza" z Narola, gm. Narol, za spektakl "Hahułki".

Wyróżnienia:
Zespół "Niespodzianka" z GOK w Krowicy Samej, gm. Lubaczów za spektakl pt. "Po nocach gzić się nie będziesz", wyróżnienie za bardzo dobra grę aktorską z wyróżniającą się rolą matki,
Zespół Ludowy "Białoboczoki" z Białobok, gm. Gać za spektakl "Dziadówka" za adaptację sceniczną rzadko prezentowanego jednego z obrazów z życia dawnej wsi,
Zespół Obrzędowy "Tkacze" z Wysokiej, gm. Łańcut za spektakl "Powrót z kościoła i czepiny" za walory widowiskowe,
Zespół "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego, gm. Biłgoraj za spektakl "Proszenie na wesele" za wielopokoleniowość zespołu i ciekawe rozwiązania reżyserskie prezentacji.

Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe półgarnce ufundowane przez Wójta Gminy Stary DzikówNagrody specjalne dla wszystkich zespołów wręczyła również Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła.

Po części konkursowej wystąpił Zespół "Dzikowianie" ze Starego Dzikowa oraz kapela "Gacoki" z Gaci.

W tym roku w ramach jubileuszowych obchodów na scenie odbyły się rozmowy o historii powstania przeglądu z jego twórcami – Krystyną Trojanowską, Leszkiem Królem, przedstawicielami zespołów najczęściej występujących w Przeglądzie: "Dzikowianie" i "Białoboczoki". Swoimi wspomnieniami dotyczącymi Przeglądu podzieli się z publicznością również: Janusz Czarski, Tomasz Jabłoński, Agata Hemon i Edyta Panek.

Organizatorzy przeglądu to Centrum Kulturalne w Przemyślu, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, Wójt Gminy Stary Dzików, a współorganizator to Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Patronat nad przeglądem objął Starosta Lubaczowski Zenon Swatek.

Zdjęcia: Gmina Stary Dzików

f4853ea3f136fdf50db2faa397ad72e6.jpgimg_9017.jpgimg_9037_9054.jpgimg_9046.jpgimg_9058.jpgimg_9079.jpgimg_9109.jpgimg_9132.jpgimg_9145.jpgimg_9165.jpgimg_9185.jpgimg_9197_9203.jpgimg_9198.jpgimg_9210.jpgimg_9242.jpgimg_9256.jpgimg_9289.jpgimg_9298.jpgimg_9301.jpgimg_9307.jpgimg_9319.jpgimg_9331.jpgimg_9343.jpgimg_9364.jpgimg_9367.jpgimg_9372.jpgimg_9378.jpgimg_9391.jpg

Źródło: starydzikow.pl

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.