Powiat lubaczowski: Nie będzie już nocnych dyżurów aptek?


Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku w Lubaczowie nie będzie już całodobowych dyżurów aptek. Aptekarze tłumaczą, że brakuje pracowników i podkreślają, że w nocy najczęściej kupowane są leki, które są dostępne w sklepach czy na stacjach benzynowych.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu, radni mieli uchwalić nowy harmonogram dyżurów Aptek na terenie Miasta Lubaczowa w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Temat ten wzbudził wiele emocji.

Projekt uchwały, który przedstawił Mariusz Pieróg - Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych  zakładał, że od 1 stycznia 2022 roku apteki nie będą dyżurować całodobowo. Dyżury miałyby się odbywać w dni powszechnie od poniedziałku do piątku do godziny 23:00, natomiast w soboty i niedziela oraz święta całodobowo.

Opierając się na analizie danych zawartych w systemie informatycznej Mariusz Pieróg tłumaczył, że ruch w aptekach zanika około godziny 21:30. Ostatni klienci pojawiają się do godziny 23:00. Podkreślał również, że w nocy najczęściej klienci wykupują leki dostępny bez recepty, które można kupić w innych punktach takich jak stacje paliw. Zaznaczył, że nie ma przypadków, aby były wykupowane leki ratujące życie.

Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych dodał również, że zgodnie z prawem farmaceutycznym w aptekach muszą być obecni farmaceuci, co dla aptek generuje koszty. Zauważył również, że w sejmie trwają prac nad projektem zmiany prawa farmaceutycznego. Wedle proponowanych przepisów dyżury aptek ustawowo miałyby się odbywać w dni powszednie do godz. 23:00, a święta do 18:00 i tylko do tych godzin dyżury będą refundowane przez NFZ.

Podczas dyskusji o aptekach Józef Michalik w trakcie dość długiej wypowiedzi, która w głównej mierze dotyczyła funkcjonowania ratownictwa medycznego czy szpitala ostatecznie stwierdził, że dyżury aptek powinny być dofinansowane. 

Do rozmowy włączył się także radny Marcin Piotrowski, którego zdaniem powinien być zapewniony dostęp do apteki również w nocy, a aptekarze powinni być wsparci finansowo. Radny Piotrowski powiedział również, że w przypadku gdy w porze nocnej będą zamknięte apteki w naszym mieście to na pewno skorzysta z innej placówki medycznej, aniżeli tej w Lubaczowie. Na koniec Marcin Piotrowski poprosił radnych, aby wstrzymać się z decyzją i spróbować znaleźć rozwiązanie do kolejnej sesji.

Na sesji obecny był dyrektor lubaczowskiego szpitala. Leszek Kwaśniewski biorąc udział w dyskusji tłumaczył, że szpital może pomóc pacjentom. Dyrektor wyjaśniał, że pacjent, który potrzebuje leku w trybie pilnym może się zgłosić do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, gdzie zostanie mu udzielona pomoc, włącznie z podaniem odpowiedniego leku.

Brakuje farmaceutów, w nocy recepty są rzadkością

Podczas sesji głos zabrał przedstawiciel Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej na powiat lubaczowski Grzegorz Drozd, który tłumaczył, że w tej chwili największy problem aptek to brak wykształconych pracowników. Właściciel trzech aptek w Lubaczowie wyjaśniał, że zgodnie z obecnym prawem w aptece musi być obecny magister farmacji. Grzegorz Drozd wyjaśniał, nie ma chętnych do pracy w aptece, przez co właściciele aptek nie są w stanie zapewnić na nocne dyżury odpowiedniej obsady. Dodał również, że w nocy nie ma klientów, a jak już są, to kupują prezerwatywy lub leki przeciwbólowe.

Starosta Zenon Swatek odnosząc się do słów Grzegorza Drozda potwierdził, że problem z dyżurami aptek wynika z braku pracowników. Zwrócił się również do Marcina Piotrowskiego i powiedział, że podczas prac komisji radny nie był zainteresowany i nie zabierał głosu, a ostatecznie "się zdenerwował i wyszedł z komisji". Stwierdził również, że podczas obrad rady rozpoczyna się akcja polityczna.

Ostatecznie na wniosek wicestarosty Barbary Broź radni zdecydowali, że temat dyżurów aptek zostanie odłożony na kolejną sesję, w celu przeprowadzenia dokładnej analizy i dostosowania dyżurów do rzeczywistych potrzeb.

Problem w całej Polsce

Kwestia braku dyżurów aptek w godzinach nocnych staje się problem dla coraz większej ilości samorządów. Najczęściej największym utrudnieniem, podobnie jak w Lubaczowie są braki kadrowe. Z kolei część aptek tłumaczy, że nocne dyżury są nieopłacalne. Tutaj warto nadmienić, że dyżury aptek nie są dofinansowane przez państwo czy samorządy. Jednak tak jak wspominaliśmy w tym artykule, może to się jednak zmienić, z powodu opracowywanych zmian w tym zakresie.

Do tematu na pewno powrócimy.

zlubaczowa.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

karol
+21 # karol 2021-11-30 13:53
A może by tak panowie trochę przyhamowali z podwyżkami pensji i diet. Jak chcemy oszczędzać to może zacznijmy od siebie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
O co chodzi?
+8 # O co chodzi? 2021-11-30 14:25
Cytuję karol:
A może by tak panowie trochę przyhamowali z podwyżkami pensji i diet. Jak chcemy oszczędzać to może zacznijmy od siebie

Tem at z innej beczki dotyczący ul. Jasnej przy której zlokalizowany jest budynek starostwa i gminy, a mianowicie dlaczego do tej pory pomimo zakończenia prac remontowych na ul. Konopnickiej nikt nie pochylił się nad przywróceniem ruchu pojazdów w jednym kierunku ulicą Jasną tak jak to funkcjonowało od wielu lat. Kto tego powinien dopilnować Pan Starosta , jego pracownicy czy firma PBI. Ta ulica jest zbyt wąska na ruch w obu kierunkach, takie rozwiązanie stwarza realne zagrożenie w dla użytkowników.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ja
+6 # ja 2021-11-30 14:51
Podejrzewam, że formalnie remont ciągu ulicy Konopnickiej nie jest jeszcze zakończony, a przywrócenie starej organizacji ruchu nastąpi dopiero po jego zakończeniu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Piotr.D.
0 # Piotr.D. 2021-11-30 18:59
A ja Ci powiem, że zadbać o to powinien zarządca drogi, którym prawdopodobnie jest Urząd Miejski lub Miejski Zakład Gospodarki (choć to jeden czort).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010*
+10 # polak2010* 2021-11-30 16:14
Samorząd Województwa Podkarpackiego chce zainwestować w 2022 roku ponad 700 mln zł.
Drogi wojewódzkie na naszym terenie maja w d...... Cieszcie się z kawałka do Lipiny
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

W kinie

No result...

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.