Coraz mniej bezrobotnych w powiecie lubaczowskim

W lubaczowskim Urzędzie Pracy rejestruje się coraz mniej osób. W 2013 roku pod koniec czerwca w powiecie było 3907 bezrobotnych, a w tym roku 3385. To dość duży spadek. Warto dodać, że stopa bezrobocia także jest niższa. W ubiegłym roku wyniosła 15,7%, w tym zaś 14,2%. Czy to oznacza, że coraz więcej osób ma prace? Niekoniecznie…

Na początku należałoby zaznaczyć, że są to jedynie dane oficjalne. Nikt nie bada ile tak naprawdę jest osób bez pracy, bo znaczna część mieszkańców z różnych powodów nie rejestruje się w Urzędzie Pracy.

Jak wynika z najnowszych danych Urzędu Statystycznego w tym roku pod koniec lipca zarejestrowanych było o 522 osób mniej niż w ubiegłym roku. Okazuje się, że największą cześć bezrobotnych stanowią osoby bez prawa do zasiłku – prawie 3 tysiące, połowę z tego stanowią kobiety, których jest 1541. Było też sporo osób, które dotychczas nie pracowały – 665. Najmniej zarejestrowano absolwentów – tylko 107.

Oczywiście wraz ze spadkiem liczby bezrobotnych spadła także stopa bezrobocia, z 15,7% na 14,2%, co sprawiło, że spośród 24 powiatów jesteśmy na 8 miejscu pod względem stopy bezrobocia. W podregionie przemyskim, do którego zaliczają się powiaty: jarosławski, przemyski, przeworski i miasto Przemyśl to właśnie w naszym powiecie jest najmniejsze bezrobocie.  Dodajmy, że największe bezrobocie aktualnie panuje w powiecie niżańskim, tam wynosi aż 23,5%! Najlepiej zaś jest w Krośnie, 7,7.

Ciekawostka może być fakt, że do 30 czerwca tego roku zostało zgłoszonych 119 ofert pracy, a w ubiegłym 122.

Czy te dane są optymistyczne?

Niekoniecznie. Liczba osób bezrobotnych spadła praktycznie w całym województwie. Wpływ na to mogą mieć prace sezonowe, na które jest coraz większe zainteresowanie. Jednak to nie poprawia realnej sytuacji na rynku pracy, bo jest to praca chwilowa. Należało by się także zastanowić, czy w ostatnim czasie wzrosła liczba zakładów pracy. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o supermarketach, które w powiecie powstają jak grzyby po deszczu. One także generują zatrudnienie. Pamiętajmy także o tym, że w tym czasie upadło wiele firm, z różnych powodów.

Jak jest naprawdę?

Możemy mówić, że bezrobocie jest mniejsze, że jest coraz mniejsza liczba bezrobotnych, ale popatrzmy się na prawo i lewo, popatrzmy ilu naszych znajomych czy członków rodziny wyjechało za granicę. Sporo. Wielu wyjeżdża na stosunkowo krótki okres – od miesiąca do kilku miesięcy, jednak większość przed wyjazdem za granicę wyrejestrowuje się z Urzędu Pracy i w ten sposób bezrobocie spada. Oczywiście, w niekorzystny sposób.

Coraz większa liczba osób nie widzi przyszłości na lubaczowski rynku pracy. Zarobki są małe, brakuje perspektyw rozwoju i panuje pesymistyczna stagnacja. - tak krótko można podsumować.

{flike}

Komentarze   

rej
+20 # rej 2014-09-13 12:06
wiecej ludzi wyjechało za granice.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysiek
+21 # Krzysiek 2014-09-13 12:15
Za chwile będą wracać z prac sezonowych, studenci itd to się zwiększy. Zawsze się wszyscy chwalą ze w okresie wiosenno-letnim spada bezrobocie bo wszyscy wyjeżdzają. Dużo jeżdżę zawodowo po Europie i naprawde rejestracje RLU dość czesto spotykam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
muli
+6 # muli 2014-09-13 20:10
pic na wodę fotomontaż
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
EWA
+15 # EWA 2014-09-14 12:05
Po co ten urząd w Lubaczowie to jest chore nie ma zakładów ale urząd istnieje Pan Starosta pootwierał dla znajomków mnóstwo urzędów a drogi najgorsze na Podkarpaciu,nie rubstwo tego Starosty sięga zenitu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ktoś
+19 # ktoś 2014-09-14 13:30
Urząd Pracy jest dla tych, którzy tam pracują, aby mieli pracę.
Ludzie nie chcą rejestrować się, bo są traktowani przez pracowników Urzędu jak śmiecie, bez szacunku. I wysyłani na idiotyczne szkolenia, kilkutygodniowe , które nie zmienią ich sytuacji niestety.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
wrrrr
+12 # wrrrr 2014-09-14 20:57
ktos dobrze napisal......bo albo kaza robic bezsensowne szkolenia za ktore trzeba placic,albo kaza sie zarejstrowac pod ubezpieczenie meza/zony lub wydzierzawic ziemie i stac sie rolnikiem:/.... . i tak to wlasnie spada liczba zarejstrowanych w lubaczowskim urzedzie pracy...."mile" panie urzedniczki przemyslscie sobie jedno: JAK JUZ WSZYSTKICH NA SILE WYREJSTRUJECIE to i wy nie bedziecie miec co robic....;-)tak ze zastanowcie sie nad tym co robicie i mowicie( wiecej kultury bo choc jestescie urzedniczkami to pamietajcie ,ze jestescie takimi samymi ludzmi jak my BEZROBOTNI)...; -)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
lubaczew
+1 # lubaczew 2014-09-15 07:08
wies w miescie w pracy a mieszuch bez pracy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ja
-2 # ja 2014-09-15 12:01
ty na pewno w tym UP pracujesz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
xyz
+5 # xyz 2014-09-17 11:32
Najwięcej bezrobotnych w wieku tzw. produkcyjnym, czyli 25-34 i wtedy mają najwięcej sił na pracę, gdzie potrzebują w tym czasie szczególnie pracy, każdy zakłada rodzinę, chce się w jakiś sposób ustatkować i godnie żyć. A w naszym Lubaczowie jest brak pracy !!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ulik
0 # ulik 2015-07-23 21:16
UP do likwidacji bo to śmiech na sali,żadnej pomocy, nic bez znajomości, a bezrobocie spadło bo większość pracuje na stażach śmieciowych nic nie wartych umowach za 800 zł,żenada,,, niewolnictwo w nowym polskim wydaniu,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia