W naszym powiecie więcej ludzi umiera niż się rodzi

Najnowsze dane GUSu dotyczące przyrostu naturalnego nie są dobre. W pierwszym kwartale 2013 roku w powiecie lubaczowskim więcej ludzi umarło niż się urodziło. Mamy ujemny przyrost naturalny.

Według tych statystyk w okresie styczeń - marzec w naszym powiecie urodziło się 111 osób, a co powinno nas niepokoić aż 157 aktów zgonu wpłynęło do Urzędu Stanu Cywilnego. Jak więc widać różnica między liczbą urodzeń, a liczbą zgonów wynosi -46. Nie jest to dobra informacja, bo w województwie podkarpackim to nasz powiat ma najniższy przyrost naturalny. W samym podkarpackim wskaźnik przyrostu wygląda dużo lepiej. Różnica w podkarpackim między liczbą urodzeń, a zgonów wynosiła - 33.

W kraju nie jest lepiej. Według oficjalnych danych w Polsce w pierwszym kwartale tego roku urodziło się 121 tys. dzieci, a zmarło 142 tys. osób. Wszystko wskazuje na to, że będzie to najgorszy pod tym względem rok od zakończenia drugiej wojny światowej.

Jak więc widać dramatycznie na tle wyżej przedstawionych danych wygląda wynik w naszym powiecie. Jest to najgorszy wynik w województwie!

Mamy jeszcze dane dotyczące małżeństw. Od stycznia do marca małżeństwa zawarło 22 pary.

Na temat naszej złej sytuacji demograficznej wypowiada się Lubaczowski Komentator.

Dlaczego takie złe dane z naszego powiatu? Czy to oznacza, że nasz region będzie się wyludniał, czy to będzie powiat emerytów? Jakie są przyczyny tak złej sytuacji pod względem demograficznym?

Sytuacja na rynku pracy jest trudna, zwłaszcza dla młodych. Bezrobocie wciąż wzrasta, młodzi nie mają poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Brak pracy, a jeśli już jest, to zatrudnienie jest niepewne, niskie pensje, brak perspektyw to wszystko sprawia, że młodzi ludzie uciekają za granicę, bo jeżeli zostaną tutaj, grozi im bieda, bo jak bowiem wyliczono, wychowanie jednego potomka to koszt 170 ? 200 tys. zł ponoszony przez 18 ? 26 lat. A pensje w wysokości  15 ? 20 tys. zł rocznie nie pozwalają na beztroskie planowanie potomstwa.

Płacimy cenę kryzysu i braku polityki rodzinnej.

A wydatki na rzecz rodzin należy traktować  jako inwestycja w przyszłość nas wszystkich.

Źródło: GUS, zlubaczowa.pl

{fcomment}{flike}

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia