Jak odzyskać pieniądze od spółki w upadłości?

Upadłość spółki często wywołuje wśród wierzycieli strach i niepewność związane z odzyskaniem swoich funduszy. Na szczęście, istnieją sposoby, aby zwiększyć swoje szanse na odzyskanie przynajmniej części należnych pieniędzy.

W dzisiejszym wpisie jako przedstawiciel kancelarii zajmującej się upadłościami spółek Likwidacjaspolki.com pragnę w prosty sposób wyjaśnić, jakie kroki należy podjąć, aby czynnie uczestniczyć w procesie likwidacji zadłużonej spółki i zwiększyć swoje szanse na odzyskanie należnych nam środków.

Zacznij od zgłoszenia swoich roszczeń

Kiedy dowiesz się o upadłości spółki, kluczowe jest szybkie i konkretne działanie. Wszystko zaczyna się od zgłoszenia swoich roszczeń do sądu w formie tzw. zgłoszenia wierzytelności. Sąd podaje termin, w którym wierzyciele mogą to zrobić, więc zegar już tyka! Czasem warto zlecić to zadanie firmie specjalizującej się w dochodzeniu roszczeń, by mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione prawidłowo i na czas.

Zrozum, jak dzielone są pieniądze

Spółka, która jest w upadłości posiada pewne środki (nazwane masą upadłościową), które zostaną podzielone między wierzycieli. Ważne jest jednak, że nie wszyscy są na równi - istnieje bowiem kolejność zaspokajania roszczeń. Ogólnie mówiąc, są wyznaczone kolejki, w których każda wierzytelność ma różny priorytet. Twoje szanse zależą od tego, w której kolejce się znajdziesz, ale nawet roszczenia z niższego priorytetu mają szansę na częściowe zaspokojenie.

Nie bój się negocjacji

Ciekawym aspektem jest możliwość negocjacji układu ze spółką znajdującą się w upadłości. Problematyczne przedsiębiorstwo może zaproponować układ, który pozwoli im na kontynuację prowadzenia działalności i spłatę wierzycieli z czasem, z korzyścią dla obu stron. Oczywiście, wierzyciele muszą na to przystać, ale jest to opcja wartościowa do rozważenia, szczególnie w przypadku większej inwestycji w zachowanie działalności spółki.

Głosowanie nad układem

Jeśli dojdzie do propozycji układu, wierzyciele będą mieli okazję głosować za lub przeciw. Tutaj ważne jest porozumienie między różnymi grupami, ponieważ układ musi uzyskać większość zarówno osobową, jak i kapitałową. Warto angażować się w ten proces, gdyż jest to moment, w którym wierzyciele mogą realnie wpłynąć na warunki umowy.

Bądź czujny i aktywny

Ostatecznie najważniejsze w całym procesie jest bieżące śledzenie spraw i aktywne uczestnictwo. Wierzyciel informowany jest na różnych etapach postępowania, a jego czynny udział może okazać się kluczem do odzyskania, choć części zgromadzonych środków.

Podsumowanie

Podsumowując, upadłość spółki z pewnością nie jest sytuacją, w której chcielibyśmy się znaleźć, ale z drugiej strony — nie jest to równoznaczne z automatyczną stratą wszystkich naszych pieniędzy. Pamiętajmy, aby działać szybko, korzystać z dostępnej pomocy prawnej i aktywnie uczestniczyć w procesie upadłościowym.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Wam zorientować się, jakie kroki warto podjąć, gdy spotkacie się z taką sytuacją.