ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Władze Lubaczowa chcą przebudowy dworca PKP

fot. wikipedia.org GRAD
fot. wikipedia.org GRAD

fot. wikipedia.org GRAD

Czy dworzec PKP w Lubaczowie zostanie wyremontowany? Tego chcą władze Lubaczowa. Jednak, aby przebudowa była możliwa potrzebna jest zgoda Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

We wrześniu pojawiła się informacja o tym, że dworzec kolejowy w Lubaczowie doczeka się remontu. Zakres przewidzianych prac miał obejmować wymianę pokrycia dachowego i stolarki okiennej oraz drzwiowej, odnowienie elewacji, wymianę instalacji i wprowadzenie ogrzewania centralnego, a także budowę toalet. Dworzec jednak jest wpisany do rejestru zabytków, a więc przeprowadzenie remontów wymaga  ustaleń z konserwatorem. W związku tym rządzący Lubaczowem zwrócili się z apelem do Beaty Kot, Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, o pomoc w przywróceniu pierwotnego, historycznego wyglądu temu obiektowi.

W minionym tygodniu z Beatą Kot spotkał się Zastępca Burmistrza J. Zubrzycki, aby przekazać jej oczekiwania miasta co do tego remontu.

Chcielibyśmy, aby budynkowi przywrócić historyczną, pierwotną formę i zrezygnować ze "stodołowatego" obecnego wyglądu, który dworzec otrzymał po I wojnie światowej. Mimo to, że zgodnie z informacją, PKP ogłosiły zapytanie ofertowe już we wrześniu, do Konserwatora jeszcze nic nie dotarło. Można powiedzieć, że zdążyliśmy z naszą interwencją. Czy Pani Konserwator przychyli się do naszych oczekiwań, pewności nie ma, ale jest nadzieja.
Chcąc wzmocnić nasz głos, Rada Miejska przyjęła na sesji 25 stycznia apel do Pani Konserwator. Podobne w treści wystąpienie ma przekazać Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. – czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Lubaczowie

W apelu skierowanym do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków radni podkreślają, że dworzec stanowi sporą wartość historyczną dla lubaczowian.

„Wiadomość o tym, że PKP zwróciły wreszcie uwagę na stan naszego dworca, została przyjęta w Lubaczowie z dużą radością i jest powszechnie komentowana. Obiekt ten stanowi sporą wartość historyczną dla lubaczowian, zwłaszcza tych, których rodziny od pokoleń mieszkają w naszym mieście” – napisali miejscy radni

Zależy nam na tym, aby nasz lokalny zabytek mógł odzyskać historyczną formę i przestał straszyć nie tylko stanem technicznym, ale też wyglądem – dodają radni

Rys historyczny dworca

W roku 1881 cesarz Austrii Franciszek Józef I wydał koncesję „na kolej żelazną miejscową z Jarosławia do Sokala”. Wraz z budową tej linii w Lubaczowie powstał w latach 1882-1884 dworzec kolejowy. Jego, dość skromna architektonicznie, bryła była typowym przykładem budowli kolejowych, powstających w II połowie XIX wieku na terenach zaboru austriackiego. Budynek dworca mieścił 2 kasy biletowe, oddzielne poczekalnie dla 2. i3. klasy oraz bufet. W takim stanie przetrwał do I wojny światowej.


Budynek ucierpiał mocno w czasie działań wojennych, został odbudowany ok. 1917 roku. Niestety, nie przywrócono mu pierwotnego wyglądu, w zamian za to przy jego odbudowie dość nieudolnie naśladowano modny w ówczesnym czasie, tzw. styl zakopiański. Ze zgrabnej, uporządkowanej architektonicznie budowli, dworzec zamienił się w trudny do zaakceptowania, pozbawiony charakteru, ponury gmach. Przyjęta wówczas koncepcja nie znajdowała odniesienia do zabudowy na naszym terenie, stanowiąc niezrozumiały wizerunkowo wyłom.

Od tamtej pory do czasów współczesnych dworzec był wielokrotnie remontowany, jednak jedynie powierzchownie, z uwzględnieniem niezbędnych, bieżących potrzeb.

W kształcie z roku 1917 budynek przetrwał do dziś, niszczejąc i degradując się w ostatnich dziesięcioleciach. Obecnie jest nieczynny dla podróżnych. Na piętrze budynku są użytkowane mieszkania, cześć parteru zajmuje nastawnia kolejowa, a część wynajęto na sklep żelazny. Poczekalnia i sala kasowa są zamknięte na głucho.

Źródło: lubaczow.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Podróżnik
+13 # Podróżnik 2018-02-04 13:31
Jak według mnie to pierwsze powinni zrobić cos z tą parodia z przystankami PKS:) raczej nie ma co porównywać liczy osób podróżujących PKP a liczba mlodych starszych i wszystkich podróżującymi busami i PKS-em.. :) A tak propo ktoś wie dlaczego rozebrano '' nowy '' '' przystanek '' przy stacji :)?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Z
+11 # Z 2018-02-04 16:18
Władze Lubaczowa muszą się zdecydować, albo zależy im na charakterze zabytkowym miasta albo nie, bo jak na razie to w samym rynku pozwolono na szklanego modernistyczneg o molocha banku, nieopodal drugi szklany moloch czyli MDK i zatroskani aspektem zabytkowym miasta nagle ich interesuje inwestycja PKP ??? Lepiej zacząć od siebie, potem ewentualnie lekko napominać innych. Ponieważ władze Lubaczowa trwale już zniszczyły historyczny aspekt Lubaczowa, co jest nie do odwrócenia, pozostaje przeć już w tą nowoczesność, niech PKP robi co chce, choć architektoniczn ie się rozwijajmy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
bolo
-6 # bolo 2018-02-04 21:39
"niech PKP robi co chce"? Puknij się w ten pusty baniak i nie pisz jak nie masz nic do napisania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Z
-1 # Z 2018-02-05 22:36
oj bolo, jak Ty byś miał remontować sobie budynek, i działał zgodnie z prawem, to zadowolony byś był, że ktoś ci się wpierza na posesję i mówi, że lepiej by było gdyby było inaczej?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
st
+11 # st 2018-02-04 16:31
Jeśli budynek znajduje się w rejestrze zabytków to projekt remontu czy przebudowy wymaga uzgodnień z konserwatorem zabytków, dziwne że burmistrz o tym nie wie, artykuł bardzo nierzetelny i mylący, to przecież PKP jest inwestorem i to PKP chce przebudowy, ktoś chyba stara się przypisać sobie na przyszłość nie swoje zasługi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
xx
+5 # xx 2018-02-04 18:39
Konia kują, żaba nogę podstawia...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
fun
+6 # fun 2018-02-04 19:12
Cytuję xx:
Konia kują, żaba nogę podstawia...

Dobre :)) i bardzo celne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
bolo
+3 # bolo 2018-02-04 21:44
Umiesz czytać?? "Dworzec jednak jest wpisany do rejestru zabytków, a więc przeprowadzenie remontów wymaga ustaleń z konserwatorem." Tak jest powyżej napisane. A jakby nie był w rejestrze to co miałby do niego konserwator? I po co byłoby zwracać się do konserwatora? I jeszcze kolejne sieroty niemoty cieszą się, że z ciebie taki łeb i tak w sedno utrafiłeś. :) Dobre, znakomite :) Będą kolejne odkrycia? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Aga
-1 # Aga 2018-02-07 13:47
Polowa tego materialu znalazla sie w dziejszym tekscie Pawla Bugiry w "Zyciu Podkarpackim" (6 lutego). To zamierzone udostepnienie metoda kopiuj-wklej? Czy ten dziennikarz pracuje dla portalu lubaczow.pl?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Czarek
0 # Czarek 2018-03-25 20:56
A nie można było by się jakoś dogadać i przystosować dworzec jak i otoczenie dla PKP i PKS? Była by jedna wspólna poczekalnia, kasy biletowe, a infrastrukturę w około bez problemu dało by się przystosować na zatoczki podjazdy itp itd fakt potrzeba by było większych nakładów ale wydaje mi się, że warto. Zniknął by problem braku dworcu PKS, w końcu wszystko miało by nogi i ręce oraz WYGLĄD a o wygodzie przesiadki nie wspominając.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.