ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Rozpoczął się sezon motocyklowy. Policjanci apelują o rozwagę

fot. archiwum zlubaczowa.pl
fot. archiwum zlubaczowa.pl

fot. archiwum zlubaczowa.pl

Sezon motocyklowy rozpoczęty. Policjanci apelują o rozwagę do kierujących jednośladami. Ładna pogoda i sprzyjające warunki drogowe spowodowały, że z dnia na dzień na drogach naszego powiatu pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, policjanci apelują o ostrożność na drodze.

W większości przypadków motocykliści to ludzie odpowiedzialni, świadomi zagrożeń z jakimi mogą się spotkać na drodze, przestrzegający przepisów ruchu drogowego i dbający o bezpieczeństwo zarówno własne, swoich pasażerów oraz każdego innego użytkownika drogi. W większości to ludzie z pasją, dla których jazda na motocyklu jest sposobem spędzania wolnego czasu, często w gronie rodziny i znajomych.

Niestety istnieje również naganne zachowania. Dla niektórych motocyklistów użytkowanie motocykla jest sposobem na ,,pokazanie’’ się na drodze, a dodanie gazu to możliwość dostarczenia sobie wrażeń i możliwość popisania się przed innymi. Drogi publiczne to dla wielu motocyklistów tory wyścigowe, gdzie im większa prędkość, tym większa adrenalina. Prawda w tym przypadku jest niestety inna. Im większa prędkość, tym większe obrażenia i mniejsze szanse na przeżycie.

Motocyklista w momencie zderzenia z innym pojazdem bądź drzewem narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Kierowca jednośladu, oprócz hełmu i odpowiedniego kombinezonu ochronnego, nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Jeżeli dochodzi do tego prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, wciskanie się między inne pojazdy, wtedy moment utraty panowania nad motocyklem i zderzenie z innym uczestnikiem ruchu, kończy się najczęściej tragicznie.

Również kierowcy samochodów w stosunku do kierowców jednośladów popełniają błędy, do których należą m.in. nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonywany manewr skrętu, bądź zmiana pas ruchu, nie upewniwszy się czy kierowca ma do tego prawo. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają takie same prawa jaki i oni.

Policyjne statystyki wskazują, że wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży zarówno po stronie kierowców motocykli, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji, to motocyklista ma mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. Przed urazami chroni ich  jedynie kask, dobre ubranie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Źródło: KWP Rzeszów, KPP Lubaczów

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

nom
+2 # nom 2019-03-31 12:49
Wszystko ok w artykule, gdyby nie ten wstęp. Policjanci powinni apelować o rozwagę nie tylko do kierujących jednośladami, bo nic to nie zmieni, kiedy taki będzie jechał rozważnie, a kierowca czterech kół wykaże się brawurą - a takich też nie brakuje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Bartek
+5 # Bartek 2019-03-31 15:20
Zwracacie uwagę, że wielu motocyklistów traktuje drogi jak tory wyścigowe, czy że wina wypadków w których biorą udział leży zarówno po stronie motocyklistów jak i kierowców samochodów. Wypadało by jeszcze podkreślić, że statystyki wskazują, że znaczna większość wypadków z udziałem motocyklistów jest powodowana przez kierowców samochodów a nie motocyklistów, do których tu się głównie apeluje o rozwagę..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mieszkaniec
+8 # mieszkaniec 2019-04-01 12:30
Mieszkam na wsi pod Lubaczowem, gdzie jest dłuższy odcinek prostej drogi. W sobotę "rozważni" kierowcy jednośladów rozpoczęli już swój sezon. Żaden nie jechał przepisowo. Pozdrawiam "dawców organów".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Antek
-2 # Antek 2019-04-01 22:34
Cytuję mieszkaniec:
Mieszkam na wsi pod Lubaczowem, gdzie jest dłuższy odcinek prostej drogi. W sobotę "rozważni" kierowcy jednośladów rozpoczęli już swój sezon. Żaden nie jechał przepisowo. Pozdrawiam "dawców organów".

Wiem, że motocykle są głośniejsze, stąd takie spostrzeżenia.
Mieszkam w Lubaczowie, tylko czy to ma znaczenie ?
Częściej mijam szaleńcze samochody, które na ulicach wylotowych oraz w centrum uprawiają szaleństwa. Istny tor wyścigowy. Inna specyfika tłumików mało kiedy zwraca naszą uwagę w przeciwieństwie do motocykli.
Tak, patrz w lusterka oraz przed siebie - to moje życie, moje organy. Jeśli patrzysz na mnie jak na dawcę i wyjeżdżasz wprost pod moje koła, to tylko jedno słowo przychodzi mi do ust. Mo...ca !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mieszkaniec
+2 # mieszkaniec 2019-04-02 19:10
Zapraszam wieczorem do mnie, zobaczymy jakie to "samochody" na dwóch kołach urządzają wyścigi i proszę cię nie pisz o głośności tłumików, bo robisz z siebie pośmiewisko (a tak na marginesie, kto podbija takim motocyklom przeglądy, jeżeli tłumiki generują zbyt wysoki hałas?).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.