ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Leśnicy ruszają ze sprzedażą najcenniejszego drewna

fot. archiwum Nadleśnictwo Oleszyce
fot. archiwum Nadleśnictwo Oleszyce

fot. archiwum Nadleśnictwo Oleszyce

Submisję najcenniejszego drewna rozpoczęła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie. To specjalna forma sprzedaży drewna najwyższej jakości.

W tym roku już po raz XX RDLP Krosno organizuje taką formę sprzedaży drewna. Na składnicach w Oleszycach i Załużu do sprzedaży jest wystawiane drewno z przeznaczeniem do przerobu na okleinę (fornir) – głównie dąb szypułkowy, ale również buk pospolity, olcha czarna, klon jawor, jesion wyniosły, dąb czerwony, pochodzące z terenu Nadleśnictw RDLP Krosno.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich ilościowo dominuje dąb – ponad 880 m3 oraz dąb czerwony – 30 m3. Jesion w ilości prawie 200m3, jawor 160m3, a inne gatunki 30 m3. Łącznie na składnicy w Oleszycach i Załużu znajduje się 1300 m3.

Celem submisji jest sprzedanie w najlepszej cenie najcenniejszych jakościowo sztuk drewna, pozyskanych w wyniku cięć planowych i wyselekcjonowanych przez powołaną do tego celu komisję. W skali Nadleśnictwa masa pozyskiwanego drewna do celów submisji stanowi 0,1 % drewna pozyskanego w przeciągu roku.

Submisja jest organizowana zwykle w połowie lutego, ale przygotowania zaczynają się dużo wcześniej. W roku poprzedzającym submisję spośród drzew przeznaczonych do wycinki, wybierane są te o szczególnie wysokiej jakości i posiadające cechy okleiny i na tym etapie jesteśmy w stanie oszacować ich ilość i masę. Wyznacznikiem przy wyborze sztuk na submisję stanowią względy techniczne drewna – jakość techniczna określana zewnętrznie na korze (sęki, róże, guzy, zabitki, krzywizna), pierśnica (grubość drzewa). Głównym kryterium wyboru jest jakość drewna.

Wybrane sztuki są transportowane na składnicę, gdzie po raz kolejny, z bardzo dużą dokładnością są mierzone, by móc określić ich dokładny wymiar i masę. Każda sztuka otrzymuje swój numer losu, na który oferenci składają swoje propozycje cenowe.

Z zasadami sprzedaży drewna cennego „Krosno 2019” można zapoznać się na stronie www.krosno.lasy.gov.pl w zakładce Submisja.

Oferentami zainteresowanymi zakupem  drewna z submisji są zarówno firmy krajowe, jak również kontrahenci zagraniczni, specjalizujący się w produkcji wysokiej jakości mebli z okleiny naturalnej, a także producenci instrumentów muzycznych i wiele innych.  Jest to reklama regionu , a także Oleszyc.

Źródło: RDLP w Krośnie/Nadleśnictwo Oleszyce

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Darro
+3 # Darro 2019-02-05 19:19
Super. Trza mi właśnie brusa dębowego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.