Marszałek Sejmu zdecydowała. Wybory prezydenckie 10 maja

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że będzie kandydował w wyborach fot. archiwum zlubaczowa.plPrezydent Andrzej Duda zapowiedział, że będzie kandydował w wyborach fot. archiwum zlubaczowa.pl

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja 2020 r. – tak zdecydowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ewentualna druga tura wyborów zaplanowana została na 24 maja.

– Zgodnie z art. 128 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 289 § 1 i art. 290 ustawy Kodeks wyborczy zarządzam wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Termin przeprowadzenia wyborów wyznaczam na niedzielę 10 maja 2020 r. – poinformowała we środę 5 lutego marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Do podpisanego dziś postanowienia dołączony jest kalendarz wyborczy, pozytywnie zaopiniowany przez Państwową Komisję Wyborczą.

Postanowienie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Będzie to formalny początek kampanii wyborczej.

Zgodnie z Konstytucją, Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym na pięcioletnią kadencję. Ponownie może być wybrany tylko raz. Na Prezydenta RP może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Na Prezydenta RP wybrany zostaje kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie.

Andrzej Duda: Będę kandydował w wyborach prezydenckich

Podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa (woj. lubelskie) Andrzej Duda zapowiedział, że będzie ponownie kandydował na Prezydenta RP.

– Chcę, żeby Polakom żyło się coraz lepiej – mówił Andrzej Duda podczas środowego spotkania z mieszkańcami Lubartowa – Chcę, by proces rozwoju Polski nadal trwał i to wszystko, co dziś w Polsce robi się dla ludzi i polskiej rodziny nadal było realizowane.

Oczywiście będę kandydował w tych wyborach prezydenckich. Będę Państwa z pełną pokorą prosił o głosy – powiedział Prezydent. I podkreślił: Przed nami jeszcze wiele ważnych działań. Trzeba mądrze i dobrze dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości – to sprawa podstawowa. - mówił Andrzej Duda

Start w wyborach zapowiedzieli także Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak Kamysz (PSL), Szymon Hołownia, Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) oraz Piotr Liroy-Marzec.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: