Czy Polacy korzystają z pożyczek gotówkowych?

Polacy pożyczają coraz więcej i coraz chętniej. Jak opublikował BIK w styczniu 2022 roku - łączna kwota pożyczek i kredytów była wyższa o 33% niż w roku 2020 i osiągnęła wartość 187,6 mld zł. Według obliczeń Biura Informacji Kredytowej wzrosły kwoty zaciąganych kredytów, a rekordy biły kredyty mieszkaniowe – których zawarto aż o 40,1% więcej niż w 2020 roku. Ogromny wzrost zaliczyły również pożyczki pozabankowe – o ile procent? Napiszemy w dalszej części artykułu.

Dlaczego pożyczamy tak dużo?

Przede wszystkim musimy wyjaśnić, że ten wzrost wynika z tego, że w 2020 roku pożyczaliśmy mniej ze względu na panującą pandemię i obostrzenia z niej wynikające. Porównując wyniki z 2021 roku, z 2019 nie zanotowalibyśmy, aż tak dużego wzrostu. Na wzrost kwot jakie, pożyczamy ma również ogromny wpływ wzrost cen np. w budownictwie. To przekłada się bezpośrednio na wzrost cen mieszkań i tym samym na kredyty hipoteczne. Co ciekawe jeśli chodzi o kredyty konsumpcyjne, Polska jest na czwartym miejscu w Europie.

O ile wzrosła wartość udzielanych pożyczek?

Zanim przejdziemy do konkretnych liczb, należy przypomnieć, że pożyczki pozabankowe w ubiegłych latach wywoływały niepokój wśród konsumentów ze względu na regulacje, którymi objęta była ta brana, a to przełożyło się na niską bazę, z którą porównano obecne wyniki. Jednakowoż po ustaniu wątpliwości wartość udzielonych pożyczek pozabankowych w 2021 roku wzrosła łącznie o 56,2%. To dość pokaźny wzrost. Czy zatem Polacy nie obawiają się o problemy ze spłatą wynikające z rosnącej stopy referencyjnej?

Czy Polacy nie boją się pożyczać?

Pomimo tego, że tak wielu Polaków zaciąga zobowiązania finansowe, to aż 48 % z nich obawia się pogorszenia swojej sytuacji finansowej w pierwszym kwartale 2022 roku. Nadal się zapożyczamy i to na wyższe kwoty, ale spłata na ogół rozkładana jest na dłuższy okres czasu. Aby uniknąć braku spłacalności zarówno banki jak i instytucje pozabankowe zwiększyły swoje wymogi dotyczące przyznawania dodatkowych środków finansowych. Taka procedura może w dłuższej perspektywie ochronić nasze społeczeństwo przed niewypłacalnością i popadnięcie w tzw. spiralę zadłużenia.

Kiedy korzystać z pożyczek?

Jeśli zastanawiamy się nad pożyczką gotówkową, warto dokładnie przeanalizować, jakie mamy faktyczne możliwości finansowe. Może zdarzyć się przecież sytuacja, w której otrzymamy dodatkowe środki od pożyczkodawcy, ale po kilku miesiącach będziemy mieć problem z ich regularnym spłacaniem. To prowadzi do wielu nieprzyjemnym sytuacji, których zarówno firmy pożyczkowe, jak i my konsumenci chcemy uniknąć. Jeśli zaciągamy pożyczkę, warto zrobić to na nieco niższą kwotę i na niezbędny cel. Popularne kredyty, czy pożyczki konsumpcyjne np. na większy telewizor, czy droższy samochód mogą na przestrzeni czasu okazać się bardzo złym wyborem. Konsekwencją takich wyborów może być nawet konieczność ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Podsumowując, Polacy pożyczają dużo i chętnie. Należy pamiętać, ze każdy dług przyjdzie nam kiedyś spłacić. Korzystajmy zatem z dodatkowych źródeł finansowania tylko w uzasadnionych przypadkach i kiedy mamy pewność, że spłata zobowiązania będzie płynnie przebiegać.

Pożyczki dla firm