Na jaki pomnik nagrobny warto się zdecydować?

Miejsce wiecznego spoczynku powinno prezentować się godnie. Ładny pomnik będzie zachęcać członków rodziny czy przyjaciół do odwiedzin w celu zapalenia lampki i powspominania minionych chwil. Skłoni do modlitwy za duszę zmarłego i do refleksji nad kruchością ludzkiego życia. Z jakich materiałów warto postawić pomnik, aby elegancko wyglądał przez wiele długich lat?

Pomniki z czarnego granitu – krótka charakterystyka

Na rynku kamieniarskim dostępne są różnego typu surowce. Do najtrwalszych z nich można na pewno zaliczyć granit, który jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia. Kamieniarze chętnie sięgają po ten kamień także z innej przyczyny – w naturze występuje bogata gama rodzajów granitu o różnych, czasem zaskakujących, kolorach. Indie, Republika Południowej Afryki – ich pochodzenie jest różne. Ceny pomników pojedynczych są uzależnione także od gatunku zastosowanego granitu.

Jeśli chodzi o klasykę, wśród często wybieranych pomników są te wykonane z czarnego granitu. Cechuje je dostojność i elegancki wygląd, do którego dobrze pasują niemal każde kwiaty i znicze. Na pomnikach z czarnego granitu napisy wykonuje się zazwyczaj ze złotych, mocno kontrastujących z czernią, liter.

Wyjątkowy kamień – granit o żółtej barwie

Te osoby, które chcą zbudować rodzinny grobowiec, który będzie przykuwał uwagę i budził szacunek wśród osób odwiedzających cmentarz, mogą zdecydować się na oryginalny granit w niespotykanej żółtej barwie, określany jako „Kashmir Gold”. Jego ciepła, jasna i pogodna barwa krzepi, dając nadzieję, że śmierć jest tylko początkiem nowego, jeszcze piękniejszego istnienia.

W jakich jeszcze kolorach granit jest dostępny na rynku?

Granit to nie tylko czerń czy żółć. W dobrych zakładach kamieniarskich możemy spotkać się również z klasycznym szarym granitem, a także z mniej popularnym granitem o ciemnej, wpadającej w granatową, barwie. Wśród ciekawszych propozycji są także pomniki nagrobne wykonane z brązowego granitu. Kamień o tej barwie jest coraz częściej spotykany na polskich cmentarzach na terenie całej Polski.

Ciekawą propozycją mogą okazać się także groby na urnę, tak zwane kolumbaria. „Na cmentarzach poza grobami spotyka się już nie tylko tradycyjne miejsca na urny z prochami zmarłych typu kolumbarium ściana, ale również inne układy, których przykładem są nasze opatentowane moduły.”  - jak można przeczytać na stronie kolmbaria.pl, gdzie znajdziemy nowoczesne groby na urny.