Szkody po błędnie przeprowadzonej resekcji woreczka żółciowego

Statystycznie jedną z najpowszechniejszych chorób układu pokarmowego jest kamica pęcherzyka żółciowego. Pęcherzyk żółciowy – potocznie zwany woreczkiem jest ważnym elementem układu pokarmowego. Jego funkcją jest magazynowanie wydzielanej przez wątrobę żółci potrzebnej organizmowi do trawienia tłuszczy. Ważna role odgrywa również w w przetwarzaniu przez organizm wielu ciężkostrawnych potraw. Dlatego podstawowymi objawami kamicy woreczka żółciowego są bóle brzucha po zjedzeniu tego typu dań. Niestety bardzo często kamica wymaga leczenia operacyjnego, poprzez wycięcie woreczka. Jakie zagrożenia niesie ze sobą tego typu operacja? Co zrobić, kiedy zabieg nie zostanie przeprowadzony prawidłowo?

Resekcja woreczka żółciowego

            W profilaktyce wielu chorób – w tym kamicy woreczka – podstawą jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Kamienie w woreczku żółciowym można bardzo łatwo zauważyć podczas USG jamy brzusznej. Kamica żółciowa oprócz dolegliwości trawiennych może prowadzić także do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest kolka wątrobowa spowodowana zablokowaniem ujścia do przewodu pęcherzykowego, co powoduje zakłócenie odpływu żółci. Jeżeli ten stan się przedłuża może dojść do ostrego stanu zapalnego pęcherzyka, a nawet do zapalenia dróg żółciowych, trzustki i otrzewnej. Jeżeli metody farmakologiczne nie przynoszą rezultatu konieczna jest operacja resekcji woreczka żółciowego. Tego typu operacje przeprowadza się laparoskopowo bądź tradycyjnie. Jednak należy pamiętać, że metoda laparoskopowa jest wykorzystywana jedynie w przypadku braku powikłań kamicy, jeżeli już do nich doszło pozostaje tradycyjna operacja. Jak z każdym zabiegiem operacyjnym również z resekcją woreczka żółciowego wiąże się szereg zagrożeń. Do jednego z najczęstszych powikłań spowodowanych nieprawidłowo przeprowadzonego wycięcia woreczka żółciowego należy przerwanie ciągłości dróg żółciowych. Jest to niezwykle niebezpieczna komplikacja mogąca prowadzić do żółtaczki, refluksu żołądkowo-jelitowego, zapalenia trzustki. Warto pamiętać, że rzadko uszkodzenie dróg żółciowych wykrywa się podczas trwania pierwotnej operacji. W takich przypadkach rozpoznanie najczęściej następuje w ciągu kilku pierwszych dni po operacji. Niestety niektóre z objawów, np. zapalenie dróg żółciowych mogą wystąpić nawet kilka lat po nieprawidłowo przeprowadzonej resekcji woreczka żółciowego. Poza tym podczas tego typu operacji zdarzają się także oparzenia spowodowane nieprawidłowym użyciem koagulacji elektrycznej, czy uszkodzenie innych narządów jamy brzusznej. Oczywiście powikłania te nie występują w przypadku prawidłowego przeprowadzenia zabiegu cholekcystektomi. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy chirurg popełnił błąd doprowadzając do poważnego uszkodzenia naszego organizmu?

Odszkodowanie za błąd w sztuce medycznej

            Lekarz wykonujący zabieg operacyjny a także placówka, w której zabieg był wykonywany ponoszą odpowiedzialność cywilną za wszelkie szkody wynikłe z jego działania lub zaniechania. W takim przypadku pacjent ma prawo ubiegać się o stosowne odszkodowanie. Uzyskanie odszkodowania za błędy medyczne najczęściej wiąże się z koniecznością wygrania procesu cywilnego. W przypadku nieprawidłowo przeprowadzonej resekcji woreczka żółciowego proces ten jest niezwykle skomplikowany. Wiąże się z koniecznością udowodnienia popełnienia błędu w sztuce medycznej przez lekarza wykonującego operację. Należy przede wszystkim wykazać, że szkody powstałe podczas operacji nie stanowią możliwych do przewidzenia powikłań, o których pacjent wiedział podejmując zgodę na zabieg. Stąd konieczność dokładnej analizy dokumentacji medycznej i przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych lekarzy. Wygranie procesu odszkodowawczego wymaga posiadania zarówno wiedzy medycznej, jak i prawniczej. Dlatego warto przed rozpoczęciem postępowania skorzystać z pomocy kancelarii świadczącej kompleksowe usługi w zakresie dochodzenia odszkodowań medycznych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: