Alternatywne sposoby leczenia choroby alkoholowej - esperal Kraków

Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu spotkał na swojej drodzę osobę uzaleznioną od alkoholu. Na myśl o takiej osoby, do głowy zazwyczaj przychodzi nam stereotypowy obraz alkoholika, który brzydko pachnie, nie ma gdzie mieszkać, ani co jeść. Stracił wszystko i nie widzi dalszego sensu życia. Leczenie choroby alkoholowej warto podjąć na każdym etapie rozwoju choroby. Warto również podkreślić, że stereotypowy obraz z naszej głowy jest zakłamany, bo równie dobrze, uzależnioną od alkoholu może być prezes banku, czy prawnik.

Leczenie choroby alkoholowej - czy terapia to jedyne wyjście?

W leczeniu choroby alkoholowej ogromną rolę odgrywa terapia leczenia uzależnień. To dzięki niej, osoba uzależniona jest w stanie zmienić swoje przekonania, myślenie, schematy działań czy odczuwanie emocji. Podczas terapii, specjalista skupia się na indywidualnej pracy z pacjentem, poznaniu jego problemów oraz sposobów działania. Podczas terapii, osoba uzależniona poznaje różne narzędzia, aby radzić sobie z problemami życia codziennego w trzeźwości.

Jedną z metod, która wspomaga leczenie choroby alkoholowej jest wszywka alkoholowa. Należy jednak podkreślić, iż wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Esperal nie wpływa na zmianę sposobu myślenia, ani na postrzeganie pacjenta, dlatego osoba uzależniona, która zdecyduje sie na terapie Esperalem nadal odczuwać będzie silny głód alkoholowy.

Jak działa Esperal?

Esperal Kraków, czyli inaczej wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej. Polega ona na tym, że Esperal wzbudza silny wstręt i awersję do alkoholu. Niechęć do tej substancji spowodowana jest występowaniem silnych i nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego po spożyciu alkoholu. Esperal działa na emocje oraz strach osoby uzależnionej od alkoholu. Jednostka odczuwa strach przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego nie decyduje się na spożycie alkoholu. Warto również podkreślić, że osoby, które mimo zakazu i poważnych konsekwencji spożyły alkohol, negatywne objawy przypisują działaniu wszywki alkoholowej a nie negatywnemu działaniu alkoholu na ich organizm.

Należy podkreślić, że wszywka alkoholowa sama w sobie jest substancją bezpieczna dla organizmu, któa nie wywołuje dodatkowych objawów czy reakcji. Silne dolegliwości pojawiają się natomiast w chwili, w której jednostka spożyła alkohol.

Zaszyta w organizmie wszywka alkoholowa powoduje hamowanie procesów metabolicznych alkoholu. Odpowiedzialna jest za to substancja czynna, która znajduje się w tabletkach zaszytych w ciele pacjenta.

Substancja czynna, czyli disulfiram, odpowiada za blokowanie enzymu, który odpowiada za rozkład szkodliwego aldehydu octowego do bezpiecznego kwasu octowego na drodze dehydrogenazy aldehydowej. Uniemożliwienie przeprowadzenia tego procesu skutkuje nagromadzeniem się w organizmie szkodliwego aldehydu octowego i wystąpieniem nieprzyjemnych i silnych objawów zatrucia alkoholowego.

W takim razie czym są te nieprzyjemne i silne objawy zatrucia alkoholowego?

W zaledwie kilka minut po spożyciu alkoholu, osoba uzależniona doświadcza przykrych dolegliwości. Objawy te utrzymywać mogą się nieprzerwanie  do kilkunastu godzin od spożycia alkoholu.

Charakterystyczne objawy występujące po spożyciu alkoholu u osób, które podjęły terapię Esperalem to:

- bóle głowy
- zawroty głowy
- drżenie mięśni
- drgawki
- kołatanie serca
- skoki ciśnienia
- przyśpieszona akcja serca
- zaczerwienienie skóry twarzy
- zmiany temperatury ciała
- potliwość
- mężczliwość
- ogólne osłabienie organizmu
- uczucie lęku
- uczucie niepokoju
- wymioty
- biegunka
- nudność
- i inne

Warto tutaj dodać, że nawet minimalna dawka alkoholu spowodować może wystąpienie wyżej opisanych objawów. Dlatego po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej, pacjent powinien ze swojej diety wyeliminować wszelkie produkty spożywcze zawierające alkohol.

Po spożyciu znacznych ilości alkoholu, jednostka doświadczyć może trwałych zmian chorobowych w jej organizmie. Mowa tutaj o zapaści, marskości wątroby czy śmierci.

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu, które ukończyły osiemnasty rok życia. Zalecana jest dla osób, które podjęły samodzielną i świadomą decyzję o zmianie swojego stylu życia, jednak chcę się dodatkowo zabezpieczyć na wypadek wystąpienia trudnych chwil.

Jak długo działa Esperal?

Esperal działa od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć o ile istnieje taka konieczność. Warto również dodać, że działanie Esperalu przez cały czas jego obecności w organizmie jest tak samo silne.

Esperal w każdej chwili można usunąć z organizmu.

Gdzie umieszcza się Esperal?

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz chirurg podaje podskórnie od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek z substancją czynną. Aby tego dokonać specjalista wykonuje nacięcie w okolicy łopatek lub pośladków. Nacięcie wykonane jest tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Tabletki umieszczane są podpowięziowo. Przez cały okres przebywanie w organizmie wydzielają substacnję czynną, która hamuje rozkład alkoholu.

Czy można zapić wszywkę alkoholową?

Jest to mit, który powstał na przełomie lat stosowania wszywki alkoholowej. Zaszytego w ciele Esperalu nie da się przepić. Każdorazowe przyjmowanie alkoholu spowoduje wystąpienie silnych i nieprzyjemnych dolegliwości, które narażają jednostkę na poważne konsekwencje zdrowotne. Jednak to nie jedyny mit, w który wierzą osoby uzależnione od alkoholu. Osoby te boją się również, iż prawda jest, że każdąosobę uzależnioną można zaszyć bez jej zgody. Według polskiego prawa, osoba uzależniona musi wyrazić świadomą zgodę na podskórne podanie wszywki alkoholowej. Kolejnym krążącym mitem jest nieprawidłowe stwierdzenie, które dotyczy zmniejszonego działania leku wraz z upływem czasu. Esperal działa tak samo silnie przez cały okres przebywania w organizmie jak w momencie jego zastosowania.

Pamiętaj, że tylko terapia leczenia uzależnień może pomóc Ci wyjść z choroby alkoholowej i na długie lata osiągnąć stan trzeźwości. Terapia Esperalem jest bardzo dobrym motywatorem do utrzymania swojego celu i swoim działaniem “ochroni” Cię przed wstąpieniem na niewłaściwą drogę. Pamiętaj jednak, że pomimo stosowania Esperalu nadal odczuwać możesz silne pragnienie spożywania alkoholu. Aby nauczyć sobie z nim radzić niezbędna Ci jest terapia zarówno indywidualna jak i grupowa.

Koszt wszywki alkoholowej waha się w granicach kilkuset złotych. Cena zależna jest od kliniki, miasta, lekarza oraz wybranego pakietu. Lek oraz zabieg nie są refundowane, co oznacza, że decydujący się na tą terapię pacjent musi samodzielnie pokryć koszty zabiegu i Esperalu. Pamiętaj również, iż w Polsce każdy obywatel ma dostęp do bezpłatnej pomocy w leczeniu choroby alkoholowej. Bezpłatna pomoc możesz uzyskać w poradni leczenia uzależnień oraz ośrodkach leczenia uzależnień.