Czy stosowanie esperal Bydgoszcz ma sens?

Uzależnienie od alkoholu jest uzależnieniem fizycznym oraz psychicznym. Oznacz to, że jednostka odczuwać będzie chęć spożywania alkoholu oraz jego niedobór w swojej głowie oraz ciele. Wraz z rozwojem choroby, osoba uzależniona traci kontakt z rzeczywistością oraz zainteresowanie całym światem.  Głównym celem jednostki jest zdobycie alkoholu oraz jego spożycie. Osoba uzależniona traci kontrolę nad własnym życiem, aby ją odzyskać musi podjąć leczenie.

Działanie Esperalu

Esperal Bydgoszcz działa na zasadzie terapii awersyjnej. Oznacza to, że on wstręt i awersję do alkoholu u  osób uzależnionych. Dzieje się tak dlatego, iż po spożyciu alkoholu u osoby posiadającej wszywkę alkoholową występują bardzo silne i nieprzyjemne dolegliwości. Jednostka nie sięga po alkohol z obawy przed ich doświadczeniem. Skuteczność terapii Esperalem jest bardzo wysoka. Należy jednak pamiętać, że nie jest to samodzielna metoda leczenia choroby alkoholowej, gdyż Esperal nie wpływa na zmianę postrzegania oraz myślenia. Zmiany w zachowaniu, myśleniu oraz działaniu są jedynie możliwe po podjęciu terapii leczenia uzależnień.

Stosowanie Esperalu nie wpływa na zmianę sposobu myślenia. Oznacza to, że osoba uzależniona nadal odczuwać będzie silną potrzebę sięgania po alkohol. Nie dokona tego z obawy przed poważnymi konsekwencjami, jednak nadal nie będzie wyposażona w odpowiednie narzędzia, aby skutecznie radzić sobie z głodem alkoholowym.

Tabletki umieszczone w ciele pacjenta stale uwalniają substancję czynną. Substancja czynna odpowiada za hamowanie procesów metabolicznych alkoholu we krwi. Disulfiram, czyli substancja czynna, blokuje działanie enzymu, który odpowiada za aktywowanie procesu dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku dehydrogenazy aldehydowej szkodliwy aldehyd octowy (który powstał na skutek rozkładu etanolu) zostaje rozłożony do prostej wersji kwasu octowego. Zajście tego procesu jest jednak niemożliwe w wyniku działania wszywki alkoholowej. Skutkiem tego jest nagromadzenie się aldehydu octowego, który wywołuje silne objawy zatrucia alkoholowego.

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej

Zabieg wszycia Esperalu wykonywać może jedynie doświadczony lekarz chirurg. Jest to prosta procedura medyczna, która przeprowadzana jest w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki. Lekarz wykonuje zabieg w znieczuleniu miejscowym. Wszystko trwa około pół godziny.

Specjalista wykonuje nacięcie w okolicy łopatek lub pośladków, aby móc podać podpowięziowo od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek z substancją czynna.  Nacięcie wykonane jest tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Następnie lekarz zakłada szwy. W zależności od wybranego przez pacjenta pakietu, szwy mogą być rozpuszczalne lub nie. W przypadku zastosowania tych drugich, pacjent po upływie od dziesięciu do czternastu dni musi zgłosić się na ich ściągnięcie. 

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, aby uzyskać informację o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, jego schorzeniach, przyjmowanych lekach oraz ewentualnych przeciwwskazaniach do zabiegu.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej pacjent nie musi przechodzić rekonwalescencji. Jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu oraz wykonywania codziennych obowiązków i aktywności zawodowych. Zaleca się jednak powstrzymanie się od dźwigania oraz aktywności fizycznej na okres około dwóch tygodni.

Pacjent pamiętać musi o stosowaniu się do zaleceń, które przekazał mu lekarz. Dotyczą one głównie działań pielęgnacyjnych i higienicznych skierowanych na ranę, aby uniknąć zakażeń.

Po zabiegu pacjent ma bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.

Wszywka działa od ośmiu do dwunastu miesięcy. Różnica zależna jest od indywidualnych cech pacjenta oraz jego metabolizmu. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć, zaś Esperal w każdej chwili można usunąć z organizmu.

Esperal a spożycie alkoholu

Spożywanie alkoholu podczas posiadania wszywki alkoholowej jest zabronione. Są jednak osoby, które łamią ten zakaz i narażają się na nieprzyjemne skutki zdrowotne. Po spożyciu alkoholu już w ciągu kilku minut odczuć można pierwsze objawy. Są to bóle głowy, zawroty głowy, kołatanie serca, drżenie mięśni, drgawki, wymioty, nudności, biegunka, skoki ciśnienia, podwyższona temperatura ciała, potliwość, zaczerwienienie skóry twarzy, męczliwość, ogólne osłabienie organizmu, uczucie lęku, uczucie niepokoju i inne.

Objawy te utrzymywać mogą się nieprzerwanie do kilkunastu godzin po spożyciu alkoholu. Są silne, frustrujące i nieprzyjemne. W przypadku spożycia znacznych ilości alkoholu, jednostka może doznać trwałych uszkodzeń organizmu jak marskość wątroby. Może narazić się również na śmierć i zapaść. Śmierć pacjenta z powodu znacznego spożycia alkoholu podczas posiadania zaszytego Esperalu zdarza się jednak relatywnie rzadko.

Osoby, które cierpią na cukrzycę, epilepsję, choroby serca czy choroby układu oddechowego mają absolutny zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkować może znacznym i nagłym pogorszeniem się ich stanu zdrowia oraz rozwojem choroby.

Przeznaczenie Esperalu

Esperal przeznaczony jest dla osób uzależnionych od alkoholu, które podjęły decyzję o zmianie swojego życia. Nie chcą spożywać alkoholu, lecz aby wytrwać w swojej decyzji potrzebują dodatkowego bodźca i wzmocnienia. Terapia Esperalem zalecana jest dla osób, które świadomie chcą zrezygnować z alkoholu. Zabieg ten wymaga wyrażenia świadomej zgody pacjenta. Przysługuje on każdej pełnoletniej osobie, które nie ma żadnych przeciwwskazań.

Jednak z powodu występujących przeciwwskazań do zabiegu nie każdy może skorzystać z tej metody leczenia choroby alkoholowe. Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu jest stan upojenia alkoholowego w chwili umówionej wizyty. Kolejnym przeciwwskazaniem jest spożywanie alkoholu na co najmniej dwanaście godzin przed zabiegiem. Brak informacji przekazanej lekarzowi na ten temat może nieść za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjenta. Do zabiegu nie kwalifikuje się również osoba, która posiada uczulenie na disulfiram lub inny składnik leku. Esperal nie może zostać również podany kobiecie w ciąży, karmiącej piersią lub planujące zajście w ciąże w najbliższym okresie. Jednak ostateczna decyzja należy do lekarza. Zabieg nie może być wykonany u osób, które cierpią na schorzenia sercowo - krążeniowe takie jak choroba niedokrwienna serca czy nadciśnienie tętnicze. Wszywki alkoholowej nie można również podać osobom, które próbowały popełnić samobójstwo, ze względów ich bezpieczeństwa. Z zabiegu nie mogą również skorzystać osoby z zaburzeniami psychicznymi lub posiadające psychozy, za wyjątkiem ostrej psychozy alkoholowej.

Koszt zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Cena waha się w zależności od wybranego pakietu zabiegu, kliniki, miejscowości oraz lekarza, który będzie wykonywał zabieg. Należy również pamiętać o możliwości skorzystania z bezpłatnego leczenia choroby alkoholowej, które przysługuje każdemu obywatelowi RP (zarówno ubezpieczonemu jak i nieubezpieczonemu).