Wybory prezydenckie. Do 16 czerwca można zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego

28 czerwca będziemy wybierać Prezydenta RP. Można to zrobić w sposób tradycyjny i korespondencyjny. Jeśli ktoś chce skorzystać z tej drugiej opcji, musi zgłosić to do swojego urzędu gminy do 16 czerwca.

Ze względu na epidemię koronawirusa wybory prezydenckie zostały przełożone na 28 czerwca. Aby jednak zagłosować korespondencyjnie, trzeba wcześniej zgłosić to do odpowiedniego urzędu. Szczegółowa instrukcja poniżej:

Głosowanie korespondencyjne
 
W przypadku głosowania w kraju, zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców, najpóźniej do dnia 16 czerwca 2020 r.
 
Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do dnia 23 czerwca 2020 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do dnia 26 czerwca 2020 r.
 
Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP.
 
W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do dnia 15 czerwca 2020 r.
 
Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.
 
Załączniki – zgłoszenie zamiaru głosowania dostępne są TUTAJ.
 
Głosowanie korespondencyjne w drugiej turze
 
Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zarówno w kraju jak i za granicą dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Oznacza to, że w przypadku ewentualnego przeprowadzania ponownego głosowania pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego dokonanym przed pierwszym głosowaniem.
 
Jeśli ktoś nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może po dniu pierwszego głosowania zgłosić komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy lub konsulowi (w przypadku głosownia za granicą) zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu, najpóźniej do dnia 29 czerwca 2020 r.
 
W przypadku wyborcy, który w dniu ponownego głosowania będzie podlegał obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, może on zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do dnia 7 lipca 2020 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do dnia 10 lipca 2020 r.
 
Doręczenie pakietu wyborczego
 
Pakiet wyborczy zostanie doręczony za pośrednictwem Poczty Polskiej nie później niż do dnia 23 czerwca – w przypadku głosowania w kraju. Natomiast wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, który zamiar głosowania korespondencyjnego zgłosił w okresie od 17 czerwca 2020 r., otrzyma pakiet wyborczy nie później niż do dnia 26 czerwca 2020 r.
 
W przypadku braku skrzynki pocztowej, w drzwiach mieszkania lub domu zostawiona zostanie zawiadomienie z adresem placówki pocztowej, w której można odebrać pakiet. Wyborca może także osobiście odebrać pakiet wyborczy w urzędzie gminy, jeżeli zadeklarował to w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego.
 
W przypadku głosowania korespondencyjnego za granicą właściwy konsul, nie później niż do dnia 22 czerwca 2020 r., wysyła pakiet wyborczy na wskazany przez wyborcę adres przesyłką nierejestrowaną.
 
Głosowanie
 
Na karcie do głosowania wyborca oddaje głos, w sposób określony w informacji znajdującej się w dolnej części karty do głosowania. Po oddaniu głosu, kartę do głosowania należy umieścić w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania” i kopertę tę zakleić.
 
Niezaklejenie koperty na kartę do głosowania spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania.
 
Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej, na której umieszczony musi być adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej.
 
Na formularzu oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu umieszczone muszą być dane wyborcy:
1) imię i nazwisko;
2) numer ewidencyjny PESEL;
3) własnoręczny podpis.
 
Oświadczenie wkłada się do koperty zwrotnej (z adresem obwodowej komisji wyborczej). Niewłożenie oświadczenia do koperty zwrotnej, niewypełnienie go lub niepodpisanie spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania.
 
W przypadku głosowania w kraju kopertę zwrotną należy zakleić i najpóźniej dnia 26 czerwca 2020 r. wrzucić do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej w obwodowej komisji wyborczej właściwej dla danego wyborcy. Kopertę zwrotną można też dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem innej osoby do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy urzędu).
 
Wyborca może także w dniu wyborów, do czasu zakończenia głosowania, osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania, w którym jest wpisany do spisu wyborców.
 
W przypadku głosowania za granicą wyborca może najpóźniej do dnia 26 czerwca 2020 r. osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do właściwego konsula lub przesłać ją pocztą. Wyborca może również w dniu głosowania, do czasu jego zakończenia, osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do właściwej obwodowej komisji wyborczej.
 
Głosowanie tradycyjne odbędzie się w lokalach wyborczych, po pobraniu kart do głosowania. To w którym lokalu mamy głosować można sprawdzić na obwieszczeniach okręgowej komisji wyborczej.
 
Źródło: PKW, TVP Kielce