Gmina Wielkie Oczy w krajowej czołówce miejsc przyjaznych edukacji

fot. http://zspwielkieoczy.szkolna.net/fot. http://zspwielkieoczy.szkolna.net/

Gmina Wielkie Oczy spośród wszystkich gmin w Polsce zajęła 10 miejsce w rankingu „Miejsca Przyjazne Edukacji” pisma Wspólnota i Fundacji Naukowej Evidence Institute za rok 2019.

„Miejsca sprzyjające edukacji” to ranking, który wskazuje samorządy, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia. To gminy, w tym miasta na prawach powiatów, zarządzają oświatą na swoim terenie, dystrybuują pieniądze przekazywane z budżetu państwa i dokładają do nich własne środki. Decydują też o wyborze dyrektorów czy sieci szkolnej. Mądry samorząd może wspierać i rozwijać oświatę na swoim terenie, dbając o uczniów, ale też o swoją przyszłość - czytamy na stronie internetowej Evidence Institute.

Samorządy oceniano według trzech miar: dobrego startu, nierówności oraz postępu. Ta pierwsza uwzględnia procent dzieci objętych edukacją przedszkolną oraz wyniki egzaminów zewnętrznych na zakończenie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Miara nierówności pokazuje, jak duży dystans dzieli słabszych i lepszych uczniów z tej samej gminy. Obliczono ją jako uśrednione odchylenie wyników egzaminu ósmoklasisty z 2019 roku oraz egzaminów gimnazjalnych z lat 2017-2019. Z kolei miara postępu odzwierciedla, jak duży postęp uczyniła młodzież w gimnazjach. Na potrzeby rankingu wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych z kilku kolejnych lat.

Gmina Wielkie Oczy najlepsza

Gmina Wielkie Oczy w rankingu Wspólnoty w ogólnopolskim rankingu uplasowała się 10 miejscu. Z kolei wśród gmin poniżej 20 tys. mieszkańców z terenów o niższych dochodach i wyższym bezrobociu, tamtejsza gmina okazała się najlepsza!

Jak tłumaczą twórcy rankingu, „Laureat rankingu wśród gmin o niższych dochodach i wyższym bezrobociu nie prowadzi jakichś specjalnych działań analizujących wyniki i jakość edukacji. Dwie niewielkie szkoły i wymagająca społeczność rodziców – wystarczają. Do tego dochodzą spore nakłady na edukację z własnych środków.”

Warto dodać, że w gminie Wielkie Oczy znajdują się dwie niewielkie szkoły. Do jednej, łącznie z przedszkolem, chodzi 223 uczniów (63 w przedszkolu). Do drugiej – 183 uczniów z punktem przedszkolnym. W rocznikach jest od kilkunastu do dwudziestu kilku osób.

Mimo ograniczeń gmina Wielkie Oczy zapewnia uczniom możliwość korzystania z szerokiego wachlarza zajęć nie tylko rozwijających uzdolnienia, ale także wyrównujących braki edukacyjne, m.in takich, jak dodatkowe kółka przedmiotowe, zajęcia sportowe, szachy, warcaby, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zespół wokalno-instrumentalny, szkółka gitarowa, rytmika, gimnastyka korekcyjna, wyjazdy na zawody sportowe. Na te zajęcia gmina przeznacza miesięcznie ok. 6300 zł. – wyjaśniają twórcy zestawienia

Jak wypadły pozostałe gminy?

Pozostałe gminy z naszego powiatu w rankingu wypadają gorzej. Po Wielkich Oczach, dopiero na 128 miejscu znalazła się gmina Cieszanów. Najgorzej w zestawieniu wypadła gmina Stary Dzików - dopiero 2389 miejsce.

128 miejsce - Cieszanów

291 miejsce - Narol

501 miejsce - Horyniec-Zdrój

967 miejsce - Lubaczów

1270 miejsce - Oleszyce

1393 miejsce - Lubaczów

2389 miejsce - Stary Dzików