Wybory samorządowe 2014: Kiedy poznamy nazwiska kandydatów? [terminarz]

Decyzje dotyczące najbliższego otoczenia budzą zwykle największe emocje, dlatego też możemy się spodziewać sporego zainteresowania tegorocznymi wyborami samorządowymi. Kiedy poznamy nazwiska kandydatów i jak prezentuje się kalendarz wyborczy?

Termin wyborów samorządowych został ustalony na 16 listopada, a druga tura głosowania – tam, gdzie będzie to konieczne, odbędzie się 30 listopada. Co ważne, druga tura dotyczy jedynie głosowania na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Do 8 września można było składać zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Dopiero po dopełnieniu tych formalności możliwe będzie zbieranie podpisów poparcia pod listami, to także moment gdy oficjalnie będzie można prowadzić agitację wyborczą.

Listy kandydatów na radnych i przedstawicieli do sejmiku każdy z komitetów powinien zgłosić do 7 października. Z kolei do 17 października komitety mogą zgłaszać kandydatów na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Prawo zgłaszania kandydatów na najważniejsze stanowisko w gminie ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych (w danej gminie).

W wyborach do rady gminy może startować każdy obywatel Unii Europejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy. Kodeks wyborczy nie zakazuje również jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Kadencja obecnych rad gminnych, powiatowych oraz sejmików wojewódzkich upływa 21 listopada.

Źródło: zlubaczowa.pl, miastoknurow.pl

{flike}

Komentarze   

ricky
+3 # ricky 2014-09-30 12:11
wiecie moi drodzy co mnie martwi? bo ja bym chcial zaglosowac np na Pana X. Powiedzmy ze chce cos zrobic, a moze jest moim sasiadem no obojetnie. Startuje z listy partii (lub z poparcia) partii Y, ktorej nie popieram. Pytam pana X -dlaczego startujesz z listy partii ktorej nie lubie ? - odp: ja tylko z ich list kandyduje ale po wyborach to ich nie bede popieral. No to o co tu chodzi? o samo korytko?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
yaga
+1 # yaga 2014-09-30 21:03
O korytko i to co wpada do tego korytka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
darz bór
-1 # darz bór 2014-10-01 19:44
świnie pchają się do koryta nic więcej ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia

Wybory samorządowe 2024

Ostatnio najczęściej czytane

Sport

Inwestycje

Porady

QUIZ! - Sprawdź swoją wiedzę o powiecie lubaczowskim

Na sygnale

Kraj

Szkolne wieści

Lubaczów

Kultura i rozrywka

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.