Sejmik województwa podkarpackiego uchylił stanowisko dot. LGBT

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.comZdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Obrady radnych na wrześniowym posiedzeniu sejmiku województwa zdominowała kwestia odrzucenia przyjętego dwa lata temu stanowiska sejmiku wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT. Po długiej dyskusji z udziałem podkarpackich parlamentarzystów oraz gości radni przyjęli nowe stanowisko: Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji.

Na sesji obecni byli między innymi: senator Mieczysław Golba, a także posłowie: Wiesław Buż, Joanna Frydrych, Maria Kurowska, Andrzej Szlachta, Teresa Pamuła oraz Marcin Warchoł – sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Była także przedstawicielka posła Grzegorza Brauna. Niemal wszyscy zabrali głos w debacie dotyczącej odrzucenia przyjętej w 2019 roku uchwały będącej stanowiskiem wyrażającym sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT.

Przed głosowaniem głos zabrał także marszałek Władysław Ortyl, który mówił o powodach zmiany stanowiska, argumentując, że poprzednia uchwała nie dawała żadnych efektów prawnych i środki unijne nie mogłyby być z jej powodu odebrane regionowi, jednak mógłby je stracić samorząd województwa, który dysponuje nimi jako instytucja zarządzająca.

Proces certyfikacji instytucji zarządzającej mógłby się ciągnąć nawet kilkanaście miesięcy, a wtedy unijne dotacje byłyby zawieszone na ten czas. Nie korzystałyby z tych środków samorządy, uczelnie, przedsiębiorcy, zupełnie nikt. Trwałby długi proces certyfikowania. Samorząd województwa nie mógłby realizować strategii województwa. Dlatego zarząd województwa przedkłada uchwałę, która zmienia wcześniejsze stanowisko – mówił do radnych o powodach zmiany uchwały marszałek Ortyl.

Po trwającej kilka godzin debacie ostatecznie uchwała została przyjęta. Głosowało za nią 18 radnych. Przeciw było 6 radnych. W treści nowego stanowiska znalazł się między innymi taki zapis:

Jako Radni Województwa Podkarpackiego stoimy na straży, aby równość i poszanowanie praw człowieka,  szacunek dla odmiennych poglądów oraz odrzucenie wszelkich prób nienawiści i dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, rasę, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne, religię, światopogląd, lub orientację seksualną były nadrzędnymi wartościami dla wszystkich mieszkańców Podkarpacia.

Ta nasza nowa uchwała o tolerancji jest bardzo łagodna, nie dotyka żadnych grup, jest bardzo wyważona. Jednocześnie podkreślamy w niej sprawy, na których nam zależy – na rodzinie, odnosimy się do konstytucji, do Jana Pawła II. Nie powinno to budzić najmniejszych kontrowersji – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.


Wsparcie finansowe dla gminy Stary Dzików

Podczas sesji radni zdecydowali też o przyznaniu pomocy finansowej w wysokości 10 tys. złotych dla gminy Stary Dzików. W sierpniu br. przez gminę przeszła nawałnica, która uszkodziła około 15 pokryć dachowych na domach mieszkalnych i budynkach gospodarczych. Zniszczeniu uległy także samochody, sprzęt rolniczy oraz uprawy rolne, które stanowią główne źródło utrzymania mieszkańców. Dzięki tej pomocy mieszkańcy otrzymają zasiłki celowe na naprawę szkód w domostwach indywidualnych.

Wsparcie dla gospodarstw hodowlanych dotkniętych ASF

Ważnym punktem była także uchwała o pomocy z budżetu województwa dla gospodarstw hodowlanych z terenów Podkarpacia dotkniętych chorobą ASF. Jak argumentowała poseł Teresa Pamuła, taka pomoc jest niezbędna, gdyż wielu hodowców traci dorobek życia.

Źródło: podkarpackie.pl